Prázdniny jsou tady cobydup. Děti už se nemohou dočkat a my dospělí máme tak trochu obavy z toho, aby si naši nejmenší toto nejkrásnější období v roce užily na maximum. Prázdniny, to jsou dovolené, hry, dobrodružství, koupání, opékání buřtů, a hlavně bezstarostně strávený čas nejlépe venku.
Bohužel v dnešní době rodiče stále častěji dávají dětem tablet nebo pouští televizi. „Děti více inklinují k technologiím a hraní si se svými kamarády je až na druhém místě. Jezdit prstem po dotykových displejích umějí mnohem dříve než si zavázat tkaničku,“ říká Jana Hanzlíčková Špačková, která se věnuje projektu Vraťme děti do hry.

„Je mi jasné, že svět není ideální a v rámci hektiky všedního dne je těžké najít čas a sílu na hraní si s dětmi. A klobouk dolů před vámi všemi, co to zvládáte. Přesto, pojďme si s dětmi ty prázdniny užít a zpestřit,” doporučuje Jana, která přináší pár zajímavých tipů, jak na to.
Děti si chtějí hrát, ale často nevědí, jak na to. A je na nás dospělých, abychom jim to ukázali. „Úplně ze začátku, když jsem děti v partě chtěla „odtrhnout“ od tabletu, tak to v první chvíli nesly nelibě. Po pár hrách už ale pochopily, že je to super a samy za mnou chodily, kdy už zas budeme něco hrát,“ říká.
A jak tedy na to? Děti milují dobrodružství. Připravte jim třeba jednoduchou hledačku pokladu, kdy mapu rozstříháte na jednotlivé kousky a ty poschováváte. Můžete je navést na začátek a u každého kousku mapy bude i informace, kde hledat další část.
Pokud máte možnost vyrazit do přírody, určitě vyzkoušejte klasickou šipkovanou, kdy jedna skupinka pomocí šipek z přírodních materiálů značí trasu pro druhou skupinku. A občas může přidat nějaký úkol (značí se symbolem obálky).
Obě výše zmíněné hry můžete ozvláštnit šiframi. Ať už klasickou morseovkou, šifrou se záměnou písmen za čísla, mřížkovou šifrou, šifrovacím pravítkem nebo třeba obrázkovým písmem. Pro děti to bude zábava a nenásilně procvičí i svoje mozkové závity a naučí se něco nového.

„O prázdninách, když se nemusí ráno vstávat, můžete zkusit i noční stezku odvahy. Stačí málo – připravit pár svíček do zavařovacích sklenic a vyznačit jimi trasu a na konec dát papír s opálenými konci a nechat děti se podepsat. Zážitek zaručen,“ doporučuje Jana další skvělou zábavu pro děti i dospělé.
A co když prší a všechny vaše deskové hry už máte ohrané? Vzpomeňte z dětství na lodě, piškvorky, nebo hru „země, město“, kdy se píší názvy zemí, měst, zvířat atd. vždy od vylosovaného písmene abecedy. A pokud se vám nechce přemýšlet a máte raději hry založené na náhodě. Vezměte co nejdelší pravítko, dvě figurky postavte na opačné konce pravítka a střídavě házejte kostkou. Vyhrává ten, kdo první dojde doprostřed. Ale pozor, na lichá čísla postupujete vpřed, na sudá o daný počet couváte.

„A pokud stále váháte, jestli se do hraní s dětmi pustit a zda to nebude moc náročné, můžete pro začátek zkusit třeba připravené hry z projektu Vraťme děti do hry. Na naších stránkách Myšák Béda najdete kompletní podklady pro hledačku pokladů ve stylu Starověkého Egypta a nyní novinky – Agentskou únikovku, která převtělí děti do rolí tajných agentů. Velmi oblíbené jsou také týdenní hry“ vypočítává Jana.
Krásné hraní a napište nám, jaké hry mají u vás největší úspěch.*heart*
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account