Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 8. 2020
Líbí se mi

Jako rodiče ovlivníte, zda bude mít vaše dítě štěstí v lásce

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 8. 2020
Líbí se mi
Jako rodiče ovlivníte, zda bude mít vaše dítě štěstí v lásce

Jako rodiče ovlivníte, zda bude mít vaše dítě štěstí v lásce

Je nevěrný, malicherný a nikdy vám osobně neřekl, co vlastně od vztahu chce? Patrně si vzor vzal v dětství! Proto si i vy dejte pozor, jak se chováte před svými dětmi. Ovlivní to jejich budoucnost všemi směry!

Děti často napodobují své rodiče, a to platí i pro vztahy. Jak moc se i na vašich ratolestech podepíše partnerská láska nebo naopak nenávist? Nový výzkum provedený v Něpálu ukazuje, že rodiče mohou mít silnější dopad, než se dříve myslelo - kvalita jejich lásky utváří život dětí více než jedním způsobem.

Autoři této studie se přitom zaměřili na 150 rodin v Nepálu a shromáždili k tomu údaje z průzkumu, který začal již v roce 1995. Manželské páry navíc byly podrobeny několika otázkám, ke kterým patřil i dotaz, jak moc jeden z páru miluje toho druhého. Vědci pak sledovali děti těchto manželů, a to po dobu 12 let. Zajímal je jejich vývoj ve škole nebo kvalita vlastních romantických vztahů. Co se zjistilo?

Láskyplné podhoubí versus nekvalitní zázemí

Děti, které vyrostly s rodiči, kteří se navzájem milovali, zůstávaly nejen ve zdravějších vztazích, ale také měly zdrženlivější přístup k sexuálnímu i manželskému životu. Čekaly na vhodného partnera a měly konkrétní vizi, jak by měl vypadat. Naproti tomu se ostatní děti chovaly v citech velmi zbrkle, navazovaly povrchní známosti a měly sklony k nevěrám a lžím. Říkáte si, že zrovna v Nepálu to určitě chodí jinak než v Evropě, takže tahle data pro vás nejsou zajímavá?  

Ne já a ty, ale my!

Skutečnost je taková, že Nepál patří k zemím, kde spořádané manželství bývalo běžnou tradicí, a právě proto jsou uvedené závěry obzvláště zajímavé. „V této studii jsme viděli, že emocionální propojení rodičů navzájem ovlivňuje výchovu dítěte natolik, že utváří budoucnost potomků,“ říká sociolog William Axinn z americké Michiganské univerzity s tím, že výsledky studie provedené v uvedeném vnitrozemském státě v Jižní Asii poskytují jasný důkaz o tom, jak moc dělá výchova a příkladné chování ze strany rodičů.

Nikdy není pozdě začít

Vědci se také hypoteticky domnívají, že rodiče mohou do svých dětí investovat více času, když jsou ve svém vlastním partnerství spokojení. V každém případě láska, tedy emocionální složka rodiny, má dlouhý dopad na životy dětí. Je tedy nesmírně důležité uvědomit si, že to jak žijeme své vztahy a to, jakým způsobem prokazujeme lásku sobě navzájem, může být inspirací pro všechny kolem nás.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 9. 2020

určitě na tom něco je

Odpovědět
sipeji
sipeji 25. 8. 2020

Příklad je velmi důležitý a často podle modelu rodičů pak žijí i děti, není to pravidlo ale je to velmi časté.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 028
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.