Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 3. 8. 2018
Líbí se mi

Máte plnou skříň a nevíte, co na sebe? Zkuste minimalismus

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 3. 8. 2018
Líbí se mi
Máte plnou skříň a nevíte, co na sebe? Zkuste minimalismus

Máte plnou skříň a nevíte, co na sebe? Zkuste minimalismus

Asi byste těžko hledala člověka, který ještě neslyšel o trendu minimalismu. Možná není pro každého, ale jeho principy mají něco do sebe. Vyzkoušejte ho ve vašem šatníku a uvidíte příjemnou změnu a zbavíte se stresu, co na sebe před zaplněnou skříní.

Samozřejmě, že je příjemné koupit si něco nového na sebe. Ale buďte k sobě opravdu upřímná a zamyslete se nad tím, kolik toho ze svého šatníku nosíte pravidelně. Nejspíš zjistíte, že máte oblíbené jedny džíny, jedny šaty, pár triček nebo halenek a jednu bundu.

Zpomalte

Osobně chápu minimalismus jako reakci na velkou spotřebu a konzum západní společnosti. Stejně jako v jídle, se i v módě volá po lokální a udržitelné produkci. Možná už jste někde zahlédla termín “slow fashion” čili pomalá móda. A jaká je? Vydrží déle než jednu sezónu, nebude se trhat, žmolkovatět a bude vám slušet. A módní řetězce nebudou muset pálit každý rok tuny oblečení, které se neprodalo ani ve slevách.


Vaše uniforma

Jednou z propagátorek tohoto stylu je třeba americká spisovatelka Jennifer L. Scott. Studia strávila v Paříži a to ji ovlivnilo natolik, že o tom dodnes píše. Ve svém minimalismu jde hodně do extrému a podle toho, co odkoukala od Francouzek prosazuje dokonce šatník o deseti kusech. Cože? Nezbláznila se?

Pojďme se na to podívat blíže. Jennifer sledovala francouzskou dámu, u které žila v době svých studií v Paříži a inspirovala se u ní. Ve svých knihách píše, jak madame Chic nosí stále dokola oblečení jednotného střihu, má vlastně takovou svou “uniformu”, svůj styl a ten v různých obměnách nosí pořád. Ale v úžasné kvalitě.

Málo, ale kvalitní

Madame Chic měla asi tři sukně stejného střihu, několik halenek a k tomu asi tři svetry. Někomu to může znít jako šílený extrém, ale pointa je v tom, najít si svůj styl a toho se držet. Pokud máte široká stehna, asi nebudete holdovat minisukním, i kdyby byly zrovna v módě. Ve finále ani tak nejde o to, jestli váš šatník bude složen z deseti kusů (do toho nepočítáme spodní prádlo, tílka, pyžama a podobně), někdo se drží trendu 33 kusů nebo si taky pro inspiraci vyhledejte termín “capsule wardrobe”.

Jde o to, že už budete vědět, který střih vám lichotí a čemu se máte rozhodně vyhnout. Že většina vašeho oblečení spolu půjde kombinovat, bude se k sobě hodit. A také, že nebudete nosit “rychlokvašky”, které chrlí továrny v Asii, aby byly po jedné sezoně ošklivé a na vyhození. Zkrátka si raději kupte jeden krásný kabát, který vás zahřeje a vydrží několik let, šaty z kvalitní látky, které vám budou skvěle sedět, atd.

Všechno ze skříně ven a buďte přísná

Pokud váháte, jak začít, tak Jennifer L.Scott nebo japonská odbornice na úklid a minimalismu Marie Kondo radí to samé: napřed všechno oblečení vyndejte ze skříně ven. I vaše kabelky, bundy, kabáty a boty. Pak jednu věc po druhé podrobte důkladné prohlídce.

U toho se sama sebe ptejte:

  • Měla jsem to na sobě za poslední rok?
  • Je to v dobrém stavu (zkontrolujte díry, nevypratelné skrvny, žmolky,..)?
  • Sluší mi to?
  • Sedí mi to?
  • Kam bych si to vzala?
  • Mám k tomu boty a kabelku?
  • Jak se v tom cítím?
  • Koupila bych si to dnes v obchodě?

A třiďte. Jestliže vám chybí kritické oko, pozvěte si na pomoc kamarádku nebo udělejte tři hromádky:

1) co si necháte, protože to milujete
2) co vyhodíte/darujete/prodáte
3) u čeho váháte.

U třetí kategorie, kdy si nejste jistá, odložte oblečení někam do krabice a pokud si na něj za půl roku nevzpomenete a nevezmete si to na sebe, zbavte se toho.

Jogurt, chleba, jablka a jedny perfektně padnoucí tmavě modré džíny 

Po důkladné revizi se také můžete zamyslet nad tím, co vám chybí. Možná máte samé kalhoty, ale chybí vám jedny slušné šaty do divadla. Nebo máte krásné halenky, ale ani jeden kvalitní kabát. Stejně jako si píšete seznam na nákup potravin, napište si, co si chcete pořídit. A s tím jděte nakupovat. Ne, nejdu jen tak courat po obchodech a koukat, co je ve slevách, jdu pro jedny letní květované šaty v délce po kolena (buďte opravdu co nejvíc konkrétní) a jeden černý vlněný kabát.

 

Zdroj inspirace: Jennifer L. Scott - Madame Chic, Marie Kondo - Zázračný úklid, livelovesara
Fotky: pinterest.com, pexels.com, unsplash.com

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Gabill
Gabill 27. 8. 2018

Revíziu skrine som robila nedávno.

Odpovědět
jjana
jjana 21. 8. 2018

stěhuji se do nového a tak využiji rady díky

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 6. 8. 2018

Odpovědět
lemur
lemur 6. 8. 2018

Také se snažím.

Odpovědět
Jana7
Jana7 4. 8. 2018

snažím se

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
87 979
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.