Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 4. 2021
Líbí se mi

Jak na to, když vaše ratolest ne a ne usnout? Toto jsou osvědčené tipy!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 4. 2021
Líbí se mi
Jak na to, když vaše ratolest ne a ne usnout? Toto jsou osvědčené tipy!

Jak na to, když vaše ratolest ne a ne usnout? Toto jsou osvědčené tipy!

Co děláte, když dítě nechce spát? Je to snad vaše vina? A jak se proti tomu dá bojovat? Otázek a odpovědí na toto téma je mnoho, ovšem stejně jako možností řešení.

Ach, to dítě má výdrž! Pro odstranění příčin problémů s usínáním jsou vždy dvě varianty. Zůstat dál v bdělém stavu, dokud se opět nedostaví přirozená únava, nebo si vytvořit optimální podmínky pro usnutí. Které to jsou?

Příliš krátká doba bdění

Pokud se vaše dítě budí po odpoledním spánku až v podvečerních hodinách, není divu, že jeho čas na odpočinek může přijít až kolem deváté i desáté hodiny večerní. Jistě, je třeba dodržovat určitý režim, ale jestli nastane nějaká změna (například výlet, během kterého dítko zabralo v nezvyklou dobu), je samozřejmě nutné dobu nočního spánku posunout. Důležitější je, aby ratolest usnula spokojeně.

Aktivita versus klid

Dítě nechápe, že je čas jít spát. Vždy ho na tuto činnost předem upozorněte a zlehka ho přeorientujte na klidnější aktivity. Promyslete si usínací rituály, které svou pravidelností psychicky naladí na spánek (vyprávějte pohádky, jděte se koupat, poslouchejte meditační hudbu). A pozor si dejte na vnější podněty!

Přítomnost rušivých impulzů

Světlo nebo různé zvuky mohou nepříznivě ovlivňovat usínání vašeho miláčka. Snažte se je odstranit nebo alespoň utlumit. Co se týče vnitřních rušivých faktorů, jedná se o většinou o strach ze tmy, z vašeho odchodu nebo ze zlých snů. Před spaním si o tom promluvte, pozorně dítěti naslouchejte tak, aby vám s důvěrou sdělilo vše, co ho znepokojuje. Pokud je to ještě miminko, naladí se na vaši momentální náladu.

Tělesné nepohodlí

Vždy také přihlédněte k fyzickým potížím. Dítě klidně potrápí těžká deka, suchý vzduch, horko, štípavé pyžamko… Potíží ale může být i víc.

Stresové situace

Cizí lidé a nová místa rovněž ztěžují schopnost klidně usnout. Dejte děťátku šanci, aby se přes den adaptovalo, přivyklo neznámé situaci, prozkoumalo neznámé místo a mohlo se cítit v bezpečí. Neopomeňte klasický uspávací rituál.

Vypětí, podrážděnost

Na zklidnění dítěte po aktivním rušném dni vždy pomůže teplá koupel s přidáním levandulového oleje, či příjemná uvolňující masáž. Tichá, monotónní řeč také uklidňuje a volba vhodné čtené pohádky je v tomto případě žádoucí.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 13. 7. 2021

Schovat hračky a nedávat je pod postýlku....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 4. 2021

naše miminko moc nespí-....

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 1. 4. 2021

no někdy je to opravdu oříšek, jak ty malé nezbedy uspat

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 288
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.