Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 9. 2020
Líbí se mi

Ovoce, které prospívá těhotným ženám i jejich dětem

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 9. 2020
Líbí se mi
Ovoce, které prospívá těhotným ženám i jejich dětem

Ovoce, které prospívá těhotným ženám i jejich dětem

Všechny víme, že o správném průběhu těhotenství a vývoji našeho nenarozeného miminka rozhoduje do značné míry i naše strava. A tak není divu, že o jejím složení existuje taková spousta rad. Zatímco některé jsou užitečné, jiné se na pravdě příliš nezakládají (třeba že máte jíst za dva). Jak je na tom například takové ovoce?

S ovocem to mívají některé nastávající maminky těžké – i když vědí, že by si jej měly dopřávat, protože obsahuje spousty důležitých látek, u některých mohou určité plody přispívat k těhotenské nevolnosti nebo pálení žáhy. Nicméně by byla chyba vzdávat se ovoce docela! Je zkrátka potřeba zjistit, které druhy vám dělají dobře. A pokud mezi nimi budou i některé z následujících plodů, je to jen dobře!

Oranžový poklad

Pomeranče se pro zpestření každodenního jídelníčku těhotných žen hodí skvěle. Jsou totiž zásobárnou vitaminu C (už dva kousky pokryjí jeho denní potřebu), ale také kyseliny listové a vody. Vitamin C pomáhá nejen správnému vývoji miminka, ale také nastávající mamince (a to nejen z hlediska zdraví, ale i krásné a zářící pleti), kyselina listová patří k látkám, jež jsou v těhotenství velmi důležité, a voda je nezbytná pro dostatečnou hydrataci. To všechno dělá z pomeranče skutečný poklad.

Raději na jídlo než na pití

Sklenku vína vám nejspíš během těhotenství lékař zakázal, ale to neznamená, že si nesmíte dopřát víno jako takové. To čerstvé v kuličkách byste totiž rozhodně na talíř zařadit měla. Kromě řady vitaminů a antioxidantů prospěšných pro vás i miminko obsahuje také látky, jež podporují zářivou pleť, působí proti otokům, kterých si většina těhotných užije až dost, nebo potížím se zácpou.

Pozdrav z exotických krajin

Zatímco naše maminky si mohly během těhotenství nechat o nějaké větší exotice na talíři tak akorát zdát, my máme výhodu prakticky nekonečného výběru ovoce. Takže není výjimkou, že v supermarketu narazíte třeba na čerstvý kokos. A to je dobrá zpráva. Kokosová dužnina i šťáva obsahují spoustu vitaminů, navíc na rozdíl od jiných ovocných nektarů šťáva z kokosu nezpůsobuje pálení žáhy. Kromě toho živiny v kokosu obsahují látky posilující imunitu – vaši i vašeho děťátka.

Exotika podruhé

A když už jsme zmínili kokos, nemůžeme opomenout další z exotických plodů, který se na našich talířích usadil poměrně nedávno. Je jím avokádo. Proč se hodí i pro nastávající maminky? Tak především obsahuje vitaminy C, E, K, vitaminy skupiny B, draslík, a další minerály, ale také důležité zdravé tuky, jež jsou pro vývoj miminka podstatné. Navíc je avokádo velmi dobrým rychlým zdrojem energie, což se vám v těhotenství bude určitě hodit. U některých nastávajících maminek může pomoci v boji s křečemi v nohách.

Mimochodem, pokud vám avokádo nechutná nebo je pro vás přece jen spíše vzácností, pak můžete obdobné živiny (tedy kromě zdravých tuků) čerpat z banánu. Také ten patří k druhům ovoce, jež poskytnou důležité minerály, vitaminy i rychlou energii, když vám docházejí síly.

Zpátky k nám

Ačkoli by se mohlo zdát, že by měla nastávající maminka nakupovat především exotické druhy ovoce, není to tak docela pravda. Pro výživu těhotné ženy i jejího dítěte se skvěle hodí i tuzemské dobroty – jahody, borůvky, ale také jablka nebo hrušky. Jsou totiž plné vitaminů a minerálů a navíc poskytují spoustu vlákniny, takže pomáhají se zažíváním. Jen si dejte pozor, abyste po něm netrpěla nepříjemným pálením žáhy.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 4. 10. 2020

super

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 10. 9. 2020

bezva

Odpovědět
sipeji
sipeji 10. 9. 2020

V těhotenství mi ovoce chutnalo opravdu ještě více než jindy.

Odpovědět
avatar
Lenka Zavorkova 9. 9. 2020

Lékař mi překvapivě sklenku vína doporučil naředěnou vodou, nejraději jsem měla rajčata.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 9. 9. 2020

prima, posílám dceři, těhuli

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 416
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.