Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 10. 2021
Líbí se mi

Nepodceňujte milostný život, výrazně ovlivňuje váš vztah

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 10. 2021
Líbí se mi
Nepodceňujte milostný život, výrazně ovlivňuje váš vztah

Nepodceňujte milostný život, výrazně ovlivňuje váš vztah

Bez sexu prý žije pětina dospělých jedinců. Jak to zvládají? Pravděpodobně dost mizerně, vždyť milování k životu patří - a usnadňuje proplouvání partnerským vztahem. Jakým způsobem? Tyhle skutečnosti vás šokují!

Někteří lidé k sexu pociťují nechuť či rovnou odpor, jiní se ho dobrovolně vzdají proto, že nemají zájem se namáhat. Pak je tu taky skupina, která v milování vidí jenom nudu, proto se k němu uchyluje pouze tehdy, když vidí naději na založení rodiny. Tihle jedinci svoji energii radši dávají do svých koníčků nebo kariéry. Ale je to dobře?

V rámci partnerství obvykle mívají problémy, neboť se jen těžko potkají dva partneři, kteří nemají rozdílnou sexuální touhu. Pakliže k tomu přece jen dojde, a oba se dohodnou, že sex k životu nepotřebují, je všechno v pořádku. K tomu však dochází jen výjimečně.

Moc ani málo

Desítky studií dokazují, že frekvence sexu úzce souvisí se štěstím. Vědci z oblasti sociální psychologie potvrzují, že páry, které se milují alespoň jednou týdně, jsou šťastnější než ty, které sexu moc nedávají. Pohlavní styk tak prokazatelně zlepšuje partnerský vztah, a to hned z několika důvodů.

Bez čeho se Adam a Eva neobejdou?

Během milování tělo vylučuje koktejl hormonů, který se podílí na mnoha psychologických a fyziologických změnách. Ty pomáhají prohlubovat pouto mezi partnery a efektivně zvládat všemožné výzvy ve vztahu. Není tedy pochyb o tom, že intimita zvyšuje emocionální spojení mezi milenci. A pozor, k uvolnění oxytocinu, lidově známého jako „mazlící hormon“, stačí pouze 20sekundový kontakt kůže s kůží.

Oxytocin redukuje strach a stres, podporuje dobrou náladu, posiluje důvěru mezi lidmi, souvisí s intenzitou orgasmu, u mužů pomáhá pohybovat spermiemi, u žen signalizuje kontrakce dělohy a přicházející porod. (Po něm zase pomáhá děloze vrátit se do své předchozí velikosti.)

Něco jako digestiv a pojivo milenců

Díky sexu v těle stoupne i hladina šťastného hormonu endorfinu, který může pomoci snížit napětí ve vztahu. Jeho účinek přetrvává až 24 hodin po aktu. Zvyšuje spokojenost a posiluje sebevědomí. Zapomenout se nedá ani na dopamin, další úžasnou látku, jež se stará o dobrý pocit ze sebe sama.

Během orgasmu se navíc uvolňuje hormon prolaktin, jež vědci spojují s lepším spánkem. No, a pokud dobře spíte, zlepšují se i vaše kognitivní funkce, mezi které patří paměť, koncentrace, pozornost, rychlost myšlení či schopnost pochopení informací. V případě nedorozumění a hádek si tak nesrovnalosti snadněji a efektivněji vyříkáte - jako lidi. Tak co, ještě nemáte chuť se pomilovat?

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 16. 10. 2021

ano, je to důležitá součást našich životů

Odpovědět
potkanek
potkanek 15. 10. 2021

u mě je to na 0

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 14. 10. 2021

Je to důležité

Odpovědět
sipeji
sipeji 14. 10. 2021

Určitě je to velmi důležitá část vztahu.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 14. 10. 2021

nenapsala bych to lépe

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.