Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 12. 2017
Líbí se mi

Moje milé děti, Ježíšek (ne)existuje. Kdy říci dětem pravdu?

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 12. 2017
Líbí se mi
Moje milé děti, Ježíšek (ne)existuje. Kdy říci dětem pravdu?

Moje milé děti, Ježíšek (ne)existuje. Kdy říci dětem pravdu?

Věřit na Ježíška je v Čechách taková samozřejmost a tradice, že odhalení pravdy může provázet velké dilema a následné drama. V tom horším případě s celoživotním traumatem, jakožto posledním dárečkem od blednoucího snu, jménem Ježíšek.

Kdy a jak říci dětem onu krutou pravdu, že Ježíšek neexistuje?

Je vůbec nějaký "ideální" věk, kdy by se naše děti měly dozvědět, že jsme jim x let lhali? Záleží na povaze. Všimli jste si, jak to vyzní, když se to otočí? Může dojít nejen ke zklamání z toho, že Ježíšek panáček dárečky nenosí, ale v tom horším případě také k velezradě ze strany rodičů.

Věřit je totiž strašně důležité slovíčko. Všichni ho používáme a všichni chceme někomu, nebo v něco věřit. Víra, a teď nemám na mysli víru náboženskou, nám dává sílu a žene nás kupředu. Víra v lepší budoucnost, víra v to, že něco dokážeme, že bude líp, nebo že se někdo uzdraví či vrátí...víra v dobro... v budoucnost našich dětí, ve výhru Arsenálu atd.

Cítíte už o co tady jde? Nezáleží jen na tom, že kupu dárků pod strom nedovalí oknem Ježíšek, ale o to, že děti nám bezpodmínečně věří, že jim říkáme pravdu. Však to samé chceme neustále po nich. Jaké tedy máte možnosti, pokud jste se na tenký led s Ježíškem již dostali a cítíte že pod vámi pomalu praská?

1. Zkuste to upřímně a na rovinu

Vysvětlete dětem, že pro ně máte sice šokující zprávu, ale že cítíte, že už jsou dost velcí na to, aby to pochopily. Udělejte z nich sobě rovné, to jim dodá sebevědomí a nebudou chtít být dál brány jako mimina. Pak přichází ta horší část. Ona věta, kterou se bojíte vyslovit jako by šlo o špatnou diagnózu: Ježíšek neexistuje. Pak vás čeká vysvětlení, proč teda celých 6,8,10... let jakoby existoval a teď je všechno jinak. Dobré na této diskusi je, že vedle sebe máte parťáka. Ovšem pokud se právě nehroutí v slzách.

2. Jste alibista? Nechte to na okolí

Jednoho dne to přijít musí. Dítě přijde ze školy a tvrdí, že Marcelka říkala, že žádný Ježíšek neexistuje. Máte nahráno na smeč, tak co teď? Řekla bych, že záleží na úhlu pohledu vašeho miláčka. Pokud se opravdu ptá a z očí mu nekouká čiré zoufalství, pak bych volila variantu výše. Upřímnost. Ale pokud jeho otázka zní jako prosba o pomoc "prosím tě maminko řekni, že to není pravda" pak bych upřímnost zvážila a posunula ji na později, až s tím přijde nejen Marcelka ale i Pavlík a Anežka. Odpověď by tedy mohla být "já ale na Ježíška také věřím miláčku, to víš že existuje". A můžete doufat, že jednoho dne vám dítě samo vysvětlí, jak naivní jste byla. 

3. S Ježíškem si vůbec nezačínejte

Pamatujete, jak těžké to bylo s prvním potomkem? Nebo dokonce jak těžké to bylo, když se to stalo v dětství vám? Kolik zklamání a slz ta pravda o neexistující bytosti stála? Pokud se toho chcete vyvyrovat a nevadí vám, že "ochudíte" ono vánoční kouzlo o jednu z tradic národa, pak směle do toho. Však jsou to jen vaše děti a vaše rozhodnutí. Vánoce můžou být krásné i bez toho, že Ježíšek, Santa, Sinterklass a kdoví jaký jiný děda potají čte dopisy vašich dětí a přináší jim dary. Dopis za okno, to je přeci reálně možná varianta i bez té druhé půlky pohádky s hořkým koncem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Alinda64
Alinda64 16. 12. 2017

Odpovědět
avatar
Zazu Zazu 16. 12. 2017

O iluze a Ježíška jsem přišla dvojím způsobem ve věku 6 let: a) bez klepání jsem vešla k mamince do ložnice ve chvíli, kdy mi balila mé vysněné Lego a b) tatínek, aby zachránil situaci, lakonicky řekl, že Ježíšek se zastřelil kvůli nezbedným dětem. Tato kombinace funguje dokonale i dnes.

Odpovědět
Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o. 17. 12. 2017

no to potěš!

lemur
lemur 16. 12. 2017

Souhlasím s hudlenkou.

Odpovědět
avatar
Zdeňa Slimáčková 15. 12. 2017

Neříkat , oni na to přijdou sami

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 12. 2017

já myslím, že věřit na Ježíška je krásná doba dětství a tak do těch 6-7 let bych děti při tom nechala...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 607
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.