Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Maddalena
Vloženo 13. 5. 2019
Líbí se mi

Od keltského svátku nového roku a duchů k dnešnímu Halloweenu

avatar
Maddalena
Vloženo 13. 5. 2019
Líbí se mi
Od keltského svátku nového roku a duchů k dnešnímu Halloweenu

Od keltského svátku nového roku a duchů k dnešnímu Halloweenu

Halloween je anglosaský lidový svátek, dnes rozšířený prakticky po celém světě, ale jeho původ je v pradávném keltském obřadu Samhain.

Oslavy Samhain začínaly 31. října západem slunce a trvaly do východu slunce 1. listopadu. Pro Kelty, kteří před 2000 lety žili na území dnešního Irska, Velké Británie a severní Francie, to byla nejmagičtější noc v roce. Noc, kdy hranice mezi světem živých a světem mrtvých je velmi tenká a duchové bloudí po zemi… Proto bylo třeba zapálit světla hodným duchům na cestu zpět do zásvětí a zlé duchy odradit, aby neškodili.

Když v roce 1000 vznikl křesťanský svátek Dušičky, které se slaví 2. listopadu, začalo se keltskému Samhainu říkat ve staroangličtině All Hallows' Evening, tedy Předvečer všech svatých. Název Halloween pak vznikl zkrácením tohoto sousloví.

Samhain byl pro Kelty počátek nového roku, přechod mezi minulostí a budoucností. Proto byl spojen s očistnými rituály a ohněm.  Zákony prostoru a času byly v noc Samhainu relativní, bylo možné potkat duchy dobré, ale i ty potměšilé…

Lucerny z vydlabaných plodů sloužily jako pochodně duchům dobrým i zlým, těm druhým pro výstrahu. Později se podle nich orientovali koledníci, kteří ve tmě chodili od domu k domu ve strašidelných kostýmech. A když někdo neotevřel dveře, provedli mu koledníci nějakou lumpárničku. Odtud anglické trick or treat neboli dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Z vážného keltského obřadu se tak od 16. století stal zvyk, který s původním Samhainem neměl už téměř nic společného.

Do Ameriky se Halloween dostal díky masové imigraci Irů v 19. století, a stal se zde nejen velmi populárním zvykem, ale i dobrým byznysem. Ve všech větších městech se koná halloweenský průvod, soutěží se o nejoriginálnější strašidelnou masku a nikde nechybí pověstné vydlabané oranžové dýně zářící do tmy. Celou Ameriku zachvátí halloweenské šílenství, celebrity se předhánějí, kdo bude mít nejlepší kostým, všude se oslavuje a straší, děti chodí od domu k domu koledovat o sladkosti, samozřejmě ve strašidelných převlecích.

A v celé této Halloween-mánii si občas někdo vzpomene na Kelty a jejich obřad Samhain, na noc, kdy bylo možné potkat duše zemřelých a pozdravit se s nimi…

  

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
sisinkaj 13. 11. 2018

Odpovědět
avatar
evionka 7. 11. 2018

Odpovědět
avatar
hašlerka1 6. 11. 2018

Odpovědět
avatar
Majina 2. 11. 2018

zaujímavé a pútavé čítanie.

Odpovědět
avatar
Tvořilka97 1. 11. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
83 852
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.