Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 12. 2019
Líbí se mi

Předvánoční půjčky: Na co si dát pozor, abyste kvůli dárkům neskončili v exekuci

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 12. 2019
Líbí se mi
Předvánoční půjčky: Na co si dát pozor, abyste kvůli dárkům neskončili v exekuci

Předvánoční půjčky: Na co si dát pozor, abyste kvůli dárkům neskončili v exekuci

Každým rokem utrácíme za Vánoce a dárky více peněz. Bohužel to také znamená, že si spousta lidí musí nemalý finanční obnos vypůjčit. A ne vždy jsou pak schopní dluhy včas zaplatit. A tak následuje další půjčka. Z nebezpečného kolotoče bývá složité vystoupit. Jednoho dne pak na dveře může zaklepat exekutor...

Jako každý rok jsou Vánoce obdobím symbolizujícím značnou finanční zátěž pro řadu domácností. S cílem uspořádat krásné svátky pro své nejbližší utrácejí rodiny za vánoční svátky velké peníze. Některé domácnosti takové situace řeší půjčkou od známých, bank nebo hůře u nespolehlivých nebankovních společností poskytujících rychlé peníze. Ať už jde o materiální potěšení nebo zajištění velkolepé hostiny, lidé by měli být před nerozumným zadlužováním na pozoru.

A co po Novém roce?

Lidé si často půjčují na dárky s přesvědčením, že je po Novém roce bez problému splatí. Stačí však málo, aby se radost z dárků změnila v obtížně splatitelné dluhy. Lidé, kteří si berou půjčky u nebankovních společností, si podle prezidentky Exekutorské komory ČR Pavly Fučíkové často ani nespočítají, kolik budou muset celkem zaplatit. Když se pak půjčka nesplácí, úroky rychle rostou. Svou roli ale samozřejmě hraje i agresivní reklama a konzumní způsob života.

Vánoční půjčky jsou spolu s půjčkami na dovolené nebo novou televizi ve většině případů nadbytečné a potenciálně nebezpečné. Stačí málo a člověk se může dostat se splácením půjček do problémů. Pro takové případy by měli mít lidé připravenu finanční rezervu, která dokáže pokrýt nenadálé výdaje domácnosti nebo výpadek příjmu při ztrátě zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci. Aniž by si to lidé uvědomovali, předvánoční a jim podobné půjčky mohou život také velmi znepříjemnit. Před sjednáním půjčky by si lidé měli důkladně spočítat, zda jsou schopni takový dluh splatit. Kvůli splátce zbytečného spotřebitelského úvěru se člověk může zpozdit s platbou svých obvyklých výdajů jako je nájem, energie nebo telefon.  Pokud pak člověk své závazky několikrát nezaplatí, může se v krajních případech dostat i do exekuce.

Ne každá nabídka je výhodná

Častým problémem jsou ale i samotné společnosti nabízející předvánoční úvěry. V internetovém prohlížeči si stačí zadat slovní spojení „Vánoční půjčka“ a najdete stovky nedůvěryhodných společností a nabídek, které vám slibují rychlou pomoc před Vánocemi. Ty nejhorší společnosti a lichváři vám podle viceprezidenta komory Vladimíra Plášila dokonce poskytnou půjčku bez smlouvy. Kamenem úrazu mnohdy bývají měsíční poplatky nebo sankční podmínky.

Pokud se tedy přece jen rozhodnete půjčku uzavřít, vyberte si k tomu ověřenou finanční instituci.

Pozor na dluhovou past

Jednou z ohrožených skupin jsou matky samoživitelky, které chtějí svým dětem dopřát bohatého Ježíška. Často se ale potýkají s nedostatkem financí a může pro ně být náročnější odolat krátkodobým půjčkám slibujícím rychlé peníze. Dalším problémem, kterým je tato sociální skupina ohrožená, je obtížné vymáhání výživného od druhého z rodičů. To je pro mnohé samoživitelky jedna z důležitých součástí jejich už tak napjatého rozpočtu. I proto svou nezáviděníhodnou situaci řeší pomocí půjček.

