Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 10. 2020
Líbí se mi

Co je vaginální atrofie a jak tuto nepříjemnost řešit

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 10. 2020
Líbí se mi
Co je vaginální atrofie a jak tuto nepříjemnost řešit

Co je vaginální atrofie a jak tuto nepříjemnost řešit

Milování je příjemnou činností, která zmírňuje stres, ulevuje od menstruačních bolestí a migrén, ale také posiluje imunitu. Tedy aspoň v případě, že je mazlení příjemné. Suchost, svědění, zarudnutí a pálení v oblasti rozkroku radost ze sexu ničí. Existuje nějaké řešení? Tyhle věci vám vrátí sebevědomí, libido i pohodlí! 

Bolestivý sexuální styk doprovázený suchostí pochvy a jejím pnutím se nazývá vaginální atrofie. Tomuto stavu čelí ženy během kojení nebo užívání antikoncepčních pilulek, ušetřené nejsou ani pacientky po chemoterapii a hormonálních léčbách, ale hlavně ženy procházející menopauzou.

Kdy očekávat problémy?

Je tomu tak proto, že vinou postupujícího věku v těle klesá hladina estrogenu, hlavního ženského hormonu, který zajišťuje funkci celého ženského reprodukčního systému. První potíže se přitom objevují již po čtyřicítce.

S menopauzou se dostavují návaly horka a nadměrné pocení, vypadávání vlasů, zhoršení pleti, snížená hustota kostí, ztráta libida, vaginální suchost a bolestivý pohlavní styk, ale i neobvyklý výtok, svědění genitálií a nutkání na močení. U některých žen se také objevuje slabé krvácení po sexu a pocit „řezání“ při vykonávání malé potřeby (vaginální atrofie totiž vyvolává změny v kyselé rovnováze pochvy). Co se s tím dá dělat?

V posteli i mimo ni

Kromě návštěvy lékaře zvažte několik metod, které tento zdravotní problém mírní. Vyvarujte se kouření, buďte sexuálně aktivní, používejte dostatek lubrikačního gelu a pravidelně cvičte. Zároveň pijte hodně vody, vyhýbejte se používání parfémovaných produktů v oblasti genitálií, neboť to může vaginální atrofii ještě zhoršit.

Konzumujte pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, co nejčastěji využívejte lokální potraviny bohaté na fytoestrogeny. K těm patří mrkev, lilek, rajčata, řepa, brokolice či květák. Hladinu estrogenu stimulují i jahody, otruby, cizrna a lněné semínko. Z bylinek zabírá andělika lékařská a jetel luční (obojí k dostání ve formě tinktur).

Kouzelný prášek

O hormonální rovnováhu se však stará i maca peruánská, které se říká peruánský ženšen či peruánská viagra. To je vůbec taková zajímá „ženská bylinka“. Upravuje menstruační cyklus, zvládá projevy menopauzy, ke kterým patří návaly horka, noční pocení nebo podrážděnost. Ona ale také chrání kosti a snižuje krevní tlak. To vše díky přítomnosti cenných alkaloidů. K dostání bývá v prodejnách zdravé výživy i lékárnách, a to ve formě kapslí nebo prášku. Zkuste ji, uleví se vám.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.