Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Chilli&Chocolate
Chilli&Chocolate
Vloženo 8. 11. 2017
Líbí se mi

Jak cestovat s dětmi a nezbláznit se z toho

Chilli&Chocolate
Chilli&Chocolate
Vloženo 8. 11. 2017
Líbí se mi
Jak cestovat s dětmi a nezbláznit se z toho

Jak cestovat s dětmi a nezbláznit se z toho

Cestování s dětmi má úplně jiné kouzlo, než když cestujete sami. Jasně, nebudu vám lhát. Na určité věci musíte zkrátka zapomenout. Ale pokud jste dobrodružná povaha jako já, tak nemáte vlastně jinou volbu a cestovat budete i s dětmi. Děsí mne představa, že bych měla cestovat někam se skupinkou rodin, někam k moři pod slunečníky. Nedej bože do letoviska, kde je spousta turistů na jednom místě a jsou tam animační programy. To bych nezvládla. Možná se vám můžu zdát rozmazlená a nafrněná. Já si ale už dávno před narozením dcery vybrala způsob, jakým chci cestovat. A rozhodla jsem se to i naučit dceru.

Abyste mohli i vy takto cestovat a aby byla taková dovolená pro vás klidná a pohodová, je třeba, abyste dodržovali pár zásad.

♥1 Plánujte

Bohužel teď necestujete sami a navíc máte zodpovědnost za své dítě. Takže já radím, plánujte víc, než jste zvyklí. Věřte, vyplatí se vám to a nic vás potom nerozhodí. Je dobré mít s sebou zásobu (jídla, peněz) navíc. Je taky dobré si zjistit, zdali věci v dané zemi můžete koupit. Znáte to, každé kilo se počítá. Naštěstí máme k dispozici internet plný užitečných informací, takže se vyplatí hledat. Každý věk dítěte je jiný, takže je jasné, že se vždy budete muset zaměřit na něco jiného. Jednou to bude sunar a podruhé třeba oblíbené pleny.

♥2 Nebojte se cestovat letadlem

Ze svých zkušeností vím, že cestování letadlem může být i docela legrace. Zjistila jsem, že když cestujete třeba sama s dětmi, má to i několik nesporných výhod. Tak určitě se nemusíte trápit tím, jakou knihu či časopis si vezmete s sebou do letadla. Číst určitě nebudete! Bude vám jedno, kde sedíte, protože vás určitě za trest posadí tak, aby těch dětí bylo kolem vás víc a vy si to všichni pořádně užili. Konečně si v klidu prohlédnete záchrannou vestu, protože vaše dítě ji právě rozbalilo.Ale co si nikdy, ale nikdy neberte do letadla, jsou voskovky!!!

Z toho určitě plyne ponaučení: nezapomeňte vzít dětem jejich oblíbenou hračkuI kdyby měla vážit 3 kg! Vyplatí se to! Dále taky můžete dítě na chvilku zabavit tím, že se bude dívat na pohádky. Vyplatí se určitě investovat a pořídit dětem sluchátka, která jim budou. Z vlastní zkušenosti vím, že i když v letadle sluchátka dostanete, dítěti pravděpodobně nepadnou a celou cestu budete řešit, jak to udělat, aby chvíli nepadaly. Dítě pak bude otravné, protože nebude moci poslouchat pohádku. Takže pokud budete mít vlastní, máte velkou jistotu, že se vaše dítě na chvíli zabaví a vy si klidně můžete tu knihu do letadla vzít. 

♥3 Nošení dítěte v šátku

Přemýšlíte, že si dítě sami odnosíte v šátku? No já vám říkám, ještě to zvažte. Když byly dceři dva roky, navštívili jsme s ní Bali a Thajsko. Nechtěla jsem na takovou velkou cestu brát tehdy kočár. Rozhodla jsem se, že ji odnosím v šátku. Neuvědomila jsem si ale, že to není takovéto pobíhání po bytě a navíc mne nenapadlo, že mi v tom šátku bude ukrutné horko. Jsem zvyklá chodit, ale tehdy to bylo, jako kdybych celou dobu nosila krosnu a ještě se přitom zabalila do celofánu. Dřív ji nosil v šátku i manžel, ale ona s ním už do šátku nechtěla. Nevím, zdali to bylo tím prostředím, ale chtěla se nosit jen se mnou. Nakonec jsem se rozhodla, že je na čase si přestat hrát na hrdinku a koupili jsme nejlacinější golfáč. Do kočáru jsme ji narvali už v obchodě a za velkého cirkusu jsme si ji odvezli do hotelu. Tolik lítostivých pohledů jsem ještě neviděla, ale bylo mi to tehdy upřímně jedno. Nicméně pak si zvykla a mně se hodně ulevilo.

