Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 11. 2018
Líbí se mi

Ladislav Špaček: Svoboda dětí netkví v anarchii

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 11. 2018
Líbí se mi
Ladislav Špaček: Svoboda dětí netkví v anarchii

Ladislav Špaček: Svoboda dětí netkví v anarchii

Vzdělávat děti ve společenském chování je výzva, která není cizí ani „mistrovi etikety“ Ladislavu Špačkovi. Po úspěšné sérii knih Dědečku vyprávěj, které Špaček napsal pro svou vnučku Viktorku, se s Ambrou Laban pustili do většího oříšku – napsat knihu, která zaujme i chlapce. Předlohou pro příběhy osmiletého Roka se stal vnuk Ambry Laban, který žije s rodinou v Chorvatsku. „Propojujeme rovinu každodenního života chlapce z rybářské rodiny a jeho snové výlety, ve kterých se dostává do společnosti různých panovníků,“ popisuje Laban.

Čtenáři mají možnost objevit, jak se dříve děti bavily, stolovaly, chovaly k dospělým anebo si i hrály. V dnešní době rodiče svým dětem nevěnují příliš pozornosti a říkají tomu svoboda dítěte. Dítě má svobodu, pokud má možnost objevovat nové informace, získávat zážitky, jaké dříve nebylo možné. Není to to samé, jako když dítě přiběhne ze hřiště a bez převlečení usedne k večeři. To jsou ale věci, které by měli předávat dětem rodiče hlavně svým chováním,“ vysvětluje Špaček.

Na křtu knihy Rokovy výlety do historie se objevilo hned několik známých tváří, které mají děti už dospělé, ale i ti, kteří s nadšením v knize listovali a těšili se, až ji přečtou vlastním ratolestem. Světlana Nálepková, která večer zazpívala několik šansonů, plánuje knihu předčítat svým vnoučatům.

Kristina Kloubková své šestileté dceři Jasmínce čte pravidelně hlavně knížky, které se líbí jí: „já sama na knížkách vyrostla a vedu Jasmínku k tomu samému. I když se musím přiznat, že vybírám hlavně já,“ říká se smíchem moderátorka. „Jako každý rodič chci mít svoje dítě hodné a slušně vychované, to je jasné. Těším se, že díky Rokovi se i já sama dozvím něco nového. Člověk se přeci pořád učí,“ dodala.

Dcera jejího partnera Václava Kuneše žije v Japonsku, proto je prý její pohled na společenské chování diametrálně odlišný: „Je tam normální, že po obědě ve škole po sobě všechny děti vytřou podlahu. U nás si to nedovedeme představit.“
Možná i s takovými zvyky se Roko brzy setká. Autoři totiž prozradili, že toto dobrodružství malého chlapce není poslední: „ano, máme v plánu hned několik dalších knih. Mohu prozradit, že ta příští bude ve spolupráci s MUDr. Radimem Uzlem,“ vysvětlila Laban účast trochu nezvyklého hosta, populárního sexuologa, na křtu dětské knížky. Celým večerem provázel Jan Čenský, který je sám nově také autorem knihy.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tvořilka97
Tvořilka97 18. 11. 2018

Tahle knížka mě opravdu zaujala

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 13. 11. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.