Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 9. 2019
Líbí se mi

Kdy by mělo dítě dostat své první klíče od domova

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 9. 2019
Líbí se mi
Kdy by mělo dítě dostat své první klíče od domova

Kdy by mělo dítě dostat své první klíče od domova

Přemýšlíte, že byste svému dítku svěřili klíče od bytu, ale nejste si jistí, jestli je na to dostatečně staré či zralé? Nejste sami. Tento problém řeší řada rodičů. Klíče v dětských rukou sice mohou usnadnit život celé rodině, ale také představují jisté bezpečnostní riziko. Co vše při rozhodování zvážit?

Průzkumy ukazují, že 8 % dětí, které jsou hrdými majiteli klíčů, je mladších 9 let, 20 % rodičů předá klíče dítěti mezi 9. a 11. rokem. První klíče potomci však nejčastěji dostávají v době, kdy jsou dostatečně zodpovědní, aby mohli jít sami ze školy domů. Což zpravidla nebývá dříve než na základní škole.
 
Nicméně předtím, než k takovému rozhodnutí dojdete a dítěti klíče předáte, pečlivě to zvažte. Ujistěte se, že vaše dítě je tuto zodpovědnost schopno přijmout a zvládnout. Poskytnutí klíčů od domu může znamenat ohrožení bezpečí vaší rodiny i vašeho majetku, nemluvě o finančních nákladech při ztrátě klíčů.

Nejde jen o věk

Bez problémů přinese domů ze školy nejen tašku, ale i zadané úkoly, věci na tělocvik? Možná se tomu trochu zasmějete, ale spíš by vám takové otázky mohly pomoci si uvědomit, jaký má vaše dítě přístup k věcem.

Pokud během školního roku třikrát ztratí tašku, každý měsíc kupujete nové přezůvky, penál také někam mizí, asi ta vhodná chvíle na předání klíčů ještě nenastala.

Kde najde pomoc

Například když nebude schopné samo odemknout dveře, najde vaše dítě pomoc u někoho ze sousedů? Přestože odemykání dveří není žádná věda, zpočátku s tím děti mohou mít problém, než získají cvik. Určitě děti nejdříve správnému odemykání dveří naučte, aby je nemohla zaskočit situace, kdy nejdou odemknout.

Podpora sousedů se hodí i v případě nenadálých situací. Například pokud byt či dům vykazuje známky vniknutí zlodějů, jako jsou poškozené nebo otevřené dveře, rozbitá okna apod. V takovém případě by dítě nikdy nemělo vcházet dovnitř, ale sehnat dospělého, který situaci vyřeší a zavolá policii. Pokud se nemůžete spolehnout na sousedy, mělo by mít dítě pro všechny případy k dispozici mobilní telefon.

Jak zvládne být o samotě

Některé děti se bojí být samy doma a jsou vyděšené jen při pouhém pomyšlení na takovou situaci. A pokud už samy doma zůstanou, jste si jistí, že například nezapnou troubu či sporák a nepůjdou na chvíli ven? Pokud ne, ještě není vhodná chvíle pro předání klíčů.
 
Pokud jste dospěli k názoru, že je vaše dítě již připraveno vlastnit klíče, ujistěte se, že chápe svůj díl odpovědnosti a projděte s ním scénáře "co by kdyby”. Ve chvíli kdy mu klíče předáte, rozhodnutí neberte zpět. Domluvte se s ním také na tom, kam je má ukládat. Pořiďte mu klíčenku, kterou si oblíbí a doma mějte místo, kam klíče pověsí po svém příchodu.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Mišel
Mišel 3. 9. 2019

Velmi aktuální téma.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 9. 2019

Já myslím, že je to individuální, musíme brát v potaz potřebu, to znamená zda dítě má být do večera venku a čekat na dospělého nebo jít domů do tepla..musí se vzít v úvahu zodpovědnost každého dítěte, a ta bývá různá. My jsme toto naštěstí nemuseli řešit, neboť jsme měli kousek babičku. Dcera ze školy přišla ke mně do práce a pak odešla k babičce, kde si ji vyzvedl táta. Nicméně myslím si, že tak v té druhé třídě by ona už byla dost zodpovědná.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 126
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.