Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 2. 2021
Líbí se mi

Vděčnost vám do života přinese kvalitnější spánek, optimismus i novou dávku energie

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 2. 2021
Líbí se mi
Vděčnost vám do života přinese kvalitnější spánek, optimismus i novou dávku energie

Vděčnost vám do života přinese kvalitnější spánek, optimismus i novou dávku energie

Chcete si zajistit kvalitnější spánek, nezměrný životní optimismus i poctivou dávku energie? Není nic snazšího – buďte vděční! Tím se dají podpořit i metabolické funkce, což vám přijde vhod při redukci váhy.

A teď se přiznejte. Když při nějaké příležitosti vyřknete kouzelné slovíčko „děkuji“, opravdu pociťujete vděk, nebo jde o pouhou zdvořilostní frázi? Ptáme se kvůli tomu, že projev uznání, jenž je myšlen se vší vážností, zlepšuje nejen zdraví, ale doslova zaplaví váš mozek štěstím. Tedy alespoň takhle to vykreslují vědci, kteří tomuto tématu zasvětili jednu ze svých studií.

Náhled do hlavy, který šokuje

Američtí psychologové z Kalifornské univerzity ve spolupráci s odborníky působící na Miamské univerzitě uskutečnili zajímavý výzkum, do něhož zahrnuli několik stovek náhodně vybraných dobrovolníků různého věku. Třetina po dobu dvou měsíců zapisovala všechny události i aspekty života, za něž se cítila neskonale vděčná. Stejný počet respondentů dostal podobný úkol, jen s tím rozdílem, že zaznamenával věci, kvůli nimž měli oslovení jedinci špatnou náladu. Zbytek aktérů si také vedl deník, ovšem dokumentoval běžné okolnosti bez důrazu na pozitivní či negativní emoce. Jak tento křest ohněm dopadl? O překvapení nouze rozhodně nebyla!

Mám za co děkovat, proto jsem šťastný

Když byli na konci sociologického pokusu všichni účastníci požádáni, aby upřímně zhodnotili svůj fyzický i psychický stav, vyšlo najevo, že oproti ostatním monitorovaným subjektům „vděčná skupina“ netrpí splíny, energii může rozdávat a těší se z pozitivního životního nadhledu. Tito lidé se zároveň více věnovali fyzické aktivitě a k návštěvám lékaře měli minimum důvodů. Ptáte se, jak je to možné?

Mozek jako hnací motor. Všeho

Tento jev odborný tým realizující výše zmíněnou studii vysvětluje tím, že při pocitu vděčnosti se aktivují části mozku spojené s morálním a sociálním poznáním, empatií i blaženým úsudkem. To vede k celkové úlevě, útlumu stresu a relaxačnímu radostnému rozpoložení. Experti mezi návalem uvedených pozitiv zaregistrovali i další výhody zahrnující kvalitnější spánek, bezproblémové metabolické funkce, menší pravděpodobnost hormonální nerovnováhy i vyšší sebevědomí. No vida, je nejvyšší čas vzdát za něco díky, nemyslíte?

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 18. 2. 2021

vážím si všeho, píšu si sešit vděčnosti...

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 15. 2. 2021

snažím se být vděčná za každé maličkosti

Odpovědět
sipeji
sipeji 12. 2. 2021

Souhlasím a mám to vyzkoušené.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 11. 2. 2021

hezké...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.