Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 7. 2021
Líbí se mi

Kouření už není sexy, raději chceme vztah s nekuřákem

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 7. 2021
Líbí se mi
Kouření už není sexy, raději chceme vztah s nekuřákem

Kouření už není sexy, raději chceme vztah s nekuřákem

Češi patří mezi nejnáruživější kuřáky na světě a je tedy jasné, že nikotin často vstupuje i do jejich partnerských vztahů. Zároveň roste popularita alternativ ke klasickým cigaretám a s tím se objevují i rozdíly ve vnímání různých tabákových výrobků u partnerů.

Jak přesně, to zmapoval výzkum agentury STEM/MARK mezi dospělou českou populací.

Začněme špatnou zprávou pro kuřáky: jestli někdy bylo kouření vnímáno jako sexy, tak to už dnes opravdu neplatí. Ani samotní kuřáci jej většinou nepovažují za vysloveně atraktivní, spíše je jim to jedno. Respondenti, kteří nikdy nebyli ve vztahu s kuřákem, o to většinou ani nestojí, a pokud by akceptovali kuřáka jako partnera, pak by očekávali, že s kouřením přestane nebo jej alespoň omezí.

Kouření v očích účastníků výzkumu výrazně snižuje atraktivitu kuřáka jako partnera a platí to i o elektronických náhražkách cigaret, i když u těch v menší míře. Jak konkrétně dopadlo srovnání různých produktů z hlediska dopadu na atraktivitu protějšku? Jako nejméně atraktivní skončily balené cigarety, následované klasickými a elektronickými cigaretami. Bezdýmné produkty, jako je například zařízení glo, se v tomto hodnocení umístily nejlépe. Tabák se v nich zahřívá a tvoří se pára, takže zápach je minimální a nevzniká žádný popel. Největší podíl respondentů u nich uvedl, že užívání těchto produktů nemá v jejich očích na atraktivitu protějšku žádný vliv (36 %), a získaly rovněž nejmenší podíl negativních hodnocení.

Každý šestý dospělí považuje partnera, který užívá bezdýmné produkty, za přijatelnějšího, než kuřáka cigaret. Polovina si myslí, že to vyjde nastejno, 16 % neví a 20 % bezdýmné produkty za přijatelnější nepovažuje.

Spory o krabičku

A s čím mají lidé u kuřáků největší problém? Zapáchající oblečení a zápach z úst, obojí vadí 54 % dospělé populace. Na třetím a čtvrtém místě skončilo ohrožování vlastního zdraví a zdraví ostatních (obojí vadí 42 %). Tyto problémy jsou pravděpodobně hlavním zdrojem konfliktů ve vztahu kuřák – nekuřák. Tři čtvrtiny nekuřáků se zkušeností se vztahem s kuřákem uvádějí, že zlozvyk jejich partnera byl alespoň občas zdrojem konfliktů, ve třetině případů často.

Láska k partnerovi ovšem leckdy stojí i za úspěšnou snahou o zdravější životní styl. Vztah s nekuřákem je pro kuřáky dobrou motivací pokusit se s kouřením skoncovat. Polovina kuřáků, kteří někdy zkoušeli s tímto zlozvykem přestat, tak činili právě kvůli partnerovi, a nadpoloviční většina z nich byla úspěšná. Muži pro své partnerky úspěšně skoncovali s kouřením dvakrát častěji než ženy.

Kuřáci svou neřest před partnery ve valné většině případů (81 %) netají. Ti, kteří se své kouření před partnerem utajit pokoušeli, byli v nadpoloviční většině případů odhaleni.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 21. 7. 2021

Přesně jak píše pán výše. Prostě kouření není in. Vezměte si, že dnes se můžete ve společnosti chovat i jak než jako vandal a chuligán. Díky vaporizéru pax 3 https://www.va-pax.cz/paxvaporizery/pax3/ budete vypadat elegantně a možná dokonce klovnete i nějakou tu slečnu na baru. Věřte mi, chlapi, mluvím z vlastní zkušenosti.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 7. 7. 2021

kouření nebrat, a kuřáka už vůbec ne

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 7. 2021

to je jednou jisté...já jsem nikdy nekouřila a vůbec mi to nechybí

Odpovědět
sipeji
sipeji 5. 7. 2021

Tak sexy pro mě kouření nebylo nikdy.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.