Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 4. 2021
Líbí se mi

Domácí porody mohou být hazardem s životem dítěte a matky

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 4. 2021
Líbí se mi
Domácí porody mohou být hazardem s životem dítěte a matky

Domácí porody mohou být hazardem s životem dítěte a matky

Porod je velice náročná a intimní záležitost. Z toho důvodu se mnoho matek uchyluje k rozhodnutí rodit v domácím prostředí, kde mají veškeré pohodlí a komfort. Počet tragédií, které jsou v poslední době s domácími porody spojené, však stoupá.

Matky často argumentují tím, že se takto dříve běžně rodilo, a také poukazují na vysoký počet úspěšných domácích porodů, ke kterým se často přistupuje v zahraničí. Volit domácí porod bez jakékoli zálohy,  je však často hazardem se životem dítěte i matky.

Nevybavenost a ztráta cenných minut

Domácí porody vedené zkušenou porodní asistentkou nemusí být samy o sobě nebezpečné. Ostatně ani v mnoha porodnicích nebývá nutností, aby byl lékař přítomen u porodu, který probíhá bez komplikací. Potíž nastává v případě, že se objeví potíže, které vyžadují rychlé jednání. Porod je sice přirozený proces, který většina živočichů, včetně lidí, zvládne sama, nicméně jsou chvíle, kdy je nutné přistoupit k rychlé změně plánu.

V případě, že nastane situace, kdy matka není schopna vypudit dítě přirozenou cestou a je zapotřebí využít císařského řezu, počítá se každá minuta. Ačkoli se záchranné služby s rychlostí dojezdu stále překonávají, i za předpokladu, že u rodičky budou do několika minut, nemusí situace dopadnout dobře.

Chybí poporodní péče

Každé dítě, které se narodí v porodnici, je několik následujících dní bedlivě sledováno. Stejně tak se kontroluje i zdravotní stav matky, nástup laktace atd. V domácím prostředí existuje riziko, že nebudou zavčasu odhaleny vývojové vady či jiné zdravotní komplikace, které by bylo možné v nemocnici okamžitě řešit. Mnoho matek se totiž ani po porodu nedostaví s dítětem ke kontrole, což by měl být první krok poté, co přijde miminko na svět, a vyšetření odloží o několik dlouhých dní. Po takové době už jsou mnohé potíže nevratné a na zdraví dítěte mohou zanechat trvalé následky.

Když chcete domácí porod

Ačkoli plánovaný domácí porod odborníci nedopořučují, najdou se maminky, které jsou rozhodnuté jej přes veškerá rizika podstoupit. Pokud patříte mezi ně, snažte se udělat maximum pro to, abyste vy i vaše dítě byly v bezpečí. V první řadě vyhledejte zkušenou porodní asistentku, která nejenže porod povede, ale měla by s vámi komunikovat i v průběhu těhotenství, aby měla jasný přehled o tom, jak probíhalo. Přestože od první chvíle víte, že budete rodit doma, nikdy nezanedbávejte těhotenská vyšetření, kontroly a ultrazvuky, které dokážou odhalit mnoho rizik, jež by mohla při porodu nastat.

Komplikace při porodu se častěji týkají prvorodiček, žen s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, či jinými chronickými potížemi. Pokud se vás některý z uvedených stavů týká, zohledněte jej a rozhodnutí ještě jednou zvažte.

Ačkoli by veškeré pomůcky potřebné k porodu měla zajistit porodní asistentka, není na škodu mít něco málo i doma. Mluvíme o sterilních podložkách na postel, případně rukavicích, hodit se bude také výhřevná podložka pod miminko.

Co je však nejdůležitější, mějte po ruce telefonní číslo na lékaře a v případě sebemenší nejistoty volejte záchrannou službu. Po narození miminka neprodleně kontaktujte dětského pediatra, který přijde miminko vyšetřit. S kontrolou dlouho neotálejte.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 15. 4. 2021

S domácími porody nesouhlasím a jsem ráda, že dcera, která před půl rokem rodila (poprvé) a žije docela dost alternativně, si vybrala porodnici a ne domácí porod!!!

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 4. 2021

je to velmi odvážné rozhodnutí, do kterého bych sama dobrovolně nikdy nešla

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 4. 2021

Já bych do toho dobrovolně nikdy nešla, hlavně když si vybavím oba svoje porody, které by se bez zásahu lékařů neobešly.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 436
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.