Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 8. 2019
Líbí se mi

Mléko je pro batolata důležité. Jaké zvolit?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 8. 2019
Líbí se mi
Mléko je pro batolata důležité. Jaké zvolit?

Mléko je pro batolata důležité. Jaké zvolit?

Ve výživě miminka hraje v prvních měsících života klíčovou roli kojení. Mateřské mléko nic nenahradí, a tak není divu, že je kojení doporučováno lékaři i dalšími odborníky. Jakmile se ale děťátko přehoupne do batolecího věku a začíná objevovat spoustu dalších chutí, mnohé maminky tápou, zda a jaké mléko mu podávat.

Ve výživě dětí má mateřské mléko nezastupitelnou roli a je zdrojem látek důležitých pro správný vývoj. I proto by měla žena – pokud má možnost – výhradně kojit alespoň první půlrok života svého miminka. Většina maminek pak kojí ještě déle. Jenže co podávat děťátku poté, co doroste do batolecího věku a my jej odstavíme?

Dítě mléko potřebuje

Mezi 1. a 3. rokem života dítěte by měl být jeho jídelníček co nejpestřejší. Děťátko rychle roste, a tak by každá chybějící živina mohla ohrozit jeho správný vývoj. Mezi nejdůležitější látky patří mimo jiné železo, vápník a vitamin D, které jsou nezbytné nejen pro zdravý vývin kostí. Jenže podle údajů z lékařských studií nemají dostatek vitaminu D téměř dvě třetiny českých dětí a vápník pak chybí více než třetině těch nejmenších. Všichni víme, že zmíněné živiny najdeme v mléku. Jenže ne každé je vhodné právě pro batole.

Některé maminky podávají dítěti kravské mléko v domnění, že se v podstatě rovná tomu kojeneckému. Jenže ve skutečnosti kravské mléko svým složením plně neodpovídá výživovým požadavkům batolat (pozor, pro děti mladší 1 roku je kravské mléko zcela nevhodné). Především v sobě nemá dostatek vitaminu D, železa ani jódu. Navíc obsahuje příliš velké množství bílkovin, které není pro tak malé děti vhodné. Co s tím?

Batolecí mléko zajistí vše potřebné

Na trhu naštěstí najdete takzvaná batolecí mléka. Jak už název napovídá, jedná se o náhradní mléčnou výživu určenou pro děti od 1 roku, která je skvělým doplňkem pestré stravy dítěte. Kvalitní batolecí mléko dokáže v doporučeném množství 330 mililitrů denně dodat děťátku skoro 70 % doporučené denní dávky železa (kravské jen asi 25 %) a vitaminu D dokonce 90 %, zatímco kravské ani ne 2 %. Je tedy jasné, že z hlediska výživy batolecí mléko „vyhrává na plné čáře“.

Náhradní mléčnou výživu pro batolata můžete svému dítku podat například ke snídani a k večeři – dodáte mu tak všechny potřebné vitaminy a minerální látky. Musíte ale pečlivě hlídat, abyste zvolila opravdu kvalitní výrobek. Vyzkoušet můžete například Sunar Complex 3, který obsahuje optimální množství vitaminu D, vápníku, jodu i železa, ale navíc také důležité omega-3 mastné kyseliny, probiotickou vlákninu pro spokojené bříško batolete a mléčný tuk, díky němuž bude děťátku mléko chutnat.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Já tu možnost ze zdravotních důvodů kojit nemohla což mě mrzelo, protože dát miminku to nejlepší co pro něj v tu chvíli máte,, je to ta nejlepší volba kojit miminko. Tudiž Viki dostávala od narození mléko používáme Bebu,, a jsme moc spokojeni malá bude mít v říjnu 2 roky a pořád má. Mléko 3xdenně,, ráno vyžaduje kakao, a pak 2x za večer- 1xpřed spinkáním a 2 v noci okolo 24:00,, a spinká krásně až do rána ????,,, jsem ráda že pořád mlíčko chce a hlavně ho sama vyžaduje ????

Odpovědět
libka5
libka5 30. 8. 2019

Dcera kojila staršího vnuka do dvou let, mladšímu je 10 měsíců, zatím je kojen. Snacha nekojila vůbec ani jednu ze dvou vnuček, holky dostávaly náhražku.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 841
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.