Stalking a hovorově stolking je jedním slovem šmírování a obtěžování. Kdo druhého sleduje fyzicky nebo i přes internet, kontaktuje dopisem, emailem, messengeremsmskami, telefonem a jiným způsobem nebo sbírá informace, dopouští se trestného činu.

Od 1. 1. 2010 je stalking trestným činem

Je kvalifikován v § 354 jako nebezpečné pronásledování. Jedná se o nevhodné chování, pronásledování, kdy oběti mají z pronasledovatele strach. Stalking ve většině případech končí špatně.

Opětovné a vědomé obtěžování oběti vadí
Můžou jít o nechtěné dárky a pozornost, neustále kontaktování, neustálý projev náklonnosti, i když si to oběť nepřeje. Nejčastěji jsou stalkováni celebrity a populární osobnosti, vysoko postavení lidé ve firmách nebo politice, ale i obyčejní lidé – kolegové v práci, partneři, manželé, rodinní příslušníci, přátelé.
Za vším hledej zhrzenou lásku, nepochopení, nenávist, závist nebo nepřejícnost

Oběť svého pronásledovatele může znát osobně nebo o něm neví. Kolikrát se může jednat i o osobu cizí, která si hledá bod svého útoku na internetu.

Jak se staling projevuje?

    čímkoli, co je pro pronásledovanou osobu nepříjemné
    stání pod okny, čekání v autě nebo před domem
    vyhrůžky emailem, telefonem, smkami, napsanými vzkazy
    často dochází k fyzickým a slovním útokům na veřejnosti, kdy se to týká i rodin. příslušníků
    stalker zuří, potřebuje najít odezvu, hledá různé možnost, vymýšlí nové plány útoku
    někdy se sám stalker vydává za oběť a snaží se svoji oběť znemožnit veřejně, pošpinit, zničit ji život, šíří nepravdivé informace ve svůj prospěch


Nejde stalkera rozpoznat jednoduše 

Většinou se jedná o dlouhodobý útok a problém. Může to být úplně normální člověk, který působí na veřejnosti jako nevinnost sama. Nějaký čas vás sleduje a zjišťuje si informace. Bránit se vůči jeho útokům do budoucna není jednoduché. Neřešit stalking je do rizikem a pro vás vážným ohrožením na životě. Do hlavy stalkera nevidíte. Jedná na základě osobních úvah, dost často promyšleně.

Jak se bránit? 

Nahlaste vše polici, mluvte o tom s rodinou a přáteli. Vyhýbejte se osamělým místům, kde můžete útočníka potkat. Zachovejte všechny důkazy obtěžování, sms a nahrávky nemažte. Vyhledejte určitě pomoc, sami toto nevyřešíte. Vždy se pohybujte ve společnosti jiných osob, noste sebou dostupné a legální prostředky na svoji obranu. Nevyžádané telefonáty nezvedejte, změňte si telefonní číslo, email nebo se odstěhujte z adresy bydliště jinam. Chraňte si své osobní data, soukromí, nezveřejňujte na fb a sociálních sítích osobní fotky, nepište osobní informace o sobě. Tohle vše stalkerovi jen nahrává. Pokud se cítíte jako štvaná zvěř, je na čase situaci řešit!

Případy stalkingu:

Kolegyně neopětuje pozornost svého kolegy. Ten ji pořád sleduje, vynakládá snahu o uskutečnění schůzky, dává své kolegyni dárky. Ona ho stálé odmítá a dává mu najevo nezájem. Při jedné příležitosti si na ní počíhá na parkovišti u auta a uškrtí ji při pokusu o znásilnění. 
Jiný případ – mladý muž je smutný z rozchodu a nemůže unést, že si jeho partnerka našla jiného. Píše ji zprávy, svěřuje své bolavé srdce. Píše ji 100 zpráv denně, prozvání a sleduje u domu. Bývalá přítelkyně se z toho psychicky zhroutí a skončí v péči lékařů. On se pokusí o sebevraždu. 
Z podobného soudku. Tchyně nesnese svého zetě. Není podle jejich představ. Svoji dceru miluje, chce ji zpátky. Píše mu výhrůžné zprávy, snaží se šířit o něm nepravdivé informace, chodí dělat scény do jeho práce. Křičí na něho na veřejnosti. Ničí mu život a snaží se způsobit rozvod. Vše do doby, než na ní zeť podá trestní oznámení a rodina se odstěhuje na druhou stranu republiky. 

Je hodně případů, kdy stalking končí smrtí nebo psychickým kolapsem oběti

Lidem do hlavy neleze vidět a nikdy nemůžeme dopředu vědět, co se v někom zrodí a jaký dostane nápad. Většina chorobných žárlivců se toho dopouští na svém partnerovi, partnerce  a pronásleduje oběť kamkoli jde, leze ji do telefonu, zakazuje přátelství s kýmkoli, sleduje do práce a z práce, zjišťuje si všechny informace, nenechá svůj objekt zájmu ani na chvíli bez pozornosti. To už je omezování v osobním životě a často dochází i k fyzickému násilí. 
Řešte svůj problém se stalkerem hned a nahlaste ho na policii. Jedině tak dokážete klidně spát a chodit bez strachu ven. Žijeme jen jednou, tak nedovolte někomu cizímu zasahovat špatným způsobem do vašeho života. 
Už jste se s podobným případem setkali? Napište nám. 
(Zdroj obrázků – pixabay.com)
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account