Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 7. 2020
Líbí se mi

Co všechno čeká vaše tělo po porodu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 7. 2020
Líbí se mi
Co všechno čeká vaše tělo po porodu

Co všechno čeká vaše tělo po porodu

Zvětšující se bříško, sem tam nějaká strie, v poslední fázi těhotenství i mlezivo vytékající z prsou. To, že očekáváte přírůstek, je pochopitelně okem viditelné. Ale co vás čeká, až porodíte? S čím vším počítat a jak se vaše tělo ještě víc promění?

Gynekologové říkají, že těhotenství kráse z estetického hlediska neprospívá. Ať už to vidíte stejně jako oni, nebo k tomuto názoru máte své výhrady, jedno je jisté. Těhotenstvím to teprve začíná. Po porodu začíná další etapa proměny. Na co se připravit?

Ještě větší prsa

Pokud vaše ňadra během těhotenství zaznamenala přírůstky, připravte se na to, že až se nalijí „kojeneckou výživou“, nebude vám žádná ze stávajících podprsenek. V prvních několika dnech po porodu prsa produkují vysoce koncentrované a husté mléko zvané kolostrum. Tento speciální typ mléka poskytuje dítěti potřebné látky a rozvíjí imunitní systém. Nalití prsou někdy bývá nepříjemné až bolestivé, přičemž pomáhají studené obklady. Nepodléhejte panice, přejde to.

Počítejte však i s očistkami, které se jeví jako silná menstruace. Děloha se až šest týdnů po porodu hojí a regeneruje. Snažte se nepoužívat parfémované vložky ani tampony. Dráždí poševní sliznici.

Slabší pánevní dno

Těhotenství a porod samotný vyvíjí velký tlak na pánevní dno. Ten jej oslabuje, což přispívá k inkontinenci (potíže s močovým měchýřem). Za to se nemusíte stydět, spíš jednejte a pravidelně provádějte Kegelovy cviky. Na ně jsou podmínky kdykoli a kdekoli. Pro dosažení nejlepších výsledků se za ideální frekvenci považuje „pánevní workout“ třikrát denně.

Méně vlasů

Vlasy jsou takovou velkou neznámou. Jedné ženě dělá těhotenství dobře natolik, že jí kštice zhoustne a zesílí. Důvodem je zvýšení hormonů estrogenu a progesteronu v těle. Druhá zase pláče nad chomáčky vlasů v hřebenu vinou nedostatku živin, které si bere ještě nenarozené děťátko. Obecně však platí, že jakmile se potomek narodí, obvykle dochází právě ke ztrátám vlasů, za což může klesající hladina výše uvedených hormonů. (Ty mohou i za to, že jsou nastávající maminky plačtivé a lítostivé.) Dobrou zprávou však je, že se jedná o dočasný stav, který se maximálně do jednoho roku dítěte upraví. A na co dalšího se připravit?

Strie

Strie se vyvíjejí v důsledku rychlého růstu nebo roztažení kůže. Naplno se jim vyhne málokdo. Strie časem blednou a dají se z nějaké části chirurgicky odstranit. Mazání speciálními olejíčky až po porodu není efektivní. V tomhle prevence hrají klíčovou roli. Kdo zaváhá, zapláče.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 6. 1. 2021

věci, které jsem nikdy neřešila, mé tři děti za to všechno stály

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 13. 9. 2020

no nic moc, ale za to miminko to vždy stojí

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 29. 7. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 24. 7. 2020

Nic příjemného

Odpovědět
Jasper
Jasper 19. 7. 2020

Břicho mám neskutečně zjizvené. Teď už bych byla chytřejší

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 028
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.