♥4 Motivujte děti, aby s vámi rády jezdily

Je čas si zahrát na líné rodiče! Nikam nespěchejte a do příprav zapojte i děti. Já si svoje cesty plánuji sama a baví mne do toho zapojit dceru. Hledání v mapách může být docela zábava. Když přijdete na letiště, tak děti úkolujte. Ať vám pomůžou vyhledat číslo vašeho letu a pokud neumí číst, tak ať vám pomůžou hledat piktogramy – tj. kde jsou toalety, šipky, které vedou k vašemu letu, atd. Pokud to neděláte, tak udělejte výjimku a dejte dětem kapesné. Stanovte si pravidla a za přidělené peníze si můžou koupit, co chtějí. Naučí se tak lépe hospodařit se svými penězi a mimo jiné i matematiku. Naučte se s dětmi pár vět v cizím jazyce země, kam jedete. V dětech to zlomí jazykovou bariéru a budou se snadněji učit jazyky. A hlavně (!!!) nebudou se bát mluvit.

Abyste děti ještě více upoutali (motivovali) k vaší cestě, čtěte si pohádky z dané země. Vždycky se snažím najít nějakou pohádkovou knížku nebo příběh, který se váže k dané zemi, kam právě cestujeme. Když jsem byla malá, milovala jsem staré řecké báje a pověsti. Takové pověsti se ale nevypráví jen v Řecku, ale spousta zajímavých příběhů pochází i z Číny, Vietnamu či Austrálie.

♥5 Cestování berte jako poznávání

„Proč je nebe modrý? Jak se řekne ahoj malajsky? Proč pořád všude pálí vonné tyčinky? Budou tady delfíni? Co to je meditace?“ Svět je úžasná encyklopedie na učení. Cestování podporuje děti ke zvědavosti, radosti z učení, sebelásce, k toleranci k ostatním lidem, poznáváním rozdílů mezi kulturami a přírodou.

Jednou jsem od kohosi slyšela, jestli nemám strach cestovat s dětmi. Ze začátku možná ano, ale rozhodla jsem se, že strach nenechám, aby mne limitoval a stál mi v cestě. Já si myslím, že svět je nádherné místo k žití. Podle mne by bylo škoda jej neprozkoumat. Dokonce si myslím, že každý máme právo tuto krásu zažít a pocítit.

Znám hodně lidí, kteří nechtějí moc cestovat. Kolik z vás mělo cestovní horečku? O to je cestování náročnější, když se ještě k těmto nepříjemným pocitům přimíchají děti. Já cestování naštěstí miluji. Létání je pro mě relax, mám ráda chaos na letišti, hlučná nádraží, balení kufrů, takové ty motýlky v břichu. Mám moc ráda lodě, oceán, moře, ostrovy. Mou velkou láskou je objevovat stále nová místa. Tahle neutuchající zvědavost je všudypřítomná a jsem ráda, že ji dcera zdědila po mně.

A co vy? Taky rádi cestujete s dětmi?

Sylva

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Podle mě super tipy. Třeba to cestování letadlem naše děti zvládají celkem bez problému. Letos to ale vidíme tak, že s sebou na dovolenou vezmeme i našeho psa a trochu se bojím jak ten let zvládne on. Nejspíš poletí s https://www.roth.cz/ protože co jsem se tak dívala, tak ti jsou prý na leteckou přepravu zvířat nejlepší.

Odpovědět
Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová 7. 2. 2018

To je správné ! Moc pěkný článek

Odpovědět
lemur
lemur 13. 11. 2017

Také jsem cestovala se synem, když byl malý.

Odpovědět
Chilli&Chocolate
Chilli&Chocolate 14. 11. 2017

To je dobře

Murmus
Murmus 13. 11. 2017

Já teda zatím necestuji se svými, ale o to víc mě to kolikrát zmáhá

Odpovědět
Chilli&Chocolate
Chilli&Chocolate 14. 11. 2017

Jděte do toho!

Včelka DáDa
Včelka DáDa 11. 11. 2017

Já miluju cestování se synem díky Sylvo za hezký článek.

Odpovědět
Chilli&Chocolate
Chilli&Chocolate 11. 11. 2017

Děkuji moc. Těší mě, že se vám článek líbil.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.