Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 9. 2019
Líbí se mi

Jak se vypořádat s nepříjemnou kritikou od rodiny a přátel

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 9. 2019
Líbí se mi
Jak se vypořádat s nepříjemnou kritikou od rodiny a přátel

Jak se vypořádat s nepříjemnou kritikou od rodiny a přátel

Matce se nelíbí, že plánujete kariéru? Otec neschvaluje vašeho nového přítele? Těžko se dá smířit s tak bolestivými slovy a ataky od svých nejbližších! Přece jen však obrana existuje. Takhle se dá ke kritice postavit!

Už se vám ani nechce na rodinnou sešlost. Tušíte, že si zase vyslechnete nevyžádané rady ohledně svého života. A co hůř, někdy to končívá i neřízenými hádkami. Chcete tomu zabránit? Pak přijměte pár předběžných opatření.

Pohlížejte na kritiku jako na péči

Když člen rodiny vyjádří nesouhlas s vašimi činy nebo vás přímo kritizuje, hluboce se zajímá o to, co se s vámi děje. Zkrátka mu na vás záleží. Proto zkuste jeho připomínky přijímat (nebo aspoň bez emocí vyslechnout) s vědomím, že vás má dotyčný rád. Předejdete tak mnoha konfliktům.

Odveďte pozornost

I když je kritika určitým vyjádřením zájmu, nemění to nic na skutečnosti, že i vy často musíte přijmout až příliš tvrdá slova od někoho, koho milujete. V případě, že vás jeho výtky zraňují, promluvte si o tom. Bez obalu se svěřte, že se cítíte pod psa. A rovnou obraťte pozornost jinam, k řešení.

Pokud například sestra nemůže přenést přes srdce, že stále setrváváte v zaměstnání, ve kterém vám moc neplatí, řekněte jí, že klidně může být užitečná. „Radši mi doporuč společnost, která nemá finanční problémy. Víš o nějaké? Já tam moc ráda zavolám.

Poukazujte na to, že každý si zaslouží lásku

Řekněme, že vám matka neustále vyčítá váš osobní život. Upřednostňujete kariéru a do mateřství se neženete? Je to vaše rozhodnutí, které však nemá nic společného s tím, že by vás rodiče měli mít více či méně rádi. Experti v těchto případech radí pokládat kritikovi otázku typu: „Kdyby bylo možné udělat jen jednu věc, která by to vyhrála? Práce, nebo rodina?

Následně si sice vyslechnete přednášku na téma „nejvyšší životní priority“, ale zároveň protistraně zúžíte zaměření kritiky. Dřív nebo později totiž pochopí, kam směřujete. Tedy pokud má vybudované aspoň základní komunikační návyky. Je tu však ještě jedna, horší možnost. Co když na vás nějaký rodinný příslušník nenechá nitkou suchou – vyloženě cíleně, útočně a agresivně?

Nepřipouštějte si k tělu bezúčelnou negativitu

Příbuzní obvykle jsou lidé s dobrými úmysly. Jenže nemusí to tak být vždycky. Uráží-li vás partner, bratr, sestra nebo třeba otec, a to jen proto, že mu to snad dělá dobře, sám trpí nejistotou. Takový člověk si nezaslouží vaši pozornost jen z důvodu, že je držitelem titulu „člen rodiny“. Připomínky od této osoby důrazně nepřijímejte, nebo se prostě otočte a odejděte. Tedy aspoň tak to radí experti na vztahy.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 29. 9. 2019

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 28. 9. 2019

Já nemám ráda kritiku.

Odpovědět
libka5
libka5 28. 9. 2019

S babičkou jsme diskutovaly velmi často, ale ona vždy s opatrností. Moje dospělé děti mají své rodiny, s některými věcmi nesouhlasím. Neřeším, neradím, nežiji s nimi. Každý jsme jiní a na určitou věc máme také jiný názor. Když přijdou, poradím.

Odpovědět
Pistalinda35
Pistalinda35 28. 9. 2019

Můj otec byl manipulátor, sobec, kritik. Je to na dlouhé povídání. Nechala jsem si dlouho do všeho mluvit. Bohužel mě přesvědčoval, že si o mě příbuzní, sousedé, Atd myslí své. Že mu to říkají. A já mu věřila. Také mě kritizoval. A já se o to víc snažila dělat (hlavně pro něj) vše dokonale ... Bez ohledu na mé zdraví a mé osobní štěstí. I když jsem našla partnera , který mi pomohl se z toho začarovaného kruhu dostat, pomohlo až narození našeho Káji. V tu chvíli, kdy mě otec dál kritizoval a vyčítal, že mu volám v době šestinedělí jen 4x denně, tak jsem postupně řekla dost. Už s ním nejsem asi 3.5roku v kontaktu, jeho příbuzní se baví jen se mnou ... Měla jsem se osvobodit dávno. Všechen stres mi vyústil v panické úzkosti a strachu z uzavřených prostor. Takže kritika ano, ale přiměřená

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 28. 9. 2019

někdy může být dobře míněná kritika i prospěšná , ale taky záleží na tom jak se podá

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 545
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.