Vydavatelství Mladá fronta vydává novou knihu Jany LeBlanc s názvem Moje bejby Amerika s podtitulem Co vám nikdo neřekne o životě v cizině.
Kdo je Jana LeBlanc?
Odmalička chtěla psát a dnes je novinářkou na volné noze. Žila pět let ve Spojených státech, od září 2018 žije v turecké Ankaře. Miluje svého muže a syna Benjamina. Kromě psaní má ráda knížky, běh, kavárny, cizí jazyky, New York, nohy v teple, cappuccino, pochvaly a rýžový nákyp od maminky. Píše blog www.comiudelaloradost.cz, který čte 30.000 čtenářů měsíčně. 
„Před skoro čtyřmi lety jsem pro server Psychologie.cz sepsala článek „Co vám nikdo neřekne o životě v cizině“. Za pouhé dva dny si ho přečetlo přes třicet tisíc lidí a měla jsem e-mailovou schránku plnou poděkování, že konečně někdo popsal život v cizině takový, jaký je, se všemi drobnými i většími těžkostmi, které obnáší,“ říká autorka a dodává: „Proto jsem nechtěla psát žádnou knihu politickou, filozofickou, skandální, ale svůj vlastní příběh o tom, co obnáší všednodenní život, když ho ze dne na den přesunete šest tisíc kilometrů od místa, kterému říkáte domov. A knihu jsem psala také jako poctu Česku, zemi, ve které se žije neuvěřitelně příjemně, ačkoliv často máme pocit, že jinde na světě je to určitě lepší,“ říká autorka Jana LeBlanc.

Křest knihy
Osobní, humornou a nostalgickou knihu představí autorka společně se svými hosty 27. listopadu v 17.00 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Knihu pokřtí Martin Řezníček, dlouholetý zpravodaj České televize ve Spojených státech a dnes moderátor Událostí, a jeho manželka, psycholožka Hana Sotáková. 

Řekli o knize:
Jana LeBlanc přináší vtipný a originální pohled na situace, které jsem sama zažila. A přestože jsem je sama zažila, bavila jsem se, jako bych je zažívala poprvé.
Martina Formanová, spisovatelka

Jana LeBlanc nabízí lehké, čtivé vyprávění o všem, co může Čecha či Češku na Americe překvapit, potěšit, poděsit i rozčílit. Vládne záviděníhodným pozorovacím talentem a citem pro detail, o maličkostech píše právě tak poutavě jako o velkých a významných věcech. Když si její knihu pozorně přečtete, budete imunní vůči kulturnímu šoku.
Iva Pekárková, spisovatelka

Mimořádně upřímné a humorně napsané memoáry soustředěné na zkoumání života v cizí zemi. Unikátní pohled na americkou kulturu i českou domovinu zachycený očima nekonvenční české ženy – spisovatelky a matky. Budete se bavit stejně dobře jako u Sexu ve městě!
Bára Jíchová Tyson, česká umělkyně a filmařka žijící v NYC 

Jana napsala něco, co jsem vlastně původně chtěla napsat já, jen z opačného pohledu. Já jsem si prožila, jaké to je, když se Američanka přistěhuje do Prahy a pozoruje, jak se pomalu stává Češkou, jak se jí jazykem mění i její vlastní osobnost, a přitom si je ještě stále schopna uvědomit, kde jsou česká a americká kultura rozdílné. Jana naopak zaznamenává, jak se kousek po kousku stává Američankou. Většina z nás nežije ve světě velkých politických rozhodnutí a naše rozhodnutí neovlivňují česko-americké vztahy. Nicméně jsme to právě my, obyčejní lidé, kdo tvoří skutečný obsah toho, co si o sobě a těch druhých Američané a Češi vzájemně myslí. Velké věci nakonec začínají a končí tím, co jíte a co si dáte nebo rozhodně nedáte na poličku. Z tohoto pohledu je Janina knížka průvodcem právě po tom, co v průvodcích chybí.
Indira Gumarová, manželka českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka
Ukázku z knihy najdete na autorčině blogu
Anotace
Když se novinářka Jana LeBlanc přestěhovala do Ameriky, vzala do ruky blok, tužku a sepisovala všechno, co se naučila: jak v cizině hledat přátele, přestat se litovat, porodit, vychovávat dvojjazyčné dítě, jíst velké večeře a nepřibrat u toho, nerozvést se, když se úsměvné kulturní rozdíly promění v nesnesitelné, nebo co odpovídat na otázku, kde se jednou nechá pohřbít. Tam, kde byla kdysi doma, nebo v zemi svého muže? Vtipně, sebeironicky, s okouzlující otevřeností a s nadhledem napsaná kniha potěší každého. Rozesměje vás, pokud jste daleko od domova nebo máte s životem v cizině jakoukoli zkušenost. A pohladí ujištěním, jak dobře se žije v Česku – kdybyste náhodou měli pocit, že jinde ve světě to je určitě lepší.
V Mladé frontě Janě také vyšlo: Zápisník radosti (2016), Budu maminka (2017) a Zápisník cestovatelky (2018). 
Čerpáno z tiskové zprávy vydané 7. listopadu 2018
Ilustrace: Martina Pavlová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account