Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 1. 2021
Líbí se mi

Pozor, sedí vaše dítě mezi patami? Raději ho to odnaučte! Trpí tím jeho kyčle

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 1. 2021
Líbí se mi
Pozor, sedí vaše dítě mezi patami? Raději ho to odnaučte! Trpí tím jeho kyčle

Pozor, sedí vaše dítě mezi patami? Raději ho to odnaučte! Trpí tím jeho kyčle

Není mnoho špatných pohybových návyků u dětí, na kterých se odborníci bez výjimky shodnou. Sed mezi patami, někdy nazývaný také sed do W, k nim ale rozhodně patří. Mnoho rodičů však o jeho nevhodnosti vůbec neví, a nevědomky tak svým dětem škodí.

„Při dnešních možnostech osvěty je až zarážející, jak málo se o škodlivosti této polohy mezi rodiči ví, a jak mnoho malých dětí stále vídáme sedět se zadečkem mezi patami. Ať už je to neznalostí nebo tím, že my dospělí tento „cvik“ většinou nezvládneme, převládá asi u rodičů představa, že když si dítko takto dokáže sednout, je přece krásně pohyblivé… Bohužel tento názor je zcela mylný. Sed mezi patami je jednoznačně nevhodnou polohou pro sezení a musí být rodiči trpělivě a opakovaně korigován,“ upozorňuje Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen.

Když je to tak pohodlné...

Hlavní příčinou nevhodnosti je, že při tomto sedu se kyčelní klouby dostávají do zcela nevhodné rotace. Kromě toho jsou nepřirozeně vychýlené také kotníky a kolena, nejsou správně zapojené svaly bříška a pánve a dítě se v návaznosti na to hrbí v zádech. To vše jsou i jednotlivě dostatečné důvody pro „nápravu“ a zde se všechny potkávají v jednom pohybu, který je však bohužel dětem často pohodlný a při méně vyvinutých svalech také stabilnější, a proto ho opakovaně vyhledávají.  

Obrňte se trpělivostí

Nejrychlejší a nejpřirozenější cestou k nápravě je zajistit, aby dítko nesedělo mezi patami, ale na patách. Stačí jedna zdánlivě drobná změna a z nevhodného sedu se stane vhodný.

„Když posuneme dítěti nožky k sobě tak, že se dotýkají patami, a necháme ho sednout si na paty, pomůžeme zcela zásadně jeho pohybovému vývoji do budoucna. Je třeba se obrnit trpělivostí a špatnou polohu při sedu opakovat dítku vždy, když si sedne mezi paty. Zpočátku bude třeba mu nožky pod zadeček srovnat za pomoci dospěláka, postupně si zvykne je na vaše upozornění srovnat samo a v poslední fázi si už bude na paty sedat automaticky,“ vysvětluje Kristýna Přibylová a připomíná ještě jednu důležitou věc: „Mezi „zdravější“ formy sedu patří také sed bokem, sed s nataženýma nohama nebo turecký sed. Je ale důležité si uvědomit, že sezení by nemělo v průběhu dne u dítěte převažovat. Mělo by skutečně sloužit jen pro odpočinek, učení nebo práci na podložce či u stolu a být prokládáno pravidelným pohybem.“

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 28. 1. 2021

Tak to jsou pro mě nové informace, ani mě nenapadlo, že tato poloha může být nebezpečná

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 1. 2021

díky, zajímavé

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 1. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 441
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.