Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 2. 2021
Líbí se mi

Jaké mléko podávat dítěti poté, co doroste do batolecího věku?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 2. 2021
Líbí se mi
Jaké mléko podávat dítěti poté, co doroste do batolecího věku?

Jaké mléko podávat dítěti poté, co doroste do batolecího věku?

Ve výživě miminka hraje v prvních měsících života klíčovou roli kojení. Mateřské mléko nic nenahradí, a tak není divu, že je kojení doporučováno lékaři i dalšími odborníky. Jakmile se ale děťátko přehoupne do batolecího věku a začíná objevovat spoustu dalších chutí, mnohé maminky tápou, zda a jaké mléko mu podávat.

Ve výživě dětí má mateřské mléko nezastupitelnou roli a je zdrojem látek důležitých pro správný vývoj. I proto by měla žena – pokud má možnost – výhradně kojit alespoň první půlrok života svého miminka. Většina maminek pak kojí ještě déle. Jenže co podávat děťátku poté, co doroste do batolecího věku a my jej odstavíme?

Dítě mléko potřebuje

Mezi 1. a 3. rokem života dítěte by měl být jeho jídelníček co nejpestřejší. Děťátko rychle roste, a tak by každá chybějící živina mohla ohrozit jeho správný vývoj. Mezi nejdůležitější látky patří mimo jiné železo, vápník a vitamin D, které jsou nezbytné nejen pro zdravý vývin kostí. Jenže podle údajů z lékařských studií nemají dostatek vitaminu D téměř dvě třetiny českých dětí a vápník pak chybí více než třetině těch nejmenších. Všichni víme, že zmíněné živiny najdeme v mléku. Jenže ne každé je vhodné právě pro batole.

Některé maminky podávají dítěti kravské mléko v domnění, že se v podstatě rovná tomu kojeneckému. Jenže ve skutečnosti kravské mléko svým složením plně neodpovídá výživovým požadavkům batolat (pozor, pro děti mladší 1 roku je kravské mléko zcela nevhodné). Především v sobě nemá dostatek vitaminu D, železa ani jódu. Navíc obsahuje příliš velké množství bílkovin, které není pro tak malé děti vhodné. Co s tím?

Batolecí mléko zajistí vše potřebné

Na trhu naštěstí najdete takzvaná batolecí mléka. Jak už název napovídá, jedná se o náhradní mléčnou výživu určenou pro děti od 1 roku, která je skvělým doplňkem pestré stravy dítěte. Kvalitní batolecí mléko dokáže v doporučeném množství 330 mililitrů denně dodat děťátku skoro 70 % doporučené denní dávky železa (kravské jen asi 25 %) a vitaminu D dokonce 90 %, zatímco kravské ani ne 2 %. Je tedy jasné, že z hlediska výživy batolecí mléko „vyhrává na plné čáře“.

Náhradní mléčnou výživu pro batolata můžete svému dítku podat například ke snídani a k večeři – dodáte mu tak všechny potřebné vitaminy a minerální látky. Musíte ale pečlivě hlídat, abyste zvolila opravdu kvalitní výrobek. Vyzkoušet můžete například Sunar Complex 3, který obsahuje optimální množství vitaminu D, vápníku, jodu i železa, ale navíc také důležité omega-3 mastné kyseliny, probiotickou vlákninu pro spokojené bříško batolete a mléčný tuk, díky němuž bude děťátku mléko chutnat.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 27. 2. 2021

Dcera stále kojí, začala přidávat zeleninu, tak uvidíme, jak to potrvá. Malému bude příští týden 5 měsíců

Odpovědět
sipeji
sipeji 27. 2. 2021

Já dávala batolecí mlíčko ještě ve školce, dcerám chutnalo a vyžadovaly ho denně k snídani.

Odpovědět
k.eva
k.eva 26. 2. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 26. 2. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 655
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.