Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 6. 2021
Líbí se mi

Prochází váš vztah krizí? Co to ještě zvážit, než ho ukončíte?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 6. 2021
Líbí se mi
Prochází váš vztah krizí? Co to ještě zvážit, než ho ukončíte?

Prochází váš vztah krizí? Co to ještě zvážit, než ho ukončíte?

Každá dvojice má alespoň jednou ve své historii krizovou situaci, při které minimálně jeden z partnerů zvažuje, zda má vůbec ještě cenu ve vzájemném vztahu pokračovat. Řešíte zrovna něco podobného? Pak vám poradíme, jak se rozhodnout.

Ještě než vystavíte svému vztahu s partnerem či partnerkou stopku, zkuste zvážit následující aspekty a položte si některé důležité otázky.

Staré dobré „pro a proti“

Klady a zápory, jež vyplývají z našeho směřování, zvažujeme při každém rozhodnutí. A tady jde přece o váš život! Takže si pěkně sedněte, vezměte do ruky papír a tužku a na jednu stranu papíru napište všechna pozitiva vašeho vztahu a setrvání v něm, na druhou pak negativa. To samé můžete udělat i s tématem rozchodu. Při takovém rozjímání nejde jen o to, který ze sloupečků bude delší, ale také o to, jaké problémy (či naopak klady) budete vlastně psát. Jedná se o nepřekonatelné rozpory, nebo spíše malichernosti, na nichž se dá pracovat? Na papíře dostávají občas věci úplně novou perspektivu.

Harmonie, nebo válečná zóna?

Zamyslete se, jak vlastně vypadají vaše běžné dny. Dokážete se pohádat i nad úplnou maličkostí a vaše soužití připomíná spíše neutichající konflikt, nebo žijete více méně v harmonii, ale občas přijde nějaká „rozbuška“, která ji zcela rozhodí, ale jinak vám to celkem klape? Je totiž rozdíl mezi tím, zda jste na nože neustále (a nemyslí se tím jen hádky, ale také například nevraživost, ignorování druhého apod.), nebo občas.

Protiklady, nebo jedna duše?

Znáte to staré pořekadlo, že protiklady se přitahují? Tak přesně to patří k oněm lidovým moudrostem, které se – na rozdíl od jiných – mýlí na plné čáře. Respektive protiklady se možná opravdu přitahují, ale na dlouhodobé soužití to většinou není. Stejný pohled na svět, stejné hodnoty, ale také například zájmy a koníčky jsou pro vztah velmi důležité. Pokud je nemáte, může být zaděláno na problém…

Máte spolu děti?

Nikdo neříká, že rozvod či rozchod bezdětných partnerů není bolestivý a složitý, ale jsou-li do celé „hry“ ještě zataženy děti, situace se o to víc komplikuje. Spousta párů spolu přes všechny neshody i otevřené konflikty zůstává právě proto, že jsou i rodiči. Ovšem pokud situace doma připomíná bojiště, pak je v mnoha případech skoro lepší, pokud k rozchodu dojde. Pak ale musejí oba partneři především pamatovat na své potomky a nevtahovat je do svých sporů (nebo nedej bože je jeden proti druhému štvát). Na druhou stranu existuje i řada případů, kdy byly právě děti záminkou, aby rodiče našli znovu společnou řeč a vztah ještě zachránili.

Snažili jsme se opravdu dost?

Občas máme tendenci problémy řešit tím, že je vlastně zrušíme, aniž bychom se pokusili o jejich nápravu, respektive vyčerpali všechny možnosti. A týká se to i vztahů. Není proto od věci se zamyslet nad tím, zda jste oba projevili dostatečnou snahu o záchranu společného života, případně zda ji oba chcete projevit. Třeba společně objevíte způsob, jak vztah zachránit.

Budu bez něj/bez ní šťastnější?

Jednoduchá otázka, na kterou není snadné najít odpověď. Ale zkuste to. Do značné míry totiž může usnadnit vaše rozhodnutí. Pakliže vám totiž vzájemné soužití nepůsobí radost, ale naopak vás jen ubíjí a rozchod se zdá být spíše vysvobozením, nejspíš je to začátek konce.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 16. 6. 2021

Není to snadné

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 6. 2021

těžké rozhodování....nikomu ho nezávidím...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 6. 2021

ani já ne

sipeji
sipeji 8. 6. 2021

Některá rozhodnutí se těžko vrací zpět, proto je potřeba nejednat unáhleně.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 288
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.