Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 2. 2021
Líbí se mi

Může vám ketogenní dieta pomoci otěhotnět?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 2. 2021
Líbí se mi
Může vám ketogenní dieta pomoci otěhotnět?

Může vám ketogenní dieta pomoci otěhotnět?

Dieta s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů si získala pověst více než jen pomocníka při hubnutí. Studie na zvířatech naznačují, že ketogenní strava může mít protizánětlivé účinky. Prý taky zpomaluje stárnutí, zmírňuje bolesti hlavy a usnadňuje otěhotnění. Je to pravda?

V magazínu Reddit se objevil příběh muže, jehož žena otěhotněla potom, co oba z páru tři měsíce dodržovali ketogenní dietu. Dotyčný muž popsal, že něco takového považuje za zázrak, neboť se se svojí manželkou o miminko snažili přes dva roky. Pod článkem se okamžitě začaly rojit komentáře. Mnoho uživatelů popsalo, že o tom jevu z vlastní zkušenosti, nebo zkušenosti blízkého okolí, ví. Může tedy keto strava skutečně zlepšit plodnost? Věda bohužel nemá jasnou odpověď.

Když změníte jídelníček

Některé výzkumy podporují možné spojení. Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Nutrients naznačuje, že keto strava má pozitivní vliv na hormony, které ovlivňují plodnost žen. Další studie, tentokrát zveřejněná v roce 2018 Americkou asociací klinických endokrinologů, také naznačuje, že podobně postavený jídelníček zlepšuje šanci žen na otěhotnění, nicméně i tak se odborníci drží při zemi.

Nemyslím si, že by ketogenní strava představovala něco tak specifického, co by reálně pomáhalo při plodnosti,“ říká Tanmoy Mukherjee, ředitel divize reprodukční endokrinologie v Mount Sinai Health System v New Yorku s tím, že v tomto směru může pomoci jakákoli strava, která vám pomůže dosáhnout optimální váhy a zdravějšího životního stylu.

Hormony a to ostatní

Frederick Licciardi, reprodukční endokrinolog a profesor v NYU Langone Fertility Center v New Yorku také věří, že úbytek na váze může být rozhodujícím faktorem pro pozitivní těhotenský test. Nicméně za zhubnutím nemusí stát nutně ketogenní dieta.

Dává to smysl. Zhubnete, cítíte se dobře, jste zdravější. Tělo pak má lepší podmínky pro případné otěhotnění,“ zastává názor Frederick Licciardi, který dodává, že obezita jako taková skutečně ovlivňuje produkci hormonů a těhotenství ztěžuje. Při větší tělesné hmotnosti se totiž snižuje funkce vaječníků. Ale samozřejmě, že je to jen hypotéza.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 25. 4. 2021

nemyslet tolik na to, že děťátko chceme za každou cenu, ale uvolnit se, může také pomoci

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 2. 2021

Tak pomoci může asi jakákoli změna, hlavně pokud v danou chvíli se pár odprostí od faktu, že "musí vyrobit dítě"

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.