Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 2. 2021
Líbí se mi

Největší mýty o neplodnosti

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 2. 2021
Líbí se mi
Největší mýty o neplodnosti

Největší mýty o neplodnosti

Pomůže, když se s partnerem budete milovat častěji? A můžete jenom vy za to, že se vám nedaří otěhotnět? Rozlišujte fakta a mýty o neplodnosti!

Co se týče těhotenství, neplodnosti i mateřství, jeden mýtus střídá druhý. A odborníci, ke kterým jednoznačně patří třeba Linda Rice, certifikovaná zdravotní sestra a porodní asistentka z amerického města Massachusetts, to nazývají divočinou. „Jestli ještě jednou uslyším o tom, že někdo po pěti letech snažení otěhotněl po nějakém šíleném bylinném ošetření, zblázním se,“ doslova popisuje tato sestra s odhodláním některé polopravdy a nesmysly konkrétně o neplodnosti vyvrátit.

Mýtus 1: Musíte jen odpočívat

I když je pravda, že relaxace může pomoci s neplodností způsobenou chronickým stresem, neplodnost jako taková není čistě psychologický problém. Jedná se o zdravotní stav. Fyzické a reprodukční zdraví přitom nemůže být napraveno pozitivním myšlením, osvěžující dovolenou nebo nějakým novým, nekonvenčním přístupem.

Mýtus 2: Je třeba snažit se víc – a tvrději

Tento mýtus obecně zvažuje pouze to, co se děje v ložnici, ale demoralizuje páry, které vyzkoušejí i jiné možnosti léčby. Navíc platí, že zvýšená snaha (častější sex) není vždy zakončena úspěchem, který ovlivňuje například nelichotivý zdravotní stav.

Mýtus 3: Plodnost je problém ženy

Neplodnost postihuje stejně muže i ženy. Ve skutečnosti má každé pohlaví svůj vlastní soubor příznaků, jež mohou naznačovat sníženou schopnost reprodukce. Svádět vinu na jednoho nebo na druhého, je tak netaktní.

Mýtus 4: Věk ovlivňuje pouze plodnost žen, nikoli mužů

Věc se má takhle. U žen ve věku 32 až 37 let dochází k výraznému poklesu plodnosti, někdy až o 50 procent. Ženy však nejsou jediné, kterých se věk týká. Po 40. narozeninách se muži setkávají s poklesem objemu spermatu a nižší pohyblivostí svých „ocásků“.

Mýtus 5: Pokud již máte dítě, nemusíte se o neplodnost starat

Data ukazují, že přibližně 30 procent neplodnosti přichází po prvním dítěti. To znamená, že ačkoli již pár má dítě nebo děti, může mít s otěhotněním potíže, i když přijdou o trochu později.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 28. 2. 2021

Neplodnost je bolestivé téma, přála bych dětičky všem, kteří o ně stojí a milovali by je.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 2. 2021

tak své mám odrozeno

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 2. 2021

to jde už naštěstí mimo mě

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 455
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.