Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 2. 2021
Líbí se mi

Kdy je dítě ještě příliš malé na to, abychom mu experimenty s barvou na vlasy dovolili?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 2. 2021
Líbí se mi
Kdy je dítě ještě příliš malé na to, abychom mu experimenty s barvou na vlasy dovolili?

Kdy je dítě ještě příliš malé na to, abychom mu experimenty s barvou na vlasy dovolili?

Překvapila vás vaše dcera nebo syn přáním mít jinou barvu vlasů? Ještě než potomka s rázným zamítnutím a poznámkou, že se snad zbláznil, odešlete do dětského pokojíčku, přečtěte si následující řádky.

V dnešní době není výjimkou, že potkáte i školou povinné děti s obarvenou hlavou. Ovšem nic se nesmí přehánět. Kdy je vlastně dítě ještě příliš malé na to, abychom mu experimenty s barvou na vlasy dovolili?

Rizika, která se nevyplatí podceňovat

Zatímco nás by nejspíš v deseti letech ani nenapadlo toužit po barevných vlasech, dnešní děti vidí kolem sebe spoustu příkladů, jež by rády následovaly. Stanovit, odkdy jim barvení vlasů povolit, je těžké. V první řadě záleží samozřejmě na vás jako rodičích, ve druhé pak na zdraví dítěte.

Ne že by dnes barvy na vlasy představovaly nějaké extra velké zdravotní riziko, ale pamatujte, že dětské vlasy a pokožka hlavy ještě nejsou tak odolné jako ty dospělých. Navíc nejméně do 12 let se vlasy vyvíjejí a utvářejí, a dokud není tento vývoj završen, barvení odborníci rozhodně nedoporučují.

I po 12. roce je však nutné počítat s tím, že dítě může čelit v důsledku barvení vlasů alergické reakci nebo nepříjemnému podráždění pokožky hlavy. „Rozhodně doporučuji vyhýbat se barvám s amoniakem, peroxidem vodíku a parafenylendiaminem,“ varuje dětská lékařka Gina Posner s tím, že právě tyto chemikálie mohou na dětské pokožce a vlasech zanechat velmi vážné následky. „Děti jsou na chemikálie mnohem citlivější než dospělí, a tak může nevhodně zvolená barva jejich vlasy zničit.

Co se alergických reakcí na barvy na vlasy týče, projevují se například svěděním či pálením pokožky, vyrážkou, otoky, ale také vypadáváním vlasů a problémy s dýcháním. V takových případech je nezbytně nutné rychle vyhledat lékařskou pomoc (ostatně to platí i pro dospělé). Vždy se řiďte bezpečnostními pokyny výrobce barvy.

Kdy můžete říct ano

Říkáte si po přečtení výše napsaného, že svému dítku žádnou barvu nedovolíte, dokud mu nebude aspoň 18? Pak vězte, že situace není tak bezvýchodná, jak se může zdát. Pokud je vašemu potomkovi více než 12 let a k obarvení vlasů má důvody, jež jsou pro vás relevantní (to je individuální věc každého rodiče), pak se v obchodě porozhlédněte po vhodném přípravku.

Odborníci nedoporučují začít hned používat permanentní barvy, ale spíše přelivy – ideálně na přírodní bázi (a samozřejmě bez výše vyjmenovaných chemikálií). Vhodná je například henna, ale také nejrůznější barevné spreje nebo křídy na vlasy. Ostatně právě křídy mohou být skvělým způsobem, jak dítěti dopřát barevné vlasy jeho snů, ale také jak si užít odpoledne plné zábavy, kdy budete s křídami experimentovat pěkně společně. Nebojte, po několika umytích nebude po barvě ani památky.

Pokud například vaše dcera touží po vícebarevných vlasech, můžete jí nechat obarvit pouze jejich spodní polovinu – tak aby se barva nedotkla pokožky hlavy a kořínků vlasů. A když se vám tak razantní změna, jako jsou pestrobarevné vlasy, u dítěte příčí (nebo máte strach, co by tomu řekl učitelský sbor ve škole), porozhlédněte se po takzvaných „clip in“ barevných pramenech. Ty jednoduše připnete do dětské hřívy, aniž byste ji museli barvit.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
slovakovairca95
slovakovairca95 13. 3. 2021

Barevné vlasy jsou fajn, stačí použít barevné pudry nebo sprej. Neničí to vlasy

Odpovědět
avatar
Lenka Zavorkova 21. 2. 2021

Také už s tím dcerka přišla....Je jí 8.Dovolila jsem jí jeden pramínek vlastů a byl klid. Doufám,že jí to dlouho vydrží, protože má nádherné hnědé vlasy.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 2. 2021

mojí dceři je 38+ a dosud si vlasy nebarvila...

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 2. 2021

Ještě že toto po mě dcerky zatím nechtějí, přijde mi to u dětí nepřirozené, nepěkné a zcela zbytečné.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 19. 2. 2021

jojo, barevné copánky potřebovala vnučka již v pěti letech

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.