Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 10. 2019
Líbí se mi

Domácí porody často končí tragicky. Přesto jejich počet stoupá

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 10. 2019
Líbí se mi
Domácí porody často končí tragicky. Přesto jejich počet stoupá

Domácí porody často končí tragicky. Přesto jejich počet stoupá

Porod je velice náročná a intimní záležitost. Z toho důvodu se mnoho matek uchyluje k rozhodnutí rodit v domácím prostředí, kde mají veškeré pohodlí a komfort. Počet tragédií, které jsou v poslední době s domácími porody spojené, však stoupá.

Matky často argumentují tím, že se takto dříve běžně rodilo, a také poukazují na vysoký počet úspěšných domácích porodů, ke kterým se často přistupuje v zahraničí. Volit domácí porod bez jakékoli zálohy,  je však často hazardem se životem dítěte i matky.

Nevybavenost a ztráta cenných minut

Domácí porody vedené zkušenou porodní asistentkou nemusí být samy o sobě nebezpečné. Ostatně ani v mnoha porodnicích nebývá nutností, aby byl lékař přítomen u porodu, který probíhá bez komplikací. Potíž nastává v případě, že se objeví potíže, které vyžadují rychlé jednání. Porod je sice přirozený proces, který většina živočichů, včetně lidí, zvládne sama, nicméně jsou chvíle, kdy je nutné přistoupit k rychlé změně plánu.

V případě, že nastane situace, kdy matka není schopna vypudit dítě přirozenou cestou a je zapotřebí využít císařského řezu, počítá se každá minuta. Ačkoli se záchranné služby s rychlostí dojezdu stále překonávají, i za předpokladu, že u rodičky budou do několika minut, nemusí situace dopadnout dobře.

Chybí poporodní péče

Každé dítě, které se narodí v porodnici, je několik následujících dní bedlivě sledováno. Stejně tak se kontroluje i zdravotní stav matky, nástup laktace atd. V domácím prostředí existuje riziko, že nebudou zavčasu odhaleny vývojové vady či jiné zdravotní komplikace, které by bylo možné v nemocnici okamžitě řešit. Mnoho matek se totiž ani po porodu nedostaví s dítětem ke kontrole, což by měl být první krok poté, co přijde miminko na svět, a vyšetření odloží o několik dlouhých dní. Po takové době už jsou mnohé potíže nevratné a na zdraví dítěte mohou zanechat trvalé následky.

Když chcete domácí porod

Ačkoli plánovaný domácí porod odborníci nedopořučují, najdou se maminky, které jsou rozhodnuté jej přes veškerá rizika podstoupit. Pokud patříte mezi ně, snažte se udělat maximum pro to, abyste vy i vaše dítě byly v bezpečí. V první řadě vyhledejte zkušenou porodní asistentku, která nejenže porod povede, ale měla by s vámi komunikovat i v průběhu těhotenství, aby měla jasný přehled o tom, jak probíhalo. Přestože od první chvíle víte, že budete rodit doma, nikdy nezanedbávejte těhotenská vyšetření, kontroly a ultrazvuky, které dokážou odhalit mnoho rizik, jež by mohla při porodu nastat.

Komplikace při porodu se častěji týkají prvorodiček, žen s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, či jinými chronickými potížemi. Pokud se vás některý z uvedených stavů týká, zohledněte jej a rozhodnutí ještě jednou zvažte.

Ačkoli by veškeré pomůcky potřebné k porodu měla zajistit porodní asistentka, není na škodu mít něco málo i doma. Mluvíme o sterilních podložkách na postel, případně rukavicích, hodit se bude také výhřevná podložka pod miminko.

Co je však nejdůležitější, mějte po ruce telefonní číslo na lékaře a v případě sebemenší nejistoty volejte záchrannou službu. Po narození miminka neprodleně kontaktujte dětského pediatra, který přijde miminko vyšetřit. S kontrolou dlouho neotálejte.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Lucíšek
Lucíšek 28. 10. 2019

Je sice pravda, že dříve se takto rodilo zcela běžně, ale - jistota je jistota. Lepší je neriskovat..

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 21. 10. 2019

Nikdy bych do domácího porodu nešla

Odpovědět
MajkaM
MajkaM 21. 10. 2019

neriskovala by som

Odpovědět
beata0063
beata0063 21. 10. 2019

Fuu, tak to tomu by som sa asi ozaj nevedela odvážiť

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 21. 10. 2019

Domácí porod bych nechtěla.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 885
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.