Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 3. 2021
Líbí se mi

Sport u dětí: pozor na neadekvátní trénink malých sportovců

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 3. 2021
Líbí se mi
Sport u dětí: pozor na neadekvátní trénink malých sportovců

Sport u dětí: pozor na neadekvátní trénink malých sportovců

Ačkoli dnes většina rodičů řeší, jak své potomky alespoň na chvíli přinutit k nějakému pohybu, setkávají se lékaři také s opačným extrémem. Totiž že malí nadšení sportovci podstupují neadekvátní trénink, který může negativně ovlivnit jejich klouby nebo páteř.

U děti je důležité dbát především na to, aby při sportu či sportovnímu tréninku nebyly nerovnoměrně zatěžovány klouby a páteř. Při náročných pohybových aktivitách dětem hrozí i riziko úrazů, například v podobě vyvrknutí kotníku.

Problémy už u malých dětí

Problémy s pohybovým aparátem u dětí mohou pramenit z přetěžování, například během sportovního tréninku, kdy je jednostranně zatěžována pouze určitá část těla.

„Jednostranný trénink je pro děti nevhodný, vznikají při něm svalové disbalance a špatné pohybové stereotypy. Zjednodušeně řečeno, svaly jsou ve vzájemné nerovnováze, některé z nich mohou být oslabené a jiné naopak přetížené. Výsledkem je, že jsou pak nerovnoměrně zatěžovány klouby a páteř,“ upozorňuje primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

V případě, že již u dítěte svalová nerovnováha vznikla, například i v souvislosti s vývojovými změnami, je podle primářky pokračování v jednostranném tréninku velmi nebezpečné. Mnohem vhodnější je problémy s pohybovým ústrojím řešit pomocí odborné rehabilitace.

Pozor na úrazy

Čas od času si bohužel děti přivodí během sportovních aktivit úraz.

„Například v případě vyvrtnutého kotníku, kdy dochází k lehkému poškození vazivových tkání i otoku, je možná speciální rehabilitace již v počáteční fázi úrazu. U větších poškození vazivových a kostních tkání je většinou nejdříve nutný klid 4 až 6 týdnů, než může dětský pacient začít naplno rehabilitovat. Vhodnost terapie a rehabilitace by měl vždy posoudit odborný lékař,“ říká primářka Michaela Tomanová.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 17. 3. 2021

Děti by se měly pohybovat. To se ví!! proto jsme našemu malému ještě do školky objednali nové brusle. A protože víme, že ty od https://www.bauerhockey.cz/hrac-brusle jsou moc kvalitní, vzali jsme je i malé sestřičce Natálce. Budou si tam tak oba pěkně bruslit na ledě - to bude bájo. Vy děti ke sportu vedete?

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 3. 2021

všeho moc škodi..

Odpovědět
sipeji
sipeji 6. 3. 2021

Občas se mi taneční tréninky mých dcer také moc nelíbí, když je teď občas sleduji on-line. Nevím zda úplně vše je bezpečné.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 3. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 563
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.