Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 8. 9. 2017
Líbí se mi

Jak to zvládnout bez slz? Mateřská školka je sice o kamarádech a o hraní si, ale bez maminky

avatar
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 8. 9. 2017
Líbí se mi
Jak to zvládnout bez slz? Mateřská školka je sice o kamarádech a o hraní si, ale bez maminky

Jak to zvládnout bez slz? Mateřská školka je sice o kamarádech a o hraní si, ale bez maminky


Nejen prvňáčci, ale i předškoláci zažili zlomových pět dní svého života. Mateřská školka je sice o kamarádech a o hraní si, ale bez maminky

Jak Vaše děti zvládly první školní a školkový týden? Pro mnohé z nás to byl týden stresu a strachu. Jakpak to asi to naše, ještě před týdnem, "miminko" zvládne? Samo, v cizím prostředí, s novými dětmi a hlavně bez maminky? Musím Vám s úlevou prozradit, že u nás to šlo celkem hladce. Nejvíc jsem se asi bála já a to byla možná ta chyba. Joachim je jedináček a já jsem nevěděla, jak bude reagovat na tolik dětí kolem sebe, ano trénovali jsme po různých herničkách a ano vídáme se s kamarády, ale na celé dopoledne byl beze mě jedině s babičkou nebo tatínkem. Krom toho ještě moc nemluví, právě se učí na nočník, nedokáže pořádně jíst lžičkou, má své rituály atd… Z těch potenciálních "problémů" jsem si ve své hlavě vystavila pořádnou barikádu strachu. Jochinek to nakonec zvládl na jedničku bez jediné slzy a já jsem se musela trošku zastydět, že jsem mu víc nevěřila.

Obavy nepomáhají, obavy vyzařují nervozitu a stres a děti to pak vycítí. Naučte se věřit svým dětem. Ony jsou silnější než si myslíte. Pozitivní přístup je moc důležitý. "Jsi můj šikovný kluk, dnes budeš mít určitě parádní den, vím to!" slyšíte tu povzbuzující energii? Zato věty typu "no tak snad to zvládneš ty můj broučku" už skrývají obavy a nejistotu a dítě to vnímá.

Každé dítě je ale jiné a některým dětem se do školky prostě nechce, stýská se jim, nelíbí se jim ta změna, chtějí zůstat doma a s pláčem vás o to prosí…co pak? 

"Vím, že si možná říkáte, že vaše dítě je ještě moc malé, aby pochopilo souvislosti  práce a peněz, díky které do školky musí nastoupit. Děti to, ale dokážou pochopit, i ty úplně nejmenší, jde totiž o intonaci hlasu, slov které říkáme a celkový pocit z vaší osoby. Děti vnímají obvykle to, o čem si myslíme, že nemohou slyšet, vidět nebo chápat. Zní to možná zmateně, ale je to tak, děti nevnímají slova, která důrazně říkáme a voláme po pozornosti dítěte, je zajímá náš způsob života a všechno to, co děláme a říkáme nepřímo jim". Říká Katka Králová z Nevýchovy. Hlouběji si o tom poslechněte zde.

Na začátek také doporučuji napsat paní učitelce seznam věcí, které by měla o Vašem prckovi vědět. Co má rád za hračky, co mu naopak vadí, jaké má rituály, jak vyslovuje určitá slova a co znamenají…pomůže to jak paní učitelce, tak dítěti. Komunikace je alfou a omegou všeho a jakmile se spolu naladí na stejnou frekvenci, vše bude fajn. Děti časem sami zjistí, že paní učitelka je tam pro ně a že je bezva hrát si s novými kamarády. Důvěra a přátelství se musí vybudovat, dejte jim trochu času. 

Všem rodičům držím palce a věřím, (to je to správné slovo!), že všechno půjde hladce a bez slziček.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Zdeňa Slimáčková 23. 10. 2017

U nás to byli bez problémů, do školky se strašně těšila

Odpovědět
avatar
sipeji 8. 9. 2017

ano, je to první veliká změna.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
83 791
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.