Naopak pokud děti žijí v péči jednoho z rodičů, může se druhý rodič snažit svou nepřítomnost dětem vynahradit. Jako řešení zvolí půjčku, díky které své děti může obdarovat drahými dárky.  Pokud takový rodič nemá dobré finanční zázemí, může se půjčka stát kritickou. Stačí nepředvídatelná událost, která zapříčiní snížení příjmů a dlužník se může rázem dostat do exekuce – a to hned dvojí. První bude nařízena k vymožení výživného, druhá pak na splacení drahé předvánoční půjčky. Při vymáhání exekutory dlužník nehradí jen samotnou vymáhanou částku, ale také náklady řízení a odměnu exekutora. Spory mezi rodiči o placení výživného pak nejhůře odnášejí nevinné děti.

S panikou nespěchejte

Pokud se dlužník dostane do svízelné situace, kdy nemůže pokračovat ve splácení svého dluhu, nemusí ihned propadat panice. Má totiž řadu možností, jak situaci zachránit. Hlavním předpokladem pro zdárné vyřešení situace je komunikace s věřitelem a aktivní jednání ze strany dlužníka. Exekuce je až jedním z posledních řešení. I po jejím nařízení má člověk 30 dní pro dobrovolné zaplacení dluhu. Pokud potřebujete vyhledat odbornou pomoc, můžete se obrátit například na bezplatnou právní poradnu nebo on-line poradu Exekutorské komory ČR.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

No, já nevím jak vy, ale třeba já jsem si nedávno také brouzdala v těch půjčka a to konkrétně na této stránce zde - https://smart-pujcky.cz/crediton-pujcka/ , kde mne docela dost zaujala půjčka Crediton, ale těžko ještě říci, zda do toho na stoprocent půjdu. Ono je to s těmi půjčkami docela složité a je složité si i vybrat... Ale docela mne zaujaly půjčky jménem smart půjčka

Odpovědět
avatar

Já jsem právě měla známou, která také takhle blbla na Vánoce a napůjčovala si kde si, co si a pak upadla do insolvence - což jsem ji i ostatně také říkala... No a jak jinak, než že si musela najít na těchto stránkách zde - https://www.finstart.cz/pujcky-pro-lidi-v-insolvenci/ řešit jak si takové peníze na insolvenci půjčit... My jsme ji bohužel pomoci nemohli, protože jsme si to v tu dobu dovolit nemohli

Odpovědět
avatar
Macina Nováková 20. 12. 2020

Super článek, díky Nikdy jsem nechápala lidi, co si půjčují na vánoční dárky, ale u nás k tomu letos taky došlo. Záměrně jsme nechávali nákup věcí, které potřebujeme, až na Vánoce, že bude více peněz, ale bohužel to tak nedopadlo, a proto nás zachránila vánoční půjčka od: https://www.lendnow.cz/ ... bezpečnost jsme pochopitelně dali na první místo, takže máme vše hezky spočítané a se splácením bysme tedy neměli mít problém.

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 20. 11. 2020

Já se v dnešní době ani nedivím, že si lidé půjčují peníze na vánoční dárky. Když přijdou o práci a mají doma malé děti, tak co mají dělat? Ty zklamané oči, že pod stromečkem nic nemají bych nechtěla vidět. Já teď naštěstí práci mám, ale na jaře jsem o ni přišla, tak abych měla peníze na jídlo, tak jsem si musela půjčit u https://www.teticka.cz/ . Jakmile jsem si našla novou práci, tak jsem půjčku splatila a začala jsem šetřit, kdyby zase přišly horší časy. Práci stále mám, tak mám naštěstí i peníze na dárky .

Odpovědět
lemur
lemur 4. 12. 2019

Půjčku jsme nikdy neměli.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 433
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.