Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 9. 2019
Líbí se mi

Bolestmi zad trpí už i děti, přesto příznaky podceňujeme

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 9. 2019
Líbí se mi
Bolestmi zad trpí už i děti, přesto příznaky podceňujeme

Bolestmi zad trpí už i děti, přesto příznaky podceňujeme

Bolest zad je častý problém, se kterým se běžně setkáváme u dospělých. Stále častěji se ale objevuje i u dětí a hlavně dospívajících. Z některých průzkumů vyplývá, že třetina až polovina dospívajících se již setkala s bolestí zad.

Pokud se u dětí neřeší včas potíže s páteří, v dospělosti již může být obtížné problémy odstranit.

Na bolesti zad u mládeže se podílí několik faktorů. Jednak pohlaví (dívky bývají postiženy častěji), věk (u dětí do 10 let se vyskytují bolesti zad velmi vzácně), sedavý životní styl, vyšší míra dětské obezity, nošení těžkých batohů a další. Až 2/3 problémů u dětí jsou způsobeny pouhým svalovým přetížením a vyřeší se odpočinkem, popř. analgetiky. Je ale důležité umět odlišit závažnější příčiny bolesti.

Čeho si všímat

Varovné příznaky, které by rodiče neměli podceňovat:

  • nepolevující bolest trvající déle než několik dní
  • bolest v noci
  • symptomy celkového onemocnění (například horečka, křeče, váhový úbytek, slabost, problémy s močením)
  • bolest u velmi malých dětí
  • potíže s chůzí
  • bolest vyzařující do nohou

Tyto příznaky samy o sobě neznamenají, že jde o vážné onemocnění, ale při jejich výskytu je vhodné vyhledat pomoc odborníka a vyloučit závažnou příčinu.

Sedím, sedíš, sedíme

Současný životní styl a sedavý způsob života si bohužel často osvojují děti již v raném dětství. Ať už se jedná o sezení ve školních lavicích nebo doma u počítačů a mobilů, všechny tyto aktivity nadměrně zatěžují a zároveň oslabují páteř a pohybový aparát.

Nedostatek pohybu navíc způsobuje nerovnováhu svalů trupu, břicha, oblasti páteře i dolních končetin. Dochází ke zhoršení držení těla a následné bolesti.

Budeš vrcholový sportovec!

Druhým extrémem jsou vrcholové sporty, kde se málokdy dbá na přizpůsobení zátěže věku dítěte, což může vést k problémům pohybového aparátu.

Nejvíce rizikové jsou sporty s jednostrannou zátěží, jako je například hokej, florbal, fotbal, tenis a další silové sporty.

Aktovka jako nepřítel

Velmi diskutovanou kapitolou je také nošení těžkých a nevhodných batohů a tašek. Následkem jsou často vadné držení těla, skolióza páteře a celkové svalové dysbalance. Páteř dítěte roste a vyvíjí se až do 18. roku.

Pokud se problémy s páteří neřeší již v dětském věku, může dojít ke zhoršení stavu v průběhu růstu a později nejen k funkčním, ale i různým strukturálním změnám.

Hlídejte správný sed

Správný sed u dětí, ať už v lavici nebo doma u počítače, by měl vypadat, podobně jako u dospělých, takto: nohy rozkročené na šířku ramen, chodidla rovnoběžně, klouby ideálně v pravém úhlu. Uvolnit ramena dolů a do stran, napřímit záda od pasu přes krk až po temeno. Nutné jsou úlevové a také relaxační polohy při sezení u dětí.

Když je příčina více než vážná

Vzácně může za bolestmi zad u dětí stát i závažnější příčina, jako je tumor. Projevy mohou být různé – od absence příznaků až po varovné signály uvedené výše. Tumory páteře jsou i u dětí velmi vzácná diagnóza, nicméně není dobré na ně zapomínat. I proto se vyplatí s dítětem trpícím bolestmi zad navštívit odborníky.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
libka5
libka5 1. 10. 2019

My jsme jako děti neustále lítaly po zahradě, přelézaly ploty, lezly po stromech, jezdily na kole, hrály si s míčem. Dnes děti toho pobytu venku tráví daleko méně.

Odpovědět
avatar
Hana Topolová 30. 9. 2019

Před rokem jsem příšerně trpěla bolestmi zad, dvakrát jsem dokonce musela zůstat doma. Když jsem se otrkala, začala jsem pravidelně cvičit, chodit k terapeutce a ta mi poradila pořídit si zdravotní židli Adaptic. Je speciálně uzpůsobená, aby v ní člověk seděl tak, jak je pro tělo přirozené, takže snižuje negativní vliv sedavé práce. Musím říct, že v posledních měsících si nepamatuju, kdy by mě bolela hlava od zad.

Odpovědět
avatar
Tereza Hlavatá 29. 10. 2019

Je to taky o životním stylu. Co děti odkoukají doma od svých rodičů, to potom dělají i v práci. Proto je dobré je vést víc k pohybu. Ale jinak Adaptic je dobrá volba, manžel si ji taky pořídil do kanclu. Co vím pochvaluje si ji.

lemur
lemur 29. 9. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
86 677
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.