Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 8. 6. 2021
Líbí se mi

Děti často napodobují své rodiče, a to platí i pro vztahy nebo lásku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 8. 6. 2021
Líbí se mi
Děti často napodobují své rodiče, a to platí i pro vztahy nebo lásku

Děti často napodobují své rodiče, a to platí i pro vztahy nebo lásku

Je nevěrný, malicherný a nikdy vám osobně neřekl, co vlastně od vztahu chce? Patrně si vzor vzal v dětství! Proto si i vy dejte pozor, jak se chováte před svými dětmi. Ovlivní to jejich budoucnost všemi směry!

Děti často napodobují své rodiče, a to platí i pro vztahy. Jak moc se i na vašich ratolestech podepíše partnerská láska nebo naopak nenávist? Nový výzkum provedený v Něpálu ukazuje, že rodiče mohou mít silnější dopad, než se dříve myslelo - kvalita jejich lásky utváří život dětí více než jedním způsobem.

Autoři této studie se přitom zaměřili na 150 rodin v Nepálu a shromáždili k tomu údaje z průzkumu, který začal již v roce 1995. Manželské páry navíc byly podrobeny několika otázkám, ke kterým patřil i dotaz, jak moc jeden z páru miluje toho druhého. Vědci pak sledovali děti těchto manželů, a to po dobu 12 let. Zajímal je jejich vývoj ve škole nebo kvalita vlastních romantických vztahů. Co se zjistilo?

Láskyplné podhoubí versus nekvalitní zázemí

Děti, které vyrostly s rodiči, kteří se navzájem milovali, zůstávaly nejen ve zdravějších vztazích, ale také měly zdrženlivější přístup k sexuálnímu i manželskému životu. Čekaly na vhodného partnera a měly konkrétní vizi, jak by měl vypadat. Naproti tomu se ostatní děti chovaly v citech velmi zbrkle, navazovaly povrchní známosti a měly sklony k nevěrám a lžím. Říkáte si, že zrovna v Nepálu to určitě chodí jinak než v Evropě, takže tahle data pro vás nejsou zajímavá?  

Ne já a ty, ale my!

Skutečnost je taková, že Nepál patří k zemím, kde spořádané manželství bývalo běžnou tradicí, a právě proto jsou uvedené závěry obzvláště zajímavé. „V této studii jsme viděli, že emocionální propojení rodičů navzájem ovlivňuje výchovu dítěte natolik, že utváří budoucnost potomků,“ říká sociolog William Axinn z americké Michiganské univerzity s tím, že výsledky studie provedené v uvedeném vnitrozemském státě v Jižní Asii poskytují jasný důkaz o tom, jak moc dělá výchova a příkladné chování ze strany rodičů.

Nikdy není pozdě začít

Vědci se také hypoteticky domnívají, že rodiče mohou do svých dětí investovat více času, když jsou ve svém vlastním partnerství spokojení. V každém případě láska, tedy emocionální složka rodiny, má dlouhý dopad na životy dětí. Je tedy nesmírně důležité uvědomit si, že to jak žijeme své vztahy a to, jakým způsobem prokazujeme lásku sobě navzájem, může být inspirací pro všechny kolem nás.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 16. 6. 2021

Je to tak

Odpovědět
sipeji
sipeji 9. 6. 2021

Rodiče jsou první vzor, měli bychom se podle toho chovat.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 6. 2021

Ano, vždy říkám, že co vidí děti doma, co se tam naučí, to si vezmou i do života...

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 6. 2021

rodiče jsou zrcadlem pro své děti, to by si měl každý rodič uvědomit

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 288
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.