Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 4. 2021
Líbí se mi

Být single se může pozitivně podepsat na vašem zdraví. Jak?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 4. 2021
Líbí se mi
Být single se může pozitivně podepsat na vašem zdraví. Jak?

Být single se může pozitivně podepsat na vašem zdraví. Jak?

Ačkoli již několik studií potvrdilo, že život v manželství či letitém partnerství lidem všeobecně svědčí (a podle vědců prospívá především zdraví mužů), několik výzkumů rovněž ukázalo, že i být single se může pozitivně podepsat na vašem zdraví. Jak?

Podle sexuoložky dr. Jess O’Reillyové nelze tak docela zobecňovat, co se spojitosti mezi vztahy a zdravím týče. Nicméně potvrzuje, že v určitých aspektech se rozdíl v kondici mezi zadanými a singles pozorovat rozhodně dá. Například především u ženatých mužů byla zjištěna nižší míra onemocnění srdce nebo depresí než u těch žijících osaměle. Na druhou stranu nezadaní mají „navrch“ v některých jiných kategoriích.

Více sportu

Poměrně rozsáhlá studie, jíž se zúčastnilo 13 tisíc Američanů mezi 18 a 64 lety, prokázala, že ti, kteří nikdy nebyli ženatí či vdané, zařazovali do svého života mnohem více cvičení než účastníci žijící v dlouhodobém partnerství (v manželství i mimo něj), rozvedení nebo ovdovělí. A to napříč celým věkovým spektrem.

Vzhledem k tomu, že pohyb je prokazatelně spojen s kardiovaskulárním zdravím, lepší fyzickou odolností, větší energičností, zdravějšími spacími návyky, nižším rizikem depresí, ale také se zdravým sexuálním životem, pak se zdá, že nezadaní na tom rozhodně nebudou tak špatně,“ podotýká doktorka O’Reillyová.

Zdravější jídelníček

Samozřejmě pohyb bez vyvážené stravy také všechno nezachrání. Jistě znáte průpovídku, že „manželství někomu svědčí“, která (nijak zvlášť nenápadně) odkazuje na fakt, že dotyčný se začíná po svatbě zakulacovat. Nicméně většinou se to týká jen prvních několika let po vstupu do svazku manželského. Poté je prokázáno, že si manželé jídelníček hlídají a především ve srovnání s nezadanými muži se stravují poměrně zdravě. Jenže! To předpokládá, že žijí ve šťastném svazku.

Naopak lidé v nešťastných manželstvích mají velmi často tendenci řešit svůj zármutek a stres z partnerské krize nezdravým jídlem a přejídáním. A to je velmi nebezpečný zlozvyk,“ varuje vztahová koučka a psycholožka Laurel Houseová. Je jasné, že o nějakém vyváženém a zdraví prospěšném jídelníčku tak nemůže být řeč.

Bohatší společenský život

Osamělost patří k vůbec nejnebezpečnějším faktorům pro lidské zdraví. A tak by se mohlo zdát, že v této kategorii musejí single jedinci prohrávat na celé čáře. Jenže podle všeho se zdá, že to tak docela neplatí.

Některé výzkumy ukazují, že nezadaní lidé si kolem sebe vytvářejí mnohem širší a velmi silné přátelské vazby než ti žijící v manželství,“ potvrzuje sexuoložka. Ostatně je to logické – vzhledem k tomu, že nemohou v oblasti společenského života spoléhat na partnera či partnerku po svém boku, dávají více prostoru přátelům.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 21. 4. 2021

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 21. 4. 2021

Věřím tomu že to tak je

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 4. 2021

já jsem raději v páru

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 4. 2021

Každý by si měl zkusit být chvilku single.

Odpovědět
Jana101
Jana101 19. 4. 2021

zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 416
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.