Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 4. 2021
Líbí se mi

Jak poznat kyberšikanu u dětí? Poraďte svému dítěti, jak se účinně bránit

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 4. 2021
Líbí se mi
Jak poznat kyberšikanu u dětí? Poraďte svému dítěti, jak se účinně bránit

Jak poznat kyberšikanu u dětí? Poraďte svému dítěti, jak se účinně bránit

Internet je pro mnoho dětí a teenagerů druhým domovem. Čas strávený on-line se dnes může poměřovat s časem stráveným osobním kontaktem, proto je nutné oba světy vnímat jako skutečné. Přicházejí totiž s reálným potěšením, naplněním, prohlubování vztahů, ale i zklamáním, kritikou, nebo dokonce kyberšikanou. Poraďte svému dítěti, jak se účinně bránit.

Jak vlastně poznat kyberšikanu?

Kyberšikana je druhem nepřátelského až agresivního chování od kohokoli vůči komukoli pomocí internetu nebo mobilu. Může se jednat o zveřejňování fotek a videí, které dítě zesměšňují, ponižují ho na sociálních sítích a podobně.

Zbystřete, pokud na vaše dítě někdo útočí v onnline diskusích, rozesílá o něm urážlivé e-maily nebo ho smskami zastrašuje a vydírá.

Pozor na slepou důvěru

Je zcela v pořádku, pokud je váš potomek důvěřivý, učte ho však důvěřovat s rozmyslem. Chrání si svoje osobní údaje a hesla, aby je nikdo nemohl zneužít? Heslo by neměli znát ani ti nejlepší kamarádi, je to zkrátka tajemství.

Nezapomeňte, že k zabezpečení účtu slouží nejen písmena, ale i číslice a znaky, proto jméno vašeho domácího mazlíčka nemusí být tou nejlepší volbou.

Co (ne)prozrazovat na síti

Vaši drobečci se možná aktivně zapojují do sociálních sítí, o nichž jste vůbec netušili, že existují. Děti se tímto způsobem baví, seznamují nebo sdílejí své zážitky. Touto cestou si také budují sebevědomí, utvářejí názory nebo řeší trápení.

Pomozte vaší dceři či synovi pochopit, že vyhledávání nových kontaktů není nic špatného, musí si však chránit svoji pravou identitu. Nikdy totiž doopravdy nevědí, kdo sedí na druhé straně.

Pravda versus lež

S podezřelými zprávami na internetu se již setkalo mnoho z nás. Může se jednat o pokusy o seznámení, falešné žádosti o pomoc či vylákání osobních údajů.

Nejlepší obranou vašeho dítěte je na takové zprávy nereagovat. Informace si může naopak ukládat jako důkazy, pokud by činnost pokračovala.

Kde hledat pomoc

Kyberšikana může na rozdíl od šikany probíhat nepřetržitě. Stačí být on-line. Ročně volá na Linku bezpečí s tímto tématem 92 dětí. Pamatujte, že to není chyba vašeho dítěte a všechno se dá řešit. Naslouchejte mu, budete možná překvapeni zkušenostmi, které již stihlo nasbírat. Pokud jste s nápady v koncích, neváhejte se obrátit na Rodičovskou linku, která slouží všem dospělým se starostmi o dítě.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 6. 4. 2021

nemám již malé děti, a věřím, že je nutné kontrolovat, co děti na PC , tabletech a mobilech dělají...

Odpovědět
sipeji
sipeji 5. 4. 2021

Je to hrozné, nebyla to přímo šikana, ale už i já jsem musela zasáhnout....a to v případě 10ti leté dcery.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 4. 2021

ještěže už nemám malé děti

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.