Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 6. 2020
Líbí se mi

Otázky, které dokáží zaskočit u pracovního pohovoru

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 6. 2020
Líbí se mi
Otázky, které dokáží zaskočit u pracovního pohovoru

Otázky, které dokáží zaskočit u pracovního pohovoru

Hledáte nové zaměstnání? Pak vás nejspíš čeká pracovní pohovor, během něhož budete muset potenciálního budoucího zaměstnavatele přesvědčit, že právě vy jste pro něj ti praví. Nečekejte pouze otázky zaměřené na své předchozí kariérní směřování a připravte se i na záludnější dotazy!

U pracovního pohovoru většina lidí očekává, že se jich personalista zeptá na pracovní zkušenosti, vzdělání, silné či slabé stránky. Často však bývají zaskočeni netradičními otázkami, které mají odhalit jejich myšlenkové pochody, prokázat jejich životní hodnoty a ukázat, jak dokážou pracovat pod tlakem. Jaké otázky mohou také padnout?

Pokud projdete úvodními koly přijímacího řízení až k osobním pohovorům, většinou to znamená, že o vás personalista uvažuje jako o relevantním kandidátovi. A chce zjistit více, než si může přečíst v životopisu – tedy především to, zda se ztotožníte s filozofií firmy a zda zapadnete do kolektivu, ve kterém byste měli pracovat. Zkušení personalisté tak často pokládají dotazy, kterými umějí zjistit více než jen to, na co se ptají.

Na které otázky se připravit

Proč myslíte, že jste pro nás ideální kandidát/ka?

S ostatními kandidáty pravděpodobně nejste v kontaktu, takže se musíte zamyslet nad tím, jaké zkušenosti a vědomosti můžete reálně nabídnout dané firmě. Je to vlastně jinými slovy formulovaná otázka na silné stránky, zároveň na sebe ale také prozradíte, jak přistupujete k sebehodnocení a porovnávání s okolím a zda jste si něco zjistil o firmě, ve které se ucházíte o práci.

Co můžete říct o svém předcházejícím zaměstnání?
Na to, proč jste odešli z předcházejícího místa, se asi personalista přímo ptát nebude. Takto navíc zjistí, nakolik může počítat s vaší loajalitou v budoucnosti.

Jaké úkoly a činnosti jsou pro vás v práci nejméně zajímavé?
Mezi řádky se vás personalisté ptají, co od nového místa očekáváte a zda se jejich a vaše představy příliš nerozcházejí. Odpověď napoví mnohé i o systematickém přístupu k práci a schopnosti postupovat podle priorit.

Jaká rozhodnutí jsou pro vás nejobtížnější?
Pokud si hrajete na suveréna, v této odpovědi se můžete „odkopat“. Také na sebe můžete prozradit, jestli vaše ochota ke spolupráci není jen proklamovaná. V případě pozic s rozhodovací pravomocí často padne i dotaz, zda jste již musel udělat nějaká nepopulární rozhodnutí a jak k nim přistoupil.

Jak byste mě ohodnotil/a jako tazatele?
Masky dolů – tady prozradíte, jak hodnotíte své okolí a zda jste schopný komunikovat, formulovat své postřehy a poskytovat okolí zpětnou vazbu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 6. 7. 2020

zajímavé

Odpovědět
Ovace
Ovace 29. 6. 2020

Nic příjemného

Odpovědět
lemur
lemur 26. 6. 2020

Zajímavé.

Odpovědět
Hkohoutice
Hkohoutice 25. 6. 2020

Jo taky jsem si prosla par pohovorama, chteji slyset ze oni jsou ti nejlepsi. Otazka, proc jste si nas vybrala, Odpoved jste nejblize skolce. To je moje zkusenost, take jsem dostala otazku, jak si predstavujete idealni den v nasi firme? Nejhorsi je, pokud udelate vtip a ta pani z HR to nepochopi. Jo ted kolega vybiral lidi do sveho tymu, otazka, co je pro vas nejdulezitejsi pro to, abyste u nas pracoval? Odpoved no zalezi zda mate kantynu.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 743
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.