Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 11. 2019
Líbí se mi

Hubnutí po porodu: Nestresujte se a hlídejte si, co jíte. Bude to pak snažší

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 11. 2019
Líbí se mi
Hubnutí po porodu: Nestresujte se a hlídejte si, co jíte. Bude to pak snažší

Hubnutí po porodu: Nestresujte se a hlídejte si, co jíte. Bude to pak snažší

Je to pár dní nebo týdnů, co jste se vrátila domů z porodnice, a celý váš svět se točí kolem čerstvě narozeného miminka. I když vás péče o něj plně zaměstnává, pravděpodobně si někde ve chvílích volna zoufáte nad tím, jak zhubnout a dostat se zpět na svoji obvyklou váhu. Jak má novopečená maminka zhubnout, aniž by zároveň neuškodila svému dítěti?

Přestože jste již nějakou chvíli s miminkem doma, pořádně jste se nezastavila. Máte plno starostí s tím, jak zabezpečit miminko na tomto světě, ale přesto většina žen už těsně po porodu přemýšlí, jak se dostat zpět do formy a přiblížit se ke své původní váze. Ne vždy jdou ale kila tak snadno a rychle dolů. Proč to tak je?

Největším nepřítelem hubnutí je nedostatek času a nepravidelnost. Dobrá zpráva je, že po porodu průměrně ztratíte 7 kg váhy. Úbytek na váze je způsobený hmotností miminka, zadržovanou tekutinou a zvýšenou hmotností dělohy, z které také odchází placenta a plodová voda. Kolik kil zhubnete po porodu, pak také záleží na vašich stravovacích návycích, na duševní pohodě i pohybu.

Co na talíř

Pokud kojíte, můžete pociťovat větší hlad než jindy. Problém neúspěšných snah zbavit se poporodních kil nebývá jen v množství jídla, ale v jeho rozložení a skladbě. Pro hubnutí je ideální kombinace pravidelného jídla, spánku a pohybu. Základním pravidlem je jíst menší dávky, ale co nejčastěji a nejpestřeji. Vždy si ke kojení připravte sklenici vody a malou svačinku, abyste hned doplnila energii.

Dejte si pozor na nadýmání – vyhněte se raději problematickým potravinám a začněte neškodnou zeleninou, jako je okurka, salát a mrkev. Dbejte, aby strava byla bohatá na bílkoviny (libové maso, přírodní sýry, mléčné zakysané výrobky a luštěniny), na vhodné sacharidy (celozrnné pečivo, obilniny, rýže, celozrnné těstoviny) a vhodné tuky, s převahou těch rostlinných.

Zapomeňte na drastické redukční diety. Mohly by poškodit kvalitu mateřského mléka a způsobit zastavení laktace. Všímejte si, jaké potraviny dělají miminku dobře a jaké ne, a ty ze svého jídelníčku dočasně vyřaďte.

Nastartujte fyzičku

Byla jste dříve zvyklá pravidelně sportovat nebo prostě jen chcete krásnější postavu? Po porodu se ke sportování vracejte pozvolna. Začněte třeba procházkami s kočárkem a střídejte pomalejší tempo s rychlejším. I pravidelné procházky pomáhají zlepšovat fyzickou kondici.

Určitě se bezprostředně po porodu vyhněte běhu a kolu. Pokud vám procházky nestačí, zkuste jógu a protahovací cvičení. Zvlášť vhodné jsou cviky k posílení svalů pánevního dna, které po porodu ochabují.

Po šestinedělí můžete pozvolna začít s aerobikem a procvičováním břišních a zádových svalů. Naslouchejte svému tělu a jeho signály berte vážně – samo vám ukáže hranice.

Hlavně bez stresu

Pamatujte, že hubnutí není jen záležitostí těla, ale i mysli. Psychické rozpoložení se odráží nejen na vaší postavě i tváři. Vyhněte se stresovým situacím a nebuďte na sebe zbytečně přísná, když se zrovna ručička váhy nebude hýbat podle vašich představ. Mějte se ráda i s pár kily navíc. Mějte na paměti, že ženy žijící v permanentním stresu mají sklony se přejídat a zahánět úzkostné až depresivní stavy právě jídlem.

A ještě jedna rada na úplný závěr, s mateřskými povinnostmi je spojena i řada výhod a bonusů vyplývajících ze zdravotního pojištění. Proto se nezapomeňte podívat na příspěvky své zdravotní pojišťovny, naleznete je obvykle na webových stránkách. Řada pojišťoven přispívá nastávajícím maminkám např. na předporodní kurz, vitamíny, vyšetření související s těhotenstvím, pomůcky pro kojení, nebo právě na cvičení po porodu.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
beata0063
beata0063 3. 11. 2019

Odpovědět
konatovka
konatovka 3. 11. 2019

Já jsem byla po porodu štíhlá, protože jsem celé těhotenstsví problinkala, musela jsem mít léky proti zvracení. Ovšem do několika měsíců po porodu se objevila porucha štítné žlázy (snížená funkce), po které se tloustne a já jsem přibrala hodně kil. Jelikož jsem si připadala neforemná, tak jsem začala hubnout. To bylo téměř před 47 lety. Dnes už jsou velké možnosti jak zhubnout a tak jsem štíhlá babička a velmi spokojená s postavou. Ovšem musím pro to něco dělat, neboť štítná žláza bude stále podporovat tloustnutí. Bohužel, tak to je. Když jsem se vdávala, měla jsem 49 kg a výšku 168 cm.

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 2. 11. 2019

spokojená mamča - spokojené miminko a pak jde vše líp i to hubnutí

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 11. 2019

já jsem půl roku kojila a vesele přibírala, nejspíš právě díky kojení...

Odpovědět
avatar
Martina Končická 4. 11. 2019

Máme to stejně.. Co kojím, váha jde nahoru, nikoliv dolů, bohužel.. Uvidíme, co bude dál, až kojit prestanu

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 018
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.