Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 7. 2020
Líbí se mi

Jak dlouho budeme přehlížet oběti sexuálního a domácího násilí?

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 7. 2020
Líbí se mi
Jak dlouho budeme přehlížet oběti sexuálního a domácího násilí?

Jak dlouho budeme přehlížet oběti sexuálního a domácího násilí?

Vláda stáhla z pondělního programu Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, kterou v pátek slíbil projednat premiér a předseda Rady vlády pro rovnost žen a mužů. 

„Vláda stáhla kalhoty před brodem,“ říká Marta Smolíková, nová předsedkyně České ženské lobby. „Úmluvou by vláda i parlament měly deklarovat, že násilí na ženách a domácí násilí je v naší společnosti nepřípustné. Namísto soucitu s obětmi a potřeby jim zajistit účinnou pomoc však vyvolává v našich politicích, a bohužel i političkách, spíše strach z klerokonzervativců, kteří varují před zahraničním tlakem na změnu našeho hodnotového rámce a ztrátou tradiční role mužů a žen,“ dodává.   

V ČR jen loni vyhledalo lékařskou pomoc 168 tisíc obětí domácího násilí. Kolik lidí čelilo psychickému násilí, ČR nesleduje. Podle první fáze studie Sociologického ústavu AV ČR v důsledku letošního nouzového stavu a souvisejících preventivních opatření vzrostl počet incidentů domácího násilí a zvýšila se poptávka po službách organizací pomáhajících obětem tohoto násilí. Byly také zjištěny mezery v poskytování pomoci obětem různých forem násilí, a to ze strany státních institucí, zejména policie, soudů a orgánů sociálně právní ochrany dětí. Bohužel značná část obětí domácího násilí systémem pomoci propadá. I proto v pátek žádala předsedkyně ČŽL Marta Smolíková premiéra Andreje Babiše o brzké projednání Úmluvy. 

Rada Evropy se zaměřuje na podporu lidských práv a svobod. Genderově podmíněnému násilí se věnuje od počátku 90. let a v letech 2006-2008 spustila na toto téma kampaň. Následně národní zprávy, studie a průzkumy poukázaly na závažnost tohoto problému v celé Evropě.  Proto Rada Evropy předložila v roce 2011 návrh Úmluvy, která by zajistila obětem stejnou úroveň ochrany napříč celou Evropou. Úmluva vstoupila v platnost po podpisu prvních 10 států v roce 2014. Česká republika podepsala smlouvu v roce 2016 s plánovanou ratifikací v roce 2018. V pondělí 27. července měla být Úmluva konečně předložena vládě.  Během víkendu však odpůrci smlouvy zorganizovali mailové protesty směrované k ministrům a ministryním a dokument byl následně stažen z programu vlády, ačkoliv Úmluva již byla projednána s jednotlivými rezorty, a to bez rozporu. 

„Neměli bychom dopustit, aby se oběti domácího a sexuálního násilí staly současně obětmi na poli války proti tzv. genderové ideologii, homosexualismu či genderismu, kterými straší konzervativní a katolické kruhy ve strachu z ohrožení tzv. tradiční rodiny. Je politováníhodné, pokud se právě tyto kruhy nezastanou obětí domácího násilí,“ dodává Marta Smolíková s tím, že Česká ženská lobby spoléhá na to, že vláda Úmluvu projedná po vládních prázdninách. 

 

Kontakty:

Marta Smolíková, předsedkyně ČŽL, email: predsedkyne@czlobby.cz, tel: 603 897 582

Hana Stelzerová, ředitelka ČŽL, email: hana.stelzerova@czlobby.cz, tel: 725 820 266


Česká ženská lobby
je síť organizací, která hájí práva žen v České republice. V současnosti spojuje 39 proženských organizací. Jejím cílem je přenášet skutečné problémy žen na politickou úroveň a zlepšovat podmínky žen ve společnosti. Je součástí Evropské ženské lobby, která sdružuje ženské a genderové organizace Evropy a spolupracuje s evropskými institucemi. Česká ženská lobby prosazuje zájmy všech žen bez ohledu na jejich rasu, etnický původ, zdravotní stav, sexuální orientaci, věk, náboženství či víru.

 

Foto: Shutterstock

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 2. 8. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 31. 7. 2020

To jsou hrozná čísla

Odpovědět
sipeji
sipeji 31. 7. 2020

Hrozné co se může vůbec dít.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 30. 7. 2020

Toto je důležité téma. Každá žena si má uvědomit své hodnoty a nenechat se od mužů ponižovat a do některýt situací zatlačit. Nesmíme si to nechat líbit. Musíme o tom mluvit, že se děje něco, co není normální. Chce to odvahu, ale stojí to za to

Odpovědět
lemur
lemur 30. 7. 2020

Je to hrozné.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 520
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.