Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 11. 2019
Líbí se mi

Pro děti je sport velmi důležitý, nesmíte je ale zbytečně přetěžovat

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 11. 2019
Líbí se mi
Pro děti je sport velmi důležitý, nesmíte je ale zbytečně přetěžovat

Pro děti je sport velmi důležitý, nesmíte je ale zbytečně přetěžovat

Ačkoli dnes většina rodičů řeší, jak své potomky alespoň na chvíli přinutit k nějakému pohybu, setkávají se lékaři také s opačným extrémem. Totiž že malí nadšení sportovci podstupují neadekvátní trénink, který může negativně ovlivnit jejich klouby nebo páteř.

U děti je důležité dbát především na to, aby při sportu či sportovnímu tréninku nebyly nerovnoměrně zatěžovány klouby a páteř. Při náročných pohybových aktivitách dětem hrozí i riziko úrazů, například v podobě vyvrknutí kotníku.

Problémy už u malých dětí

Problémy s pohybovým aparátem u dětí mohou pramenit z přetěžování, například během sportovního tréninku, kdy je jednostranně zatěžována pouze určitá část těla.

„Jednostranný trénink je pro děti nevhodný, vznikají při něm svalové disbalance a špatné pohybové stereotypy. Zjednodušeně řečeno, svaly jsou ve vzájemné nerovnováze, některé z nich mohou být oslabené a jiné naopak přetížené. Výsledkem je, že jsou pak nerovnoměrně zatěžovány klouby a páteř,“ upozorňuje primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

V případě, že již u dítěte svalová nerovnováha vznikla, například i v souvislosti s vývojovými změnami, je podle primářky pokračování v jednostranném tréninku velmi nebezpečné. Mnohem vhodnější je problémy s pohybovým ústrojím řešit pomocí odborné rehabilitace.

Pozor na úrazy

Čas od času si bohužel děti přivodí během sportovních aktivit úraz.

„Například v případě vyvrtnutého kotníku, kdy dochází k lehkému poškození vazivových tkání i otoku, je možná speciální rehabilitace již v počáteční fázi úrazu. U větších poškození vazivových a kostních tkání je většinou nejdříve nutný klid 4 až 6 týdnů, než může dětský pacient začít naplno rehabilitovat. Vhodnost terapie a rehabilitace by měl vždy posoudit odborný lékař,“ říká primářka Michaela Tomanová.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ovace
Ovace 27. 11. 2019

sport nám nic neříká

Odpovědět
gustawka
gustawka 27. 11. 2019

u nás doma nesportujeme

Odpovědět
Tamara
Tamara 25. 11. 2019

Já celé dny, i když pršelo, sněžilo trávila s kamarády venku. Běhali jsme - hráli na honěnou, lezli přes ploty, po stromech, skákali přes švihadlo, hráli s balonem. Měli jsme spoustu pohybu a, vyhráli jsme si, vyřádili jsme se. Ráda vzpomínám.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 750
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.