Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 12. 2020
Líbí se mi

Barva očí může ovlivnit, koho si vaše děti vyberou za partnery

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 12. 2020
Líbí se mi
Barva očí může ovlivnit, koho si vaše děti vyberou za partnery

Barva očí může ovlivnit, koho si vaše děti vyberou za partnery

O tom, zda nás někdo přitahuje, rozhoduje spousta faktorů. Zda je nám daná osoba sympatická, zda má stejný smysl pro humor, fyzicky nás přitahuje, voní nám… Ovšem zdá se, že do toho, co považujeme za atraktivní, do značné míry „mluví“ i barva očí. A nejen ta naše!

Říká se, že oko je oknem do duše. A řada studií potvrdila, že o nás barva očí vypovídá víc, než by nás napadlo (tak například modroocí lidé jsou náchylnější k jiným onemocněním než třeba hnědoocí a naopak).

Podle rodičů?

Není žádným překvapením, že někomu se líbí lidé modroocí, jinému zelenoocí a někdo dává přednost těm tmavookým. Jenže proč to tak je? Najít odpověď a tuto otázku se pokusili vědci z University of Glasgow. A došli při tom k zajímavým závěrům. Většina lidí je totiž přitahována lidmi se stejnou barvou očí, jakou měli jejich rodiče.

K tomuto poznatku dospěli po analýze dotazníků od 300 heterosexuálních i homosexuálních dobrovolníků, u nichž zjišťovali preference v barvě očí, jejich vlastní barvu očí a také, jaké oči měli jejich rodiče.

Závěry? Heterosexuální ženy a gayové dávali 2krát častěji přednost partnerům se stejnou barvou očí, jako měl jejich otec. Naproti tomu heterosexuální muži a lesby byli 2,5krát více přitahováni k ženám, jejichž barva očí se shodovala s tou, kterou měla jejich matka.

Ideály dětství

Vedoucí výzkumu Lisa DeBruineová si tuto skutečnost vysvětluje tím, že děti svůj obraz o ideálním partnerovi/partnerce tvoří právě podle rodiče toho pohlaví, ke kterému jsou pak v dospělosti přitahováni. A barva očí je tedy přirozenou součástí tohoto ideálu.

Vzhledem k tomu, že glasgowský výzkum je prvním takovým svého druhu, bude nutné jej ještě jednou ověřit. Ovšem takový malý průzkum si u sebe může udělat každý z nás. Stačí jen popřemýšlet, jaká barva očí převažovala u našich partnerů/partnerek a jakou měli naši rodiče.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 29. 5. 2021

super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 3. 2021

prima

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 1. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 12. 2020

tak to jsem netušila

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 12. 2020

To je velmi zajímavé a čím víc o tom přemýšlím, tím více to dává smysl.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.