
Snažit se uklidnit plačící dítě ve tři ráno je jednou z neobtížnějších výzev, které maminky často musí čelit. Jak ale poznat, kdy se z normálního pláče klube něco jiného? Věděli jste, že v období prvních tří až čtyř měsíců může vaše miminko potrápit dětská kolika?
První měsíce jsou náročné pro celou rodinu. Změnit režim, naučit se všechny ty každodenní rutinní záležitosti, jako je krmení a koupání, které nakonec nejsou tak jednoduché, jak se zdá. A k tomu ten pláč. Pronikavý a hysterický pláč. Pokud je opravdu častý, trvá hodiny a projevuje se zejména 30 minut po krmení – může jít o potíže se zažíváním, konkrétně tedy o novorozeneckou koliku.
Při kolice jsou děti zarudlé v obličeji, pláčou bez zjevné příčiny a zvedají nožičky k hrudníku, aby dostaly z tělíčka přebytečný plyn. Pravá příčina koliky není známa, ovšem může to být způsobeno nadměrným polykáním vzduchu při krmení nebo špatným vstřebáním některé složky mléka, což může způsobit nadýmání.
Kolika většinou odejde samovolně kolem 4. nebo 5. měsíce. Existuje ale několik osvědčených tipů maminek, jak vašemu dítěti ulevit a zmírnit příznaky koliky:
Pokud je to jen sebemenším způsobem možné, snažte se i vy odpočinout a poprosit třeba babičku o hlídání. Dopřejte si jedno odpoledne jen pro sebe a uvidíte, že ten klid a pohoda, která z vás pak bude zářit, se přenese i na vaše miminko.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
S miminkami je to vždy ze začátku boj, než se rodiče s miminkem sžijí a rozpoznají o co se jedná.
Na bolesti bříška jsem už svou těhotnou dceru upozornila a i jí poradila, co se s ní pak dá dělat. Ale miminko by se mělo narodit až za dva měsíce, tak máme ještě čas
Dobrá jsou probiotika.