Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 21. 5. 2019
Líbí se mi

V Americe ženy ztratily práva ke své děloze. Hrůzný zákon se šíří. Dostane se i k nám?

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 21. 5. 2019
Líbí se mi
V Americe ženy ztratily práva ke své děloze. Hrůzný zákon se šíří. Dostane se i k nám?

V Americe ženy ztratily práva ke své děloze. Hrůzný zákon se šíří. Dostane se i k nám?

Amerikou v posledních dnech mává rozhořčení žen, které se nahlas vyjadřují k nedávno přijatému zákonu o potratech v Alabamě a dalších sedmi státech. Zákon postihuje jak ženy, tak i lékaře, kteří by zákroky prováděli. Může se něco takové stát u nás? Přestaneme mít právo rozhodovat o svém těle?

V době genderové, rasové a dalších rovnoprávností jsou ženy opět skupinou, které se práva odebírají. Bylo tomu za středověku a vlastně v každé době. Ani toto století není výjimkou a jak vidno může být ještě hůř.

Protipotratový zákon

Ve Spojených státech amerických před několika dny schválili zákon o zákazu potratů v momentě, kdy jsou detekovány ozvy srdíčka, což je běžně v 6-7 týdnu těhotenství. Zákon nepomýšlí nejen na to, že mnoho žen často v tomto období teprve zjistí, že jsou gravidní, ale nebere v potaz ani oběti znásilnění a incestu. Výjimka platí pouze, pokud by těhotenství ohrožovalo matku na životě či pokud by měl plod vady neslučitelné s vývojem či životem mimo dělohu, ale i v tomto případě je potřeba vše doložit mnoha testy před několika schvalovacími komisemi.

Zákon trestá i lékaře

Zákon, který byl v Alabamě a dalších sedmi státech schválen se považuje za jeden z nejextrémnějších zákonů vůbec. Trestá totiž také lékaře, kteří by nezákonně zákroky prováděli. Hrozí jim vězení na 99 let. Výše trestů pro ženy ještě nepadla, protože budou muset být ustanoveny komise na prošetření potratů včetně samovolných. To ale naráží na etiku.

Rozhořčená média a ženská hnutí poukazují na fakt, že zákon by schválen skupinou 25 politiků, v jejich středu nebyl žádná žena. To znamená, že 25 mužů rozhoduje o tom, co mají ženy dělat se svou dělohou.

Názory se různí

Americká veřejnost se rozdělila na dva tábory, jeden z jich je proti a tvrdí, že rozhodnutí o tom, co se bude dít s plodem, je vždy na ženě, protože plod získává práva v momentě, kdy se narodí a přestává být součástí organismu matky.
Druhý tábor hlásá, že ozvy srdce jsou jasným indikátorem života, a pokud plod za sebe nemůže mluvit a rozhodovat, jeho práva přebírá zákon.

Možná si říkáte, že je to daleko, a že v Americe jsou blázni, protože trhlých zákonů v nejrůznějších státech mají stále dost. Rozhodně vás nechceme strašit, nicméně podobné tendence tu byly už před několika lety, a navíc z Evropské unie k nám přicházejí mnohá zbytečná a nesmyslná nařízení, takže kdo zaručí, že se něčeho podobného od nich třeba nedočkáme?

Jaký máte názor vy? Myslíte si, že by o plodu měla rozhodovat matka, která ho nosí v bříšku, nebo byste byly pro zákon upravující jeho práva?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 25. 5. 2019

Odpovědět
Tamara
Tamara 22. 5. 2019

Jsem ráda, že se mi narodily dvě zdravé chtěné děti a nemusela jsem nic podobného řešit. Nejsem si jistá, že jakákoliv pravidla jsou "to pravý".

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 5. 2019

Odpovědět
Daniele
Daniele 22. 5. 2019

Chápu rozhořčení těchto žen, všechny přece máme právo se rozhodnout podle svého a ne podle nařízených "pravidel". Pěkný článek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.