Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 9. 4. 2021
Líbí se mi

Jak spolehlivě poznat, že ovulujete

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 9. 4. 2021
Líbí se mi
Jak spolehlivě poznat, že ovulujete

Jak spolehlivě poznat, že ovulujete

Snažit se otěhotnět je choulostivou a velice složitou disciplínou. Neexistuje přesný vzorec, jak objevit na těhotenském testu vytoužené dvě čárky, ale na druhou stranu existuje mnoho možností, které vás k nim mohou velice snadno a jednoduše přiblížit. Například přesné načasování pohlavního stylu na období ovulace výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnět. 

Co je ovulace?

Ovulací se rozumí uvolnění zralého vajíčka z vaječníků do vejcovodu, kde vajíčko čeká zhruba 12 až 24 hodin na příchod spermií. Stává se tak přibližně 13 - 15 den před začátkem každého cyklu. Načasování se může však lišit. Každá žena je originálem a stejně tak naše reprodukční systémy. V některých cyklech navíc možná ani nemáte ovulaci, protože naše těla musí být v téměř dokonalých podmínkách, aby šlo vše podle plánu. Ovlivňuje to náš věk, endokrinní poruchy, spánek a mnoho dalšího. 

Jak tedy můžete vědět, zda opravdu ovulujete? 

Stačí poslouchat své tělo!

5 znamení, že právě procházíte ovulačním obdobím:

1. Délka menstruačního cyklu

Nejlepší způsob, jak získat přesnou předpověď vaší ovulace, je sledovat načasování menstruačního cyklu. Obvykle k tomu dochází 13 až 15 den před skutečným zahájením menstruace. S přesným načasováním vám mohou pomoci i různé mobilní aplikace, které vše spočítají za vás.

2. Váš cervikální hlen

Dalším způsobem, jak zjistit, zda ovulujete, je sledování hlenu děložního hrdla. Podle lékařských studií si můžete v době ovulace všimnout vlhčího, jasnějšího a kluzkého hlenu. Pokud něco takového pravidelně jednou za čas pozorujete, s největší pravděpodobností jde o projev ovulace. 

3. Vaše tělesná teplota

V určitých dnech si můžete všimnout, že máte vyšší teplotu těla než obvykle. Je to proto, že v době ovulace dochází k malému zvýšení tělesné teploty. Vyzkoušejte si celý měsíc ve stejnou hodinu měřit teplotu a zapisujte si vše do tabulky. Snadno odhalíte, které dny jsou vaše ovulační.

4. Ovulační testy

Ovulační test zjišťuje, zda u ženy právě dochází k ovulaci. Předtím, než začnete provádět ovulační testování, měly byste znát délku svého menstruačního cyklu, jelikož právě od délky menstruačního cyklu se odvíjí i den ovulace. Testy fungují na stejném principu jako těhotenské testy s tím rozdílem, že zjišťují přítomnost luteinizačního hormonu v moči, který prudce stoupá před nástupem ovulace. Na rozdíl od těhotenských testů se ovulační testy nedoporučuje provádět ihned ráno z první moči, ale spíše až v dopoledních hodinách nebo kdykoliv během dne.  

5. Citlivost prsou, nadýmání, mírná bolest břicha

Všechny tyto příznaky mohou znamenat příchod ovulace. Obvykle toto není spolehlivá metoda, protože každá žena reaguje na ovulaci jinak. Všechny tyto pocity však mohou být dobrým ukazatelem, kdy je vhodná doba pro pokus o početí miminka.  

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 11. 4. 2021

tak toto nepotřebuji

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 4. 2021

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 9. 4. 2021

Dobré vědět

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 439
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.