Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 9. 2020
Líbí se mi

Lidé jsou ve dnech, kdy se milují, mnohem šťastnější

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 9. 2020
Líbí se mi
Lidé jsou ve dnech, kdy se milují, mnohem šťastnější

Lidé jsou ve dnech, kdy se milují, mnohem šťastnější

Smutek, lítost, deprese. Kdo by o něco takového stál? Špatný psychický stav se podepisuje na pracovní výkonnosti i spánku. A proto je žádoucí proti němu bojovat – tím nejpříjemnějším způsobem. Pohodu a nadhled i vám dodá milování! Ale jak dlouho jeho opojný účinek trvá?

Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN v Praze ve spolupráci s agenturou STEM/MARK provedla a vyhodnotila první národní reprezentativní studii na téma „Stres, deprese a životní styl v České republice“. Ukázalo se, projevy deprese, a to od mírných až po těžké, vykazuje 31 % populace, z toho 7 % klinicky závažné. Syndromem vyhoření se cítí být ohroženo 34 % lidí. Řešení? Jednou z možností je sex!

Pojď ke mně blíž

Časté orgasmy jsou podle výzkumů spojeny se zvýšeným fungováním imunitního systému, nižším rizikem rakoviny prostaty, lepší pamětí u starších dospělých, a to mužů i žen. Kromě těchto potenciálních fyzických a kognitivních výhod studie v časopise Emotion naznačuje, že fyzický kontakt mezi lidmi pozitivně ovlivňuje dušení zdraví a celkovou pohodu. To vyplynulo z pozorování 152 vysokoškolských studentů s průměrným věkem 24 let.

Ti každý den zaznamenávali své sexuální aktivity a odpovídali na otázky týkající se duševní pohody. Výzkumníky přitom zajímalo, jestli pohlavní styk předpovídá uklidnění a štěstí v následujících okamžicích. Jak to celé dopadlo?

Jen dva pohyby nestačí

V ten den, co se účastníci experimentu milovali, nahlásili duševní pohodu, menší míru stresu a úzkosti a zároveň pozitivnější pohled na svět. Nezáleželo však jen na sexu jako takovém, v pozadí stála převážně kvalita milování, to znamená, že odbytá rychlovka, u níž se dá předpokládat, že neuspokojí emoční i fyzické potřeby milenců, moc užitku nepřináší. Tyto výsledky přitom platí jak pro muže, tak i ženy.

Slastná lhůta

Je však důležité poznamenat, že pozorovaný nárůst pohody byl dočasný. Konkrétně pocit pohody trvá jeden až dva dny. Vztahuje se toto obecné pravidlo na všechny? Jak se to vezme. Protože se tato studie zaměřila na vysokoškoláky, kteří byli převážně heterosexuální, je důležité, aby vědci replikovali svá zjištění se starším a rozmanitějším „vzorkem“ obyvatel. Teprve pak se mohou dělat nevratné závěry.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Svata
Svata 7. 10. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 10. 2020

opravdu zajímavé

Odpovědět
sipeji
sipeji 24. 9. 2020

Zajímavé

Odpovědět
lemur
lemur 22. 9. 2020

Pěkný článek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 114
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.