Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 2. 2021
Líbí se mi

Na jaké ruce se nosí snubní prsten?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 2. 2021
Líbí se mi
Na jaké ruce se nosí snubní prsten?

Na jaké ruce se nosí snubní prsten?

Na okamžik, kdy muž poklekne a požádá vás o ruku čeká každá z nás. Narozdíl od zásnubního prstenu nosí snubní prsteny ve dvojici oba dva. Výběr snubních prstýnků probíhá většinou ve dvojici tak, aby k sobě pěkně ladily, a především aby hezky seděly na prstech. Víte ale s jistotou, kde je jejich náležité místo?

Nejdřív pěkně od začátku

Jako první nevěsta získá prstýnek zásnubní Zažitou tradicí je nošení zásnubního prstene na levém prsteníčku. Traduje se, že od tohoto prstu vedla tzv. žíla lásky, proto se měl prstýnek nosit právě na levé ruce. Některé zdroje zase uvádí, že je levá ruka na stejné straně, jako je srdce a má tak k němu blíž. Ačkoliv byla existence žíly lásky doktory a vědci vyvrácena, zvyk nošení na levém prsteníčku se uchoval a ve většině zemí se dodržuje.

Vybraný zásnubní prstýnek nosí nevěsta na levé ruce až do svatby. Svatební den ale může být důvodem ke změně místa nošení.

Zásnubní vs snubní prsten?

Vzájemná výměna snubních prstenů patří ke zpečetění sňatku. Česká republika společně s Velkou Británií, USA, Švédskem, Austrálií nebo také Rumunskem patří k zemím, které uznávají nošení na levé ruce. Snubní prsten by tedy měl zaujmout svou pozici místo zásnubního prstene.

Levá ruka ale rozhodně není psaným pravidlem. V některých zemích se za to “pravé místo” k nošení kroužku manželství považuje prsteníček pravé ruky, a to hlavně z kulturních a náboženských důvodů. Toto umístění uznávají například v Holandsku, Maďarsku, Polsku, Bulharsku nebo Kolumbii a Peru. Okroužkování pravého prsteníčku je typické i pro židovské svatební obřady.

Zásnubní prsten se může jednoduše přesunout na druhou ruku v závislosti na tom, na které ruce se nosí prsten snubní. Stále oblíbenější je ale vzájemná kombinace snubního a zásnubního prstene na jednom prstu. Prstýnky je možné sladit tak, aby spolu dokonale ladily a tvořily tak nerozlučnou dvojici. 

Zajímavosti ze světa prstenů

Máme pro vás zajímavostí, která se k prstenům vážou a které jste pravděpodobně vůbec netušili.

  1. Ve většině evropských zemích nosí zásnubní prsten pouze ženy. Muži zásnubní prsteny nenosí.
  2. V Číně nosí ženy snubní prsteny na pravé ruce, ta je označena jako “pracující ruka”. Prsten na “pracující ruce) symbolizuje skutečnost, že se žena stará o domácnost a rodinu. Číňané nosí snubní prsteny na ruce levé.
  3. Zásnubní prsteny se vůbec nenosí v Argentině. K výměně snubních prstenů totiž dochází ještě před svatbou a po svatbě se pouze přenesou s levé ruky na pravou.
  4. V Chile nosí zásnubní prsteny oba partneři. Nosí se na pravici a po svatbě se přesunou na levici.
  5. Ve skandinávských zemích nosí zásnubní prsteny také oba partneři, svým vzhledem ale připomínají spíše snubní prsteny. Mají čisté jednoduché linie a nejsou nějak zdobeny. Naopak snubní prsteny bývají honosné a zdobené drahými kameny.
  6. V některých muslimských zemích není výměna snubních prstenů součástí obřadu. Nosí se zde pouze zásnubní prsteny - muži ho nosí na pravé a ženy na levé ruce.
  7. V hinduistických zemích se snubní prsteny nenosí na prsteníčku levé či pravé ruky, nýbrž na prstech nohou.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 26. 8. 2021

My nosíme s manželem snubní prsten na levém prsteníčku. Na pravém mám zásnubní. Zásnubní prsten mi manžel vybral z https://www.sperky-prsteny.cz/ , tak jsme si tam pak objednali i snubní, aby mi k sobě hezky ladily . Oni jsou všechny prstýnky krásné, ale tak tady už to bylo ověřené .

Odpovědět
beata0063
beata0063 6. 2. 2021

Odpovědět
sipeji
sipeji 5. 2. 2021

Na svůj snubní prsten jsem pyšná, je to pro mě symbol, že patřím ke svému manželovi....on ten svůj nemůže najít.....

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 2. 2021

zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.