Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 8. 2021
Líbí se mi

Moje, tvoje? Naše! Na co máte v manželství nárok a jaké výhody z něho plynou

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 8. 2021
Líbí se mi
Moje, tvoje? Naše! Na co máte v manželství nárok a jaké výhody z něho plynou

Moje, tvoje? Naše! Na co máte v manželství nárok a jaké výhody z něho plynou

Ačkoli se říká, že svatební svazek je jen „cár papíru“, který nic neznamená, proběhne u nás každoročně až 50 tisíc svateb. Z manželství přitom kromě slibu věrnosti vyplývají také práva a povinnosti, stejně jako nové příležitosti a závazky, a to nejen vůči partnerovi.

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří během minulých měsíců uzavřeli sňatek, máme pro vás několik stručných a praktických informací, které se vám do začátku manželského života mohou hodit.

Co říká zákon

Na začátek si shrňme několik faktů. Vztahy v manželství upravuje Občanský zákoník, který vám mimo jiné zaručuje možnost zastupovat jeden druhého či dostávat informace o zdravotním stavu manžela či manželky. Kromě toho vám ale z manželství vyplývají také povinnosti.

Zákoník mimo jiné říká, že manželé jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svou důstojnost, podporovat se, udržovat rodinné společenství, vytvářet zdravé rodinné prostředí a společně pečovat o děti.

Setkání s úřady

Pokud jste ten či ta, kdo si společně se svým partnerem či partnerkou bere také jeho rodné příjmení, čeká vás bezprostředně po uzavření sňatku návštěva úřadů. O nový občanský průkaz musíte zažádat do 15 dnů od obdržení oddacího listu. Nemusíte se ale bát vysokých poplatků, nový občanský průkaz je zdarma. Kromě toho je nutné kvůli novému příjmení také zažádat o nový cestovní pas a řidičský průkaz. Za vydání nového cestovního pasu už zaplatíte 600 Kč, za nový řidičský průkaz nově od letošního července 200 Kč a již k žádosti nepotřebujete fotografii.

Platnost cestovního dokladu končí uplynutím tří měsíců ode dne změny příjmení, takže pokud se hned po svatbě chystáte na svatební cestu, můžete využít ještě původní cestovní pas. U řidičského průkazu musíte nahlásit změnu do pěti pracovních dnů ode dne, kdy ke změně došlo.

Změnu příjmení musíte dále nahlásit u svého zaměstnavatele, u zdravotní pojišťovny, u lékařů, na registru vozidel (pokud vlastníte auto), na živnostenském úřadě (pokud podnikáte), u dodavatelů energií, mobilních operátorů, u finančních institucí a dalších úřadů či institucí, s kterými jste v kontaktu nebo jejichž produktů využíváte.

Ti, kteří si nechají své rodné příjmení, mohou zažádat o nový občanský průkaz, kde si změní svůj rodinný stav na „ženatý“ nebo „vdaná“. Ale vzhledem k tomu, že je údaj týkající se rodinného stavu dobrovolný, lze si nechat i původní občanský průkaz.

Moje, tvoje? Naše!

Pokud jste před svatbou neuzavřeli předmanželskou smlouvu, sňatkem vstupujete také do nového majetkového režimu tzv. společného jmění manželů. Do společného jmění manželů nepatří věci, které jste získali před svatbou, dary, věci osobního charakteru a věci získané v dědictví či v restituci. Vše ostatní, co získáte od chvíle, kdy jste se stali manželi, patří vám oběma.

Jedná se jak o movitý, tak nemovitý majetek, a to bez ohledu na to, jakým způsobem se na jeho zisku který z partnerů podílel. Pokud si myslíte, že váš manžel nebude mít v případě rozvodu nárok na peníze, které si vy z platu střádáte poctivě do prasátka, zatímco on svůj plat prohýří s kamarády na víkendových akcích, máte smůlu. V případě, že vám jednou rupnou nervy a budete se chtít rozvést, má nárok přesně na polovinu. Vy zase máte od data svatby nárok na výnos z pronájmu bytu, ačkoliv byt samotný je partnera, protože ho získal před vstupem do manželství. Stejné je to ale také s dluhy.

Máte i finanční výhody

V oblasti financí nastávají vznikem manželství kromě nového majetkového režimu také další změny. A ty jsou veskrze pozitivní. Pokud se rozhodnete pořídit si nový společný byt na hypotéku, či rekonstruovat, případně si pořídit nové auto, máte jako pár určitě více možností, jak získat potřebné finance. Navíc, některé finanční instituce nabízejí speciální zvýhodněné produkty přímo pro manžele.

Co se týká daňové oblasti, můžete využívat výhod spočívajících ve společném zdanění manželů, v případě péče o vaši malou ratolest můžete za určitých podmínek uplatnit slevu na vyživovanou manželku či manžela. Pokud pomáháte svému manželovi či manželce s výkonem samostatné výdělečné činnosti, stáváte se spolupracující osobou. Nepotřebujete k tomu přitom své vlastní živnostenské oprávnění a i zde lze ušetřit na dani. Na spolupracující manželku či manžela je totiž možné převést vyšší částky příjmů a výdajů než na ostatní spolupracující osoby.

Také tragické události, jakou je smrt manžela či manželky, jsou díky manželství lépe „ošetřeny“. Za splnění určitých podmínek vzniká po smrti pozůstalé manželce či manželovi nárok na vdovský či vdovecký důchod.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Li
Li 23. 9. 2021

Odpovědět
avatar
Lenka Zavorkova 17. 8. 2021

Vše máme společné, i syna z prvního manželství.Manžel nedělá rozdil a to je nejvíc.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 8. 2021

život je o kopromisech

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 8. 2021

Není to jen o romantice....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 8. 2021

my s manželem bereme vše, že je naše společné, jen auto je tak nějak pořád JEHO...., ale já stejně neřídím, takže má pravdu

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.