Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Petra L. Krajčinovič
Vloženo 1. 4. 2020
Líbí se mi

Manuál jak nezblbnout z domácí karantény

avatar
Petra L. Krajčinovič
Vloženo 1. 4. 2020
Líbí se mi
Manuál jak nezblbnout z domácí karantény

Manuál jak nezblbnout z domácí karantény

Máte pocit, že nevidíte světlo na konci tunelu. Děti, které zbožňujete byste s chutí poslaly na práci na galejích a muže s nimi. Chybí vám kontakt s kamarádkou, chvíle na kosmetice a vlastně i práce, která vám občas leze krkem. Rozumím a právě proto jsem společně s Ženami s.r.o. vytvořila improvizovanou poradnu formou manuálů Jak nezblbnout z domácí karantény. Takovou prevenci, aby se z vás nestala na příštích 12 let obyvatelka 0+1 s výhledem přes mříže.

Zvoní telefon, přišel email. „Mami co si mám vzít k snídani“? „Haf haf“. „Zlato, kam si dala roušky“? Mami, ať mi brácha vrátí ten tablet“. „ Došla pasta na zuby“. Už aby byl večer.

Připadá vám tento scénář povědomý? Vypadá to u vás doma tak trochu, no dobře, dost podobně? Nevidíte světlo na konci tunelu a 150 x denně si kladete stejnou otázku: „Kdy tohle skončí?"Skončí a do té doby máte spoustu času poznat své limity a objevit třeba i skrytý talent. K tomu ovšem potřebujete být v pohodě, zmírnit stres a vyhnout se úzkosti.

Nejdůležitější pro organismus v současném stavu je zůstat v klidu. Nepodlehnout stresu natož panice. Oba tyto stavy nabourávají hormonální rovnováhu organismu. O to vážně nestojíme, potřebujeme zůstat fit a fresh.

Velice důležité je v domácí karanténě udržovat sobě a celé rodině režim, co nejpodobnější tomu, na který jste běžně zvyklí. Ranní vstávání ve stejnou dobu a uléhání v čase, na který jste zvyklí. Dnes bych se s vámi ráda podělila o pár tipů, které mohou přispět k tomu, abyste zlepšili svou spánkovou hygienu.

Dodržování spánkové hygieny je nesmírně důležité pro regeneraci organismu i odpojení obou hemisfér a hluboký odpočinek nervové soustavy. Děti by měly uléhat ve stejný čas, na který jsou zvyklé. Na dětský mozek má nedostatek spánku mnoho negativních vlivů. Nejnovější studie potvrzjí, že u dětí s "ospalým mozkem" je vyšší výskyt ADHD. Co as tím? Chodit spát spíš včas, než na druhý den dospávat, spát dostatečně dlouho, u dětí devět hodin plus. Dodržovat spánkovou hygienu – zatemněná okna, vypnuté mobilní přístroje a lampičky, žádné kolové nápoje minimálně šest hodin před spaním a stejně tak přejídání a mlsání v posteli.

 To samé by mělo platit pro dospělé jedince plus omezení kofeinu, alkoholu a kouření a ostrých pokrmů a také čokolády. Někteří z mých známých si libují nad tím, jak si konečně mohou užívat seriálové maratóny a do brzkých ranních hodin sledují televizi. Provozují domácí večírky i online a stěžují si – někteří snad i chlubí - tím, že ztrojnásobili konzumaci alkoholu! Špatně. Špatně. Zahrávají si tak nejen s rizikem závislosti, ale i tím, že si narušují, v době korona – krize, tolik důležitou imunitu.

Před spaním našemu organismu nesvědčí ani sledování zpráv a dramatických filmů a čtení napínavých knih. Opět si tak vytváříme stresové stavy, které snižují naši imunitu a schopnost dát organismu prostor pro regeneraci.

Večerní přejídání a noční syndrom jezení jsou také plíživými útočníky na naše psychické rozpoložení i fyzické zdraví. Škodí nejen v dlouhodobém horizontu, ale i bezprostředně zatěžují náš trávící systém a obtěžkávají mysl výčitkami a způsobují rozladěnost a ztrátu motivace. Navíc se organismus nemá kdy zregenerovat.

Mozek řídí orgánových hodiny, které mají svůj daný harmonogram bez našeho vědomého přičinění, Tím, že spíme kratší dobu případně nekvalitním spánkem, omezíme jejich činnost a jednotlivé orgány pak nemohou v klidu vykonávat danou činnost. Například mezi 23 – 1h maximální aktivitu vykazuje žlučník, od 1 – 3h játra a od 3 – 5h plíce.

Sečteno podtrženo, choďte spát včas a spěte dostatečně dlouho. Jezte tak, abyste měli mezi posledním jídlem dne a snídaní ideálně 12 hodin. Udržujte v ložnici teplotu do 20°C a místnost před spaním vyvětrejte. Vypněte všechna elektronická zařízení, ideálně i led světla od televize počítač a mobilu. Pokuste se spát za absolutní tmy, ta je velmi důležitá pro tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Resty, které jste ten den nestihly vyřídit neutečou, nebojte, počkají na vás do druhého dne. Možná víte, že ráno určuje rytmus celého dne, jaké ráno si nastavíme, takový budeme prožívat den. A jak si uspořádat den, kdy nám režim neurčuje někdo jiný, o to se s vámi podělím už brzy. Buďte v klidu, zdraví a opatrujte se!

Petra L. Krajčinovič

Koučka, specialistka na psychologii stravování, výživu a zdravé vaření

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 10. 4. 2020

U nás se zatím držíme, tak snad to přežijeme

Odpovědět
susinkasl
susinkasl 10. 4. 2020

Pozdě přečteno ????????????

Odpovědět
gustawka
gustawka 5. 4. 2020

užitečné

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 4. 2020

Odpovědět
beata0063
beata0063 2. 4. 2020

Tieto rady teraz potrebuje veľa z nas

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 360
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.