Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 3. 10. 2018
Líbí se mi

Oblékání ovlivněné diagnózou: Rakovina prsu. Jaké oblečení zvolit?

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 3. 10. 2018
Líbí se mi
Oblékání ovlivněné diagnózou: Rakovina prsu. Jaké oblečení zvolit?

Oblékání ovlivněné diagnózou: Rakovina prsu. Jaké oblečení zvolit?

Móda je hra, radost, vášeň, ale když se setkáte s nemocí, která vám změní nejen tělo ale i život, stává se často problémem, utrpením. Ale nemusí. I ženě, která právě prochází náročným obdobím, může oblečení pomoci cítit se dobře, stále žensky a zdůraznit to, co je na ní krásné.

Každý rok pochodujeme v růžovém tričku, celá naše ženská linie rodiny, už všechny čtyři generace. Rakovina prsu se nás týká víc než dost. Ty úplně nejbližší ženy v mé rodině tuto diagnózu z úst lékaře zaslechly, něktré i několikrát. Život se jim a celé rodině otočí naruby a vy můžete jen pomáhat. Ženství je otřeseno, psychika rozdupána a čeká vás běh na dlouhou trať. Uzavřít se doma mezi čtyři zdi je to nejhorší, musí se žít, být mezi lidmi a čerpat energii od jiných. Jenže, jít ven znamená nějak se obléknout, což za normálních okolností je hračka, ale ženy procházející léčbou či po ní, tohle téma řeší víc než dost. Ženy často změní styl oblékání, najednou nemohou nosit co milují, zavinovací šaty s krásným výstřihem se propadají na dno skříně a přední místa zaujímá místo krásy funkce. Některá žena změní svůj styl, jiná při svém oblíbeném zůstane, jen pozmění střihy a materiály. U nás zvítězila druhá varianta, a šly jsme s mamkou nakupovat. Zkoušely jsme, testovaly, inspirovaly se jinými ženami se stejnou diagnózou a tady je pár tipů, které pomohly přečkat těžké období, dodaly sílu oblékat se tak, aby rozptýlily otázky šťouralů a daly nám prostor vyrovnat se s diagnózou v soukromí.

Jde se na nákupy!

Oblečení, co není vidět, ale je nejdůležitější

Když se jedná o prsa, všechny řešíme správnou podprsenku, a ženy po operaci prsa dvojnásob. Po operaci vám často zůstávají ještě skryty různé trubičky a dreny, jizvy jsou citllivé a podprsenka vám překáží, je pro vás nepříjemná. V tomto období je dobré podprsenku vynechat, ideální variantou jsou košilky a tílka. Je vhodné nakoupit jich pár do zásoby, bavlněné, v základních barvách, ne moc obtažená spíše volnější. Jak bude pooperační citlivost ustávat, kdo snese, může přecházet na sportovní podprsenky. Nemají švy, kostice, dají se přetahnout přes hlavu, některé mají zapínání vpředu, mají lepší podporu a jsou velmi pěkné, můžete do výběru k funkci přidat ještě i krásu a styl.

Avšak někdy dojde pro ženu k tomu nejhoršímu, její prso nebo jeho část je odňata. Když tímto zákrokem procházela má babička, variant protetického prádla, bylo minium. Váš hrudník není symetrický a je to vidět, i sebevíc volné tričko rozdíl nezakryje. Dnes existuje řada firem, které nabízí tento druh prádla a musím říct, že ženám velmi pomáhá. Zejména psychicky. Vyrovná váš hrudník a odkloní nechtěnou pozornost. Vy víte, ale okolí ne, a tak to chcete.

 

Pohodlné, stylové a funkční

Po operaci často chodíte na kontroly a musíte se svlékat, často se převlékáte díky opakovaným návalům způsobeným chemoterapeutickou léčbou, jak říkala má mamka: Musela jsem se převlékat snad pětkát za den. A to jsem si myslela, že mám spousty oblečení. Najednou bylo vše špinavé.“ Svlékání a převlékání s sebou nese ještě další komplikaci. Nějaký čas po operaci nebo máte-li  tkáňové expandéry, nezvednete pořádně ruce nahoru. Tudíž složité oblékání přes hlavu je tabu. Ideálním řešením je oblečení, do kterého můžete vklouznout horem, nebo se rozepíná.

Parťákem se vám stanou košile, košilové šaty, halenky se zapínáním na boku, volnější tuniky, vše doplněné místo svetry přes hlavu rozepínacími kardigany, blejzry, elegantními saky, delšími vestami. Oceníte spíše rukávy, které skryjí jizvy, ať kratší či delší, hlavně nějaké. A barvy, černá v tomto období psychice moc nepomůže. Bílá, modrá, pastelové barvy, zelená... ano.

Když vlasy padají

Změní se absolutně vaše vizáž. Najednou si uvědomíte, jak moc silně mají vlasy vliv na vaši ženskost. Mnohé ženy říkají, že ztáta vlasů byla to nejhorší. Z dlouhovlásky, které vlasy rámovaly obličej, se stává žena bez vlasů, často bez řas a obočí. A to je sakra vidět. Vlasy vypadávají po chuchvalcích a tak raději sama saháte po břitvě a vlasům pomůžete. Neexistuje šikovně řasené tričko, kterým vše zakryjete. Buď své bezvlasé období přiznáte, nebo volíte paruku. Některé ženy zjistí, že mají krásný tvar hlavy a kratoučké vlasy jim sluší, ale nebývá jich mnoho. Většina žen volí  příčesky a paruky, které jim pomáhají odvést pozornost od hrudníku. Výběr paruk je hodně zajímavý a někdy náročný, ale můžete si ho i užít. Zkoušíte délky, barvy, kudrlinky a špulíte na sebe pusu do zrcadla, vybíráte dle svého stylu. Některé ženy se do nich tak zamilují, že si je oblíbí i po léčbě.

Kouzla s šátkem

Avšak její nošení není vždy pohodlné, moje mamka se pod ní dost potila a v létě raději volila šátek. Ano, konečně jeden kus oblečení, který vám pomůže vyřešit problém s vlasy. Díky informovanosti o této nemoci už dnes žena s typicky uvázaným šátkem není exotem, po kterém se všichni ohlížejí. A co je skvělé, s šátky si můžete hrát, střídat varianty vázání a volit k nim různě velké náušnice.

Ztráta vlasů je vždy těžká, ale pohrajete-li si s doplňky, budete kombinovat, usmívat se na sebe do zrcadla, najdete zase tu veselou, krásnou ženu, kterou jste stále, jen se vám na chvíli ztratila. My jme si hledání a hru s oblečením užívaly a často nám pomohla překonat to nejhorší období. Na každou kontrolu a násednou léčbu se má mamka vyfikla a byla jak ze žurnálu. A ti muži, co se za ní otáčeli, neměli ani potuchy...

 

 Foto: archiv Petra Kubalová; Pinterest.com/#mastectomy, archiv firem

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tvořilka97
Tvořilka97 8. 10. 2018

Skvělý článek!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 520
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.