Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 8. 2021
Líbí se mi

Čekáte dítě? Co zařídit, než se miminko narodí?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 8. 2021
Líbí se mi
Čekáte dítě? Co zařídit, než se miminko narodí?

Čekáte dítě? Co zařídit, než se miminko narodí?

Očekávání nového člena rodiny je radostnou záležitostí, se kterou je ovšem spojeno také mnoho zařizování. Pokud patříte mezi šťastné dvojice těšící se na narození potomka, usnadněte si nově všechny úřední náležitosti pomocí datové schránky a elektronického systému pro vyřízení nutných náležitostí.

Svůj ušetřený čas potom můžete věnovat výběru nové výbavičky a posledním dnům odpočinku před tím, než se vaše dítě narodí.

Co zařídit, než se miminko narodí

V letošním roce bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc Kč na dítě, v případě dvojčat potom na částku 450 tisíc Kč. Navýšení příspěvku značně zatížilo úřady práce, kde se příspěvky vyřizují, a dodnes ještě na příslušném oddělení potkáte spoustu dam v pokročilém stádiu těhotenství nebo s malými dětmi, jak čekají hodiny s pořadníkovým číslem a rouškou na obličeji na vyřízení svého formuláře.

Této situaci přitom můžete snadno předejít. Podávání žádostí a dalších rozhodných skutečností může probíhat e-mailem, písemně nebo datovou schránkou. Stejný postup můžete volit také v případech, kdy žádáte o peněžitou pomoc v mateřství, chcete změnit výši rodičovského přídavku nebo požádat o porodné. Co všechno dalšího je potřeba řešit v souvislosti s očekáváním nového přírůstku do rodiny? Nově Ministerstvo vnitra připravilo průvodce, který přehledně provádí nastávající rodiče ve všech situacích, nechte se inspirovat na internetu.

S novorozencem na úřady

Výběr jména dítěte a doložení potřebných formulářů je nutné řešit na matrice osobně, proto je dobré vše vyřídit ještě před narozením dítěte, ale v jiných situacích můžete ušetřit čas a využít dostupnost služeb přes internet. Asi každý si umí představit radost z příchodu nového člena rodiny z porodnice. Kromě krásných starostí s péči o novorozence je ale nutné řešit také úřední náležitosti nezbytné pro první dny a týdny života vašeho dítěte.

Mezi důležité povinnosti novopečených rodičů patří především návštěva zdravotní pojišťovny, což je nezbytné pro další lékařskou péči a novorozenecká vyšetření. Tuto náležitost není ovšem nutné ve většině případů vyřizovat osobně, ale zdravotní pojišťovny nabízí možnost pouhého podání na elektronické podatelně. Starosti si můžete ušetřit také například s poplatky za komunální odpad, kdy své miminko bez problémů přihlásíte na místním obecním úřadu.

K výběru lékaře využijte registr

Obzvláště pro rodiče, kterým se narodil jejich první potomek, může být komplikovanou situací hledání pediatra. Po propuštění z porodnice by měla být péče o dítě a jeho správný vývoj pod dozorem pravidelných kontrol dětského lékaře.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
viv viv 4. 10. 2021

Tímhle už jsme si prošli. Už čekáme druhé. Ale nečekaně tedy. Byla jsem trochu překvapená. Protože po prvním porodu mi tvrdili, že už nebudu moct mít děti. Kvůli úrazu. Takže jsme z toho oba s manželem byli až trochu zaskočení a museli jsme koupit vše komplet znovu od postýlky s kompletní výbavou https://www.luceda.cz/postylka-s-kompletni-vybavou/ až po hračky.

Odpovědět
avatar
Kristýna Rychlá 15. 9. 2021

S manželem jsme dětem před narozením koupili a vybavili věci do dětského pokojíčku, já si vzala vybavení do porodnice a hlavně jsme se moc nestresovali. Na poslední týden, kdy jsem měla být doma, jsme si koupili lískové oříšky z https://inpotraviny.cz/liskove-orechy-orisky-ktere-o-ziviny-nemaji-nouzi/ a chroupali jsme je u televize. Byla to moc pohodlný idýlka.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 8. 2021

toto období mám za sebou, leč právě před rokem jsme ho řešily s dcerou

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 14. 8. 2021

tyhle zkušenosti mám za sebou 3 x :-

Odpovědět
sipeji
sipeji 14. 8. 2021

A stejně jsem vždy na něco zapomněla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 442
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.