Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 9. 2019
Líbí se mi

Nepij při rýmě mléko a čtením si zkazíš oči. Kdy naše maminky neměly pravdu?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 9. 2019
Líbí se mi
Nepij při rýmě mléko a čtením si zkazíš oči. Kdy naše maminky neměly pravdu?

Nepij při rýmě mléko a čtením si zkazíš oči. Kdy naše maminky neměly pravdu?

Maminka má vždycky pravdu! Také jste to v dětství slýchali? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Nemá! I maminky se mohou mýlit, mimo jiné i tehdy, když předávají některé z dobře míněných rad, jež samy dostaly od svých rodičů.

Které poučky opravdu neplatí?

Žvýkačku nesmíš spolknout, trvá 7 let, než ji strávíš

Ale kdepak! Ve skutečnosti je žvýkačka nestravitelná. To samozřejmě neznamená, že ji budete mít v žaludku navěky, ve skutečnosti projde vaším tělem jako jakákoli jiná potravina a vy ji bez problémů vyloučíte.

Nechoď ven s mokrou hlavou, dostaneš chřipku

Ano, vyjít do chladného rána s mokrými vlasy se vám nemusí vyplatit. Ale že byste z toho dostali chřipku? To těžko. Tu přenášejí viry, které na vás někdo přenese, rozhodně nežijí ve vlasech.

Po jídle nesmíš hodinu plavat

Tato poučka se zakládá na obavě, že když půjdete do rybníka či bazénu bezprostředně po jídle, mohou vás chytnout křeče do břicha a zvýší se riziko utonutí. Ačkoli to zní logicky, žádná studie dosud nepotvrdila, zda se tvrzení zakládá skutečně na pravdě.

Mléko se při rýmě nesmí

Nebo při kašli, zkrátka kdykoli bojujete se zahleněním. Tuhle radu jste ještě nedávno mohli dostat i od svého lékaře, nicméně bylo prokázáno, že mléko a výrobky z něho zahlenění nezhoršují. Takže máte-li na něj při rýmě chuť, jen do něj.

Nečti v tom šeru, zkazíš si oči

Jistě, když si budeme číst v nedostatečném světle, nejspíš oči pořádně unavíme a budou nás bolet. Ale když jim dopřejeme odpočinek, zase se zmátoří. Rozhodně si takto zrak permanentně nezkazíme, to za nás zvládnou jiné situace.

Jakmile budeš mít na prstech varhánky, musíš z vody

Maminky (ale i tatínkové) používají tento argument, aby své vodu milující děti dostaly z vany. Ale upřímně řečeno k tomu není žádný důvod. Varhánky na prstech nejsou znamením, že nám voda škodí. To nás jen matka příroda vybavila úžasnou schopností – prsty se nám díky působení vody „změní“ proto, abychom byli schopní udržet věci u mokrýma rukama!

Jez mrkev, budeš dobře vidět

Kdyby to opravdu fungovalo, bylo by to skvělé! Jenže mrkvička nikoho od brýlí nezachránila… Ano, betakaroten, který obsahuje, se na zdravém zraku podílí, ale společně s mnoha dalšími živinami a procesy. Mimochodem, víte, jak mýtus o mrkvi a zraku vlastně vznikl? Za druhé světové války britská propaganda tvrdila, že piloti královského letectva mají tak skvělý zrak, že dokáží zaměřit každé německé letadlo ještě dřív, než přeletí přes moře, právě díky stravě obsahující spoustu mrkve. Skutečnost byla o něco méně poetická – piloti měli k dispozici zprávy z moderního radaru…

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 23. 9. 2019

Přesně toto také znám.

Odpovědět
libka5
libka5 20. 9. 2019

"Nepij vodu na třešně, bude tě bolet břicho! Když uvidíš kominíka, chytni se za knoflík - budeš mít štěstí! Kočka ti nesmí přejít přes cestu, budeš mít smůlu" ... a další bláboly.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 9. 2019

Jo, tak tyto poučky znám, většinu tak, jak je uvedeno, jen s těmi mokrými vlasy nejde o chřipku, ale člověk může nachladnout... a plavání po jídle - tam jde o to, že je člověk po jídle plný, unavený, tak by měl aspoň hodinu trávit...naši říkali dvě hodiny...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 516
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.