Plánujete miminko? Pak je nejvyšší čas začít s přípravou. Abyste nic nepodcenily, zašly jsme si pro tipy za primářem centra asistované reprodukce MUDr. Pavlem Texlem. 
Ač to zní trošku nespravedlivě, většina přípravy závisí na ženě. Ano, dámy, jako téměř vše, je to na nás. „Před vlastním početím je důležité, aby si budoucí maminka zašla na velmi důležitá vyšetření. Ta mohou včas odhalit problémy, které by mohly narušit vývoj a prospívání plodu, nebo dokonce i znemožnit otěhotnění,“ říká pan primář a dodává, „s vitamíny je ale vhodné začít už tři měsíce před plánovaným početím. A samozřejmě by pár měl okamžitě přestat s drogami, a to i rekreačními.“
1.  Důležitá vyšetření, která absolvujte před otěhotněním:

    Gynekologické vyšetření – opravdu důkladně vyšetřit tvar a záklon dělohy, vejcovody a ovulační průběh  s množstvím vajíček.

    Vyšetření štítné žlázy – její stav má vliv na vývoj mozku dítěte.

    Glykémie – skrytý diabetes může mít velký vliv na růst dítěte, pokud ho dítě zdědí, pak během těhotenství nabírá větší hmotnost. Rodí se tak i pětikilová miminka.

    Vyšetření na alergie a hlavně celiakii – i když u sebe příznaky nepozorujete, můžete ji mít v rodině v genech – komplikuje vývoj dítěte a má velký vliv na otěhotnění. 

    Chlamydie – přenáší se pohlavním stykem, a i když můžete být bez příznaků, v případě nákazy vytváří příznivé prostředí pro srůsty a přispívají i k potratu.

2.  Vitamíny a léky
Kromě vyšetření pan primář zdůraznil, že je opravdu potřeba začít brát s předstihem vitamíny pro těhotné. „Je jedno, od které firmy vitamíny zvolíte a zda budou určeny pro určitý trimestr nebo pro plánování těhotenství. Důležité je, že je v nich zastoupeno větší množství kyseliny listové a minerály.“ 
Pokud dlouhodobě berete nějaké léky, zjistěte si, zda neovlivňují zdraví plodu. Jestliže to půjde, požádejte o jiné, nebo se dohodněte s lékařem na jiném režimu v případě otěhotnění. „V případě, že se maminka dlouhodobě léčí, je potřeba dbát na kontraindikace pro plod v prvním trimestru a pak 14 dní před porodem. Tam je to z toho důvodu, že i když léky krví přecházejí přes plod, metabolizují se v těle matky. Pokud by je ale brala i během porodu, pak by je miminko těsně po narození muselo metabolizovat samo. A na to ještě není připraveno.“
Během těhotenství ale můžete na bolesti a při nachlazení brát paralen a z bylinek například lípu, mateřídoušku nebo jitrocel, a také některá homeopatika. Zázvor se skořicí patří mezi prohřívací léčivky, které se během těhotenství nedoporučují. Vždy je ale nejlepší vše probrat se svým ošetřujícím lékařem. 

3.  Matka veganka
Ze statistik už dlouhodobě vyplývá, že ženy veganky mají větší tendence k potratům v prvním trimestru, protože nemají dostatek minerálů, které z rostlinné stravy bohužel nemají šanci získat. Proto je důležité výrazně zvýšit příjem vitamínů a pokud to jde, v období před početím a během těhotenství přidat maso. „Nedá se nic dělat, člověk je všežravec.“ 
4.  Na jaká vyšetření chodí muži
Muži to mají v tomto ohledu jednodušší. Čeká je pouze spermiogram, který ukáže množství a pohyb spermií. Spermiogram se v Čechách provádí zdarma a páru dodá větší jistotu. „Doporučil bych si na spermiogram zajít do specializovaného centra, kde umí lépe vyhodnotit výsledky. No a pak už to chce jen pevné nervy a flašku rumu,“ radí primář Texl s úsměvem a pokračuje, „pokud se dlouhodobě nedaří, pak bych doporučil jako přípravu na těhotenství, aby si muž došel na nadstandardní  spermiogram, který monitoruje fragmentaci jader DNA. I tam může být často zakopaný pes.“
5. Budoucí matka kuřačka
O kouření před a v průběhu těhotenství panuje mnoho mýtů. Je ale dokázáno, že způsobuje zhoršení prokrvení placenty, která kvůli tomu přenáší méně živin. Pokud tedy plánujete těhotenství, nejlépe uděláte, když se vzdáte kouření úplně. Detoxikace těla trvá přibližně tři týdny až měsíc, u plic o pár týdnů déle. 

6. Těhotenství a cvičení
Bojíte se, že s otěhotněním budete muset skončit se cvičením? „Naopak,“ tvrdí pan primář: „pokud je žena na cvičení zvyklá a její zdravotní stav to během těhotenství dovoluje, tak pak je pravidelné cvičení velkým přínosem pro pohodu a zdraví maminky i miminka. Jóga je například skvělá na uvolnění křečí a protažení svalstva, té bych se také nevzdával. V druhé polovině těhotenství bych ale ubral cviky, při kterých se musí stahovat svaly bříška a zaměřil bych se raději na celkové protažení.“

Na otěhotnění se můžete skvěle připravit. Pokud ale nevytvoříte to správné prostředí pro sebe a pro partnera, tak se často nezadaří. Proto netlačte na pilu a nestresujte sebe ani partnera. Jestliže se vám nepodaří otěhotnět do půl roku, a u mladších párů do roku, pak navštivte odborné gynekologické centrum kvůli specifičtějším vyšetřením. 
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account