Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 9. 2019
Líbí se mi

Jednorázové dětské pleny mají složení, co budí obavy i rozruch

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 9. 2019
Líbí se mi
Jednorázové dětské pleny mají složení, co budí obavy i rozruch

Jednorázové dětské pleny mají složení, co budí obavy i rozruch

Balíte svůj uzlíček štěstí do plenek na jedno použití? Asi byste měli vědět, že v sobě některé ukrývají plasty a další chemické přísady, které se dávají do souvislosti se zdravotními obtížemi. A proč je zatracují ochránci životního prostředí?

Jednorázové dětské plenky bere spousta dnešních rodičů jako úplnou samozřejmost i způsob, jak si péči o svého potomka značně usnadnit. O něco skeptičtěji se však na tento hygienický materiál dívají někteří odborníci, podle kterých se vůbec nejedná o takové terno, jak se moderní populace domnívá. Co je na něm špatně? Je snad na místě úvaha o látkové náhradě po vzoru našich předků?

Složení, co budí obavy i rozruch

Přemýšleli jste někdy nad tím, z čeho jsou výše zmíněné pomůcky vyrobené? Pravdou je, že se o úplné struktuře nikde nedočtete, a to ani na balení většiny z nich. Přestože je udělená výjimka o nezveřejňování použitých materiálů jakkoli podivná, plenka může disponovat savým jádrem z buničiny, jež je uměle barvená oxidem chloričitým. Další škodlivou přísadou pak může být tributylcín. Ten má jakožto konzervant zabránit žloutnutí obsažených plastů, což jsou produkty pocházející z ropy.

Nedílnou součástí bývá často také polyakrylát sodný zvyšující savost. Všechny tyto látky jsou spojovány se zdravotními riziky, a to včetně oslabení imunitního systému, poškození centrální nervové soustavy nebo poruch zažívání. Takže asi tak. Dobré pověsti „jednorázovek“ nepřidá ani fakt, že zanechávají pořádně hlubokou a dlouhotrvající stopu.

Rozložitelnost, která se dost protáhne

Použité pleny samozřejmě nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku tím, že je odnesete do popelnice a zavřete víko. S fungujícím odpadovým hospodářstvím putují na skládky a do spaloven. A z toho se rýsuje pořádný problém násobený faktem, že jedno dítko jich spotřebuje přibližně čtyři tisíce, tedy než si osvojí „docházky“ na nočník. Čistě pro představu – za dva roky to „dělá“ skoro tunu odpadu.

Kdo by namítal, že místo jeho spalování, při němž se do životního ovzduší uvolňuje mnoho škodlivin, bude lepší nechat „balíček“ svému osudu, ten by se divil. Celý proces by totiž dle názoru expertů trval zhruba 400 let. Z těchto důvodů si odborníci o uvedeném drogistickém zboží nemyslí nic pozitivního. Jak jste na tom vy?

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 4. 9. 2020

Téma pleny jsem řešila snad skoro celé těhotenství. Vůbec jsem se nemohla rozhodnout. Byla jsem přesvědčená, že budu miminku kupovat jednorázové pleny, ale čím víc jsem o plenách četla, tím víc jsem se přesvědčovala o tom, že lepší budou látkové pleny. Užitečné informace o látkových plenách jsem našla na https://latkovepleny.cz/ a nakonec to není tak náročné, jak jsem si myslela .

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 11. 2. 2020

No, my se teda jednorázovým plenkám už nějakou dobu vyhýbáme. Místo nich teď používáme látkové pleny z https://www.obchod-latkovepleny.cz/ Ty mi příjdou mnohem lepší. Navíc i finančně vychází o dost lépe, než ty jednorázové, což je super.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 19. 9. 2019

Odpovědět
Jasper
Jasper 19. 9. 2019

Přiznám se že jednorázové pleny používám hlavně protože hodně cestuji a je to pro mě jednoznačně pohodlnější.. Doma jsem používala pleny látkové

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.