Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 12. 2019
Líbí se mi

Příliš mnoho vánočních dárků může dětem škodit, varují odborníci

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 12. 2019
Líbí se mi
Příliš mnoho vánočních dárků může dětem škodit, varují odborníci

Příliš mnoho vánočních dárků může dětem škodit, varují odborníci

Připomíná dopis Ježíškovi vašeho potomka spíše nákupní seznam středně velké mateřské školy? Přemýšlíte, jak s napjatým rozpočtem budete schopni splnit každé jeho přání? Pak trochu přibrzděte. Tím, že vaše dítko najde pod stromečkem obrovskou kopu dárků, mu totiž neprospějete. Alespoň na to před každými vánočními svátky upozorňují odborníci na dětskou psychiku.

Vánoční nákupy jsou asi nejméně oblíbenou položkou na seznamu povinností tohoto svátku. U malých dětí však alespoň odpadá problém, co vybrat k Vánocům za dárky. Děti jsou totiž ve svých přáních natolik přímočaré, že uhodnout jejich zájem většinou není problém. O to horší je však nenechat se unést a pořídit dětem vše, co by si přály.

Píšeme společně Ježíškovi

Konkrétně malým dětem, které ještě neumějí psát, pomáhá s vytvořením dopisu rodič. Ten se tak může aktivně zapojit nejen do počtu dárků, ale i do jejich složení a priorit.

Rodiče mohou dětem vysvětlit, že některé dárky nemůže sehnat ani Ježíšek, a pomalu jim vštěpovat, že o Vánocích nejde jen o to. Lze jim tak nenásilně formovat základ jejich budoucího hodnotového žebříčku.

Dopis není nákupní seznam

Obecně je však vhodné se alespoň z části dopisu držet a koupit dítěti to, na čem mu opravdu záleží. Pokud rodiče tvoří dopis s dítětem společně, obvykle o tom největším přání vědí. Pokud však dítě donese dopis například ze školky, je možné se orientovat podle toho, který obrázek je největší, nejlépe vymalovaný apod.

Naopak se nedoporučuje splnit všechna dětská přání do puntíku. Dítě by mělo vědět, že ne vždy dostane to, co si zamane.

Nenakupujte bez rozmyslu

Co se týče samotného složení a počtu dárků, to je poměrně obšírná a komplikovaná otázka. Záleží totiž na více faktorech, konkrétně na finančních možnostech rodičů, na intelektuálních možnostech dítěte a také na tom, jak je dítě vychováváno během roku. Obecně se ale doporučuje pořídit jednu či dvě nejdůležitější položky ze seznamu, poté nějaký kus oblečení a v neposlední řadě kupříkladu dvě tři hračky, které zároveň napomáhají s vývojem dítěte. Může se jednat o obrázkovou knížku, o nejrůznější modelovací hmoty, skládanky, stavebnice, a další podobné hračky.

Dětští psychologové se shodují, že vhodné jsou především hračky, které děti nějakým způsobem obohacují či rozvíjejí, ale zároveň je baví, jsou příjemné na dotyk a samozřejmě zdravotně nezávadné.

Důležitá je tedy pestrost dárků a jejich přidaná hodnota. Přesto je vhodné najít hranici mezi rodičovskou láskou a materialismem. Výzkum provedený na University of Missouri a University of Illinois, kterého se účastnilo více než sedm set dospělých, ukázal, že ti, kteří své děti zahrnují množstvím hmotných dárků, mají později problémy s výchovou.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 4. 12. 2019

snažili jsme se dávat rozumně - hodně dárků dítě ani nestíhá vnímat

Odpovědět
Hkohoutice
Hkohoutice 4. 12. 2019

taky jsem dala pravidlo max 2-3 darky. Pak nevi s cim si hrat, ani radost mu to neudela.

Odpovědět
lemur
lemur 4. 12. 2019

Ano, dříve nebylo tolik hraček, ze kterých se dalo vybírat.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 12. 2019

měla jsem děti v době, kdy ještě nebylo tak snadné, jako dneska, sehnat dárky, kupovali jsme hlavně něco na sebe, knížku, jednu, dvě hračky...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 673
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.