Patříte mezi rodiče, kteří trestají své ratolesti hlubokým opovržením nebo dáváte přednost „zarachům“ a jiným zákazům, či snad dokonce patříte mezi příznivce občasného plácnutí a stejně máte dojem, že se vaše snaha míjí účinkem? Není divu, nová doba si vyžaduje nové zacházení a nejinak je tomu i v případě dnešních dětí. Na ně už je třeba mít jiné „páky“, než tomu bylo za vás.
Z porodnice s návodem k použití
Na dnešní děti by sem tam každý rodič uvítal manuál, ve kterém by si mohl přečíst, jakým způsobem s dítětem zacházet v nejrůznějších situacích. Co platilo na nás, totiž na nynější generaci platí jen někdy, nebo vůbec. Na naše domlouvání děti často reagují odmlouváním, na výhrůžky vztekem a vzniklé aféry často končí zákazy ze strany rodičů a opovržením ze strany dítěte. Když se celá situace uklidní, uplyne nanejvýš pár dní a celé to jede nanovo. Jak tedy děti trestat, aby pochopily, kde udělaly chybu a mělo to smysl?
„Ještě chvíli a uvidíš ten tanec!“
Psychologové všeobecně doporučují se fyzickým trestům spíše vyhýbat. Jednak se dítě nemůže nijak bránit, cítí se ponížené a dotčené, v druhé řadě je zde také riziko probuzení agresivity, kterou si dítě později vybije například na svých kamarádech. O nesčetných následcích, zejména psychických potížích, vzniklých na základě neúměrného fyzického trestání, ani nemluvě.
Trestejte s rozmyslem
Malému dítěti ve věku do tří čtyř let skutečně jen těžko vysvětlíte, že bankovky se stříhat nesmí nebo že lít vodu po podlaze není zábava. Když něco podobného ale udělá, ovládněte svůj vztek a buďte trpěliví. Vysvětlete mu, proč to dělat nesmí, ale nekřičte na ně.
U větších dětí velmi záleží na situaci. Starší už mívají svoji hlavu a snaha stavět se proti rodiči je čím dál tím častější. Nejlepším trestem je každopádně vždy náprava toho, co udělali. Vyčinit dítěti za kalhoty od bláta tím, že mu seberete hračky, není příliš efektivní. Dejte mu kartáč, prací prášek a nechte ho vydrbat kalhoty v ruce. Rozbije-li něco, nechte ho to opravit (pokud je to možné), jestliže například rozbije oblíbenou hračku kamarádovi, domluvte se, že mu věnuje některou ze svých, nebo ho nechte, aby si vydělalo peníze a koupilo mu novou, například tím, že vám pomůže plít záhony, umýt auto, okna atp., prostě něčím, co běžně nedělá.
V případě adolescentů se nejčastěji setkáte s momenty, kdy se bude „ofrňovat“ nad povinnostmi, které by měli pravidelně plnit. Pokud se mu například nebude chtít jít venčit psa nebo umýt nádobí a odpoví, že to udělá později, zachovejte se stejně ve chvíli, až přijde řada na jeho požadavky. Velice rychle pochopí, co je pro ně výhodné a co nikoli.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account