Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 15. 10. 2021
Líbí se mi

7 důvodů, proč zapojit do vaření děti

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 15. 10. 2021
Líbí se mi
7 důvodů, proč zapojit do vaření děti

7 důvodů, proč zapojit do vaření děti

Děti vaření milují. Pokud by mohly, rády by si v kuchyni i hrály. A proč vlastně ne? Vaření je kreativní, zábavné a stimuluje všechny smysly. Navíc je naše snaha, pokud se vše podaří, odměněna něčím lahodným k jídlu. V neposlední řadě pak může vaření dětem pomoci budovat zdravé stravovací návyky. 

Především význam zdravého životního stylu by neměl být přehlížen. „V posledních dekádách dramaticky roste míra dětské obezity. To je způsobeno mimo jiné nadměrnou konzumací kalorií a potravin s nízkým obsahem živin a nedostatečným zastoupením ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a mléčných výrobků v jídelníčcích dětí,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife Nutrition. 

Výhody vaření s dětmi

„Hotová jídla zakoupená mimo domácnost obsahují více kalorií, tuků a nasycených tuků
a méně vápníku a vlákniny. Konzumace většího množství pokrmů připravených doma je naopak spojena s vyšším příjmem ovoce, zeleniny a mléčných produktů s nižším obsahem tuků
a kalorií,“
vysvětluje Bowerman.

Přizvěte tedy děti do kuchyně a udělejte ze zdravého stravování společnou tradici. Podívejte se na hlavní výhody domácího vaření s dětmi: 

1. Vybudování kladného vztahu ke zdravé stravě

Pokud jsou rodiče v oblasti stravování dobrým vzorem, je pravděpodobnější, se podobné návyky rozvinou i u dětí. Společné vaření a stravování dětem pomáhá oblíbit si zdravou stravu.

2. Povzbuzení dětí ke zkoušení nových jídel

Děti rády jedí to, co samy vytvořily. Pokud jsou zapojeny do výběru ingrediencí a přípravy jídla, zvyšuje se šance, že ho budou chtít ochutnat. Odbourá se tak u nich strach z neznámého a do budoucna budou mít, co se jídla týče, vždy otevřenou mysl a chuť zkoušet nové věci.

3. Posílení sebevědomí

Děti prostřednictvím vaření získávají pocit hrdosti a nezávislosti. Každé dítě miluje, když může říct: „Tohle jsem zvládl sám!“. Pokud jídlo, byť jednoduché, svépomocí připraví a naservírují rodině, podpoří to jejich sebevědomí.

4. Rozvoj kreativity

Když si děti osvojí základní dovednosti a schopnost vařit podle receptů, měli bychom je podpořit v kreativitě. Můžete začít s nějakým jednoduchým receptem. Jakmile děti začnou přicházet s vlastními nápady, mohou si začít vést vlastní kuchařku.

5. Společné trávení času

Společné vaření může být zábavnou a odpočinkovou aktivitou pro děti i rodiče. Většinu dětí k němu totiž není třeba příliš přemlouvat. Užívejte si navzájem svou přítomnost a povídejte si o tom, jak dobré a zdravé vaše jídlo bude. 

6. Rozvoj jemné motoriky

Činnosti jako míchání, válení těsta nebo, v případě starších dětí, krájení zeleniny jsou skvělým způsobem rozvoje motorické síly, kontroly a koordinace. 

7. Zvyšování pozornosti a soustředění

Vaření vyžaduje schopnost řídit se recepty a dodržovat předepsané kroky, abychom úspěšně dosáhli kýženého výsledku. Díky tomu se děti učí smyslu pro detail. Zjistí, že pokud si chtějí na konci vychutnat vysněnou dobrotu, musí být pečlivé a plně se soustředit.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 16. 10. 2021

to je dobré, když děti pomáhají, náš roční vnouček pomáhá, kde může

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 10. 2021

Když jsou děti malé chtějí v kuchyni pomáhat, později to už není taková sláva, vidím to u starší dcery.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 10. 2021

je potřeba děti seznamovat s domácími pracemi a činnostmi od útlého věku

Odpovědět
potkanek
potkanek 15. 10. 2021

určitě užitečné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 491
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.