Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 10. 2019
Líbí se mi

Nezadaní se častěji věnují sportu a mají více přátel než zadaní

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 10. 2019
Líbí se mi
Nezadaní se častěji věnují sportu a mají více přátel než zadaní

Nezadaní se častěji věnují sportu a mají více přátel než zadaní

Ačkoli již několik studií potvrdilo, že život v manželství či letitém partnerství lidem všeobecně svědčí (a podle vědců prospívá především zdraví mužů), několik výzkumů rovněž ukázalo, že i být single se může pozitivně podepsat na vašem zdraví. Jak?

Podle sexuoložky dr. Jess O’Reillyové nelze tak docela zobecňovat, co se spojitosti mezi vztahy a zdravím týče. Nicméně potvrzuje, že v určitých aspektech se rozdíl v kondici mezi zadanými a singles pozorovat rozhodně dá. Například především u ženatých mužů byla zjištěna nižší míra onemocnění srdce nebo depresí než u těch žijících osaměle. Na druhou stranu nezadaní mají „navrch“ v některých jiných kategoriích.

Více sportu

Poměrně rozsáhlá studie, jíž se zúčastnilo 13 tisíc Američanů mezi 18 a 64 lety, prokázala, že ti, kteří nikdy nebyli ženatí či vdané, zařazovali do svého života mnohem více cvičení než účastníci žijící v dlouhodobém partnerství (v manželství i mimo něj), rozvedení nebo ovdovělí. A to napříč celým věkovým spektrem.

Vzhledem k tomu, že pohyb je prokazatelně spojen s kardiovaskulárním zdravím, lepší fyzickou odolností, větší energičností, zdravějšími spacími návyky, nižším rizikem depresí, ale také se zdravým sexuálním životem, pak se zdá, že nezadaní na tom rozhodně nebudou tak špatně,“ podotýká doktorka O’Reillyová.

Zdravější jídelníček

Samozřejmě pohyb bez vyvážené stravy také všechno nezachrání. Jistě znáte průpovídku, že „manželství někomu svědčí“, která (nijak zvlášť nenápadně) odkazuje na fakt, že dotyčný se začíná po svatbě zakulacovat. Nicméně většinou se to týká jen prvních několika let po vstupu do svazku manželského. Poté je prokázáno, že si manželé jídelníček hlídají a především ve srovnání s nezadanými muži se stravují poměrně zdravě. Jenže! To předpokládá, že žijí ve šťastném svazku.

Naopak lidé v nešťastných manželstvích mají velmi často tendenci řešit svůj zármutek a stres z partnerské krize nezdravým jídlem a přejídáním. A to je velmi nebezpečný zlozvyk,“ varuje vztahová koučka a psycholožka Laurel Houseová. Je jasné, že o nějakém vyváženém a zdraví prospěšném jídelníčku tak nemůže být řeč.

Bohatší společenský život

Osamělost patří k vůbec nejnebezpečnějším faktorům pro lidské zdraví. A tak by se mohlo zdát, že v této kategorii musejí single jedinci prohrávat na celé čáře. Jenže podle všeho se zdá, že to tak docela neplatí.

Některé výzkumy ukazují, že nezadaní lidé si kolem sebe vytvářejí mnohem širší a velmi silné přátelské vazby než ti žijící v manželství,“ potvrzuje sexuoložka. Ostatně je to logické – vzhledem k tomu, že nemohou v oblasti společenského života spoléhat na partnera či partnerku po svém boku, dávají více prostoru přátelům.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Markéta8
Markéta8 29. 10. 2019

že by to souviselo i s více volného času u single a tak co budou dělat sami doma? Ono to je hlavně kus od kus

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 29. 10. 2019

sport k životu nepotřebuji , rodinu ano

Odpovědět
beata0063
beata0063 28. 10. 2019

niečo pravdy na tom bude ..

Odpovědět
lemur
lemur 28. 10. 2019

Odpovědět
Ovace
Ovace 27. 10. 2019

sport není nic pro mě

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 658
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.