Ačkoli dnes většina rodičů řeší, jak své potomky alespoň na chvíli přinutit k nějakému pohybu, setkávají se lékaři také s opačným extrémem. Totiž že malí nadšení sportovci podstupují neadekvátní trénink, který může negativně ovlivnit jejich klouby nebo páteř.
U děti je důležité dbát především na to, aby při sportu či sportovnímu tréninku nebyly nerovnoměrně zatěžovány klouby a páteř. Při náročných pohybových aktivitách dětem hrozí i riziko úrazů, například v podobě vyvrknutí kotníku.
Problémy už u malých dětí
Problémy s pohybovým aparátem u dětí mohou pramenit z přetěžování, například během sportovního tréninku, kdy je jednostranně zatěžována pouze určitá část těla.
„Jednostranný trénink je pro děti nevhodný, vznikají při něm svalové disbalance a špatné pohybové stereotypy. Zjednodušeně řečeno, svaly jsou ve vzájemné nerovnováze, některé z nich mohou být oslabené a jiné naopak přetížené. Výsledkem je, že jsou pak nerovnoměrně zatěžovány klouby a páteř,“ upozorňuje primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.
V případě, že již u dítěte svalová nerovnováha vznikla, například i v souvislosti s vývojovými změnami, je podle primářky pokračování v jednostranném tréninku velmi nebezpečné. Mnohem vhodnější je problémy s pohybovým ústrojím řešit pomocí odborné rehabilitace.
Pozor na úrazy
Čas od času si bohužel děti přivodí během sportovních aktivit úraz.
„Například v případě vyvrtnutého kotníku, kdy dochází k lehkému poškození vazivových tkání i otoku, je možná speciální rehabilitace již v počáteční fázi úrazu. U větších poškození vazivových a kostních tkání je většinou nejdříve nutný klid 4 až 6 týdnů, než může dětský pacient začít naplno rehabilitovat. Vhodnost terapie a rehabilitace by měl vždy posoudit odborný lékař,“ říká primářka Michaela Tomanová.